Pagrindinis puslapis Sena Voruta Vatikane į apyvartą paleistos euro monetos su popiežiaus atvaizdu

Vatikane į apyvartą paleistos euro monetos su popiežiaus atvaizdu

Nors tokias monetas Vatikanas kala nuo pat euro atsiradimo 2002 metais, tačiau ligi šiol jos buvo skirtos tik numizmatikos rinkai.

Dabar, vykdant praėjusių metų pabaigoje pasirašytą piniginę konvenciją su Europos Sąjunga, euro monetos paleistos ir į realią apyvartą. Tiesa, kol kas pradėjo cirkuliuoti tik 50 centų monetos. Jų galima gauti grąžos Vatikano viduje esančiose keliose parduotuvėse, pašte, vaistinėje ir degalinėje.

Pernai gruodžio 17 dieną pasirašyta konvencija su Europos Sąjunga pakeitė ligi tol galiojusią Vatikano Miesto Valstybės konvenciją, sudarytą su Italijos Respublika. Jau 1929 metais pasirašant Laterano sutartis buvo nustatyta, jog Vatikano Miesto Valstybės piniginis vienetas bus Italijos lira, tačiau Šventasis Sostas turės teisę kalti tam tikrą kiekį monetų su popiežiaus atvaizdu. Tokių monetų kiekis buvo nustatomas periodiškai atnaujinamomis piniginėmis konvencijomis. Paskutinė konvencija buvo pasirašyta kai kuriose Europos Sąjungos šalyse, tarp jų ir Italijoje, įvedant eurą. Joje buvo numatyta, kad Italijos lirą pakeičiant euru, euras taps ir Vatikano Miesto Valstybės piniginiu vienetu ir kad Vatikano Miesto Valstybė turės teisę kalti euro monetas su popiežiaus atvaizdu, kurių metinės emisijos bendra vertė sieks 1 074 000 eurų. Be to, buvo numatyta galimybė leisti papildomas emisijas ypatingomis Šventųjų metų, Visuotinių Bažnyčios susirinkimų sušaukimo arba Sosto vakavimo progomis.

Pagal naują konvenciją, sudarytą jau ne su Italija, bet tiesiogiai su Europos Sąjunga, Vatikano Miesto Valstybės kalamų euro monetų su popiežiaus atvaizdu metinės emisijos limitas buvo padidintas iki 2 300 000 eurų, tačiau kartu buvo nustatyta numizmatinių ir į tikrą apyvartą patenkančių monetų proporcija. Euro monetų su popiežiaus atvaizdu numizmatiniams tikslams gali būti skiriama ne daugiau kaip 49 procentai, o likęs 51 procentas monetų turi patekti į įprastinę apyvartą. Šiomis dienomis, vykdant konvencijos reikalavimus, paleistos į apyvartą pirmos pusės euro monetos. Monetos su popiežiaus atvaizdu ir toliau laikomos retenybe, dėl to kol kas jų galima gauti ne daugiau kaip po dvi.

www.bernardinai.lt

Nuotraukoje: Moneta su popiežiaus atvaizdu

Naujienos iš interneto