Varšuvoje Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lenkijos Tautos atminties institutu

Varšuvoje Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lenkijos Tautos atminties institutu

2022 m. liepos 11 d. Varšuvoje Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lenkijos Tautos atminties institutu (IPN).

Sutartį pasirašė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys ir Lenkijos Tautos atminties instituto prezidentas dr. Karolis Nawrocki.

Ši sutartis suteiks dar daugiau galimybių glaudžiau bendradarbiauti abiejų institucijų veiklos srityse: totalitarizmo aukų nežinomų laidojimo vietų paieška (įskaitant bendrus archeologijos ir ekshumacijos darbus), ieškoti artimųjų, gyvenančių abiejų šalių valstybių teritorijoje, genetinis aukų identifikavimas, archyvinės paieškos ir istoriniai tyrimai paieškos ir identifikavimo srityje, praktinis informacijos pasikeitimas suteiks galimybę dalintis archyvinių ir istorinių tyrimų metodologija, aukų palaidojimo vietų paieškos, ekshumacijos ir identifikavimo darbų srityje ir kt.

„Mūsų institucijų bendradarbiavimas bėgant metams plėtojosi įvairiomis kryptimis ir įgavo įvairias formas. Kartu buvo rengiamos konferencijos, parodos. Čia norėčiau paminėti, pavyzdžiui, parodą „Lietuvoje internuoti lenkai 1939–1940“. Pradėjome leisti dokumentų rinkinį „Lenkija ir Lietuva XX amžiuje“ – kalbėjo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys.

„Šiandien pradedame naują bendradarbiavimo etapą, kurio pagrindinis dėmesys bus skiriamas totalitarinių, nacistinių ir komunistinių sistemų aukų paieškai, šių žmonių ekshumavimui ir atminimo įamžinimui“, – pabrėžė LGGRTC generalinis direktorius dr. Bubnys.

Sutarties dokumentų pasirašymo metu vykusioje konferencijoje Lenkijos Tautos atminties instituto prezidentas dr. Karolis Nawrockis pažymėjo, kad abi institucijos jau bendradarbiauja, kad nebūtų pamiršta nė viena komunistinės sistemos auka.

Ši raudonoji sovietų komunistinė sistema, kilusi iš Rusijos, nepripažino tautybės nei savo teorijose, nei teroro aktu ir genocido nusikaltimu. Tuo pat metu ji žudė rusus, savo valstybės piliečius, žudė lenkus ir lietuvius, kazachus, ukrainiečius, japonus ir kitų tautų atstovus.

Mūsų susitikimą laikau labai aktualiu ir siaubą kelia tai, kad 80 metų senumo sovietinio teroro žemėlapis šiandien yra grėsmės šiuolaikinei Europai ir šiuolaikiniam pasauliui žemėlapis“, – pabrėžė dr. Nawrocki ir priminė, kad lenkų karių ir civilių palaikai guli visame pasaulyje taip pat ir Lietuvoje.

Sutarties pasirašymo metu Varšuvoje Lenkijos Tautos atminties institute dalyvavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai: Centro vyresnysis patarėjas Aivydas Keršulis, Teisės skyriaus vedėja dr. Asta Aranauskienė, Specialiųjų tyrimų skyriaus vedėjas Rytas Narvydas.

Nuotraukos LGGRTC darbuotojų