Pagrindinis puslapis Uncategorized Valstybinė Jono Basanavičiaus premija skiriama Dainiui Razauskui

Valstybinė J. Basanavičiaus premija – ąžuolyno Ožkabaliuose kūrėjams

Valstybinę Jono Basanavičiaus premiją siūloma skirti Vitaliui Stepuliui ir Živilei Antaninai Mačionienei už ilgalaikę visuomeninę etnokultūrinę veiklą, kuriant unikalų kultūros ir gamtos paminklą – Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną J. Basanavičiaus tėviškėje Ožkabaliuose (Vilkaviškio r.), įgyvendinant ir plėtojant reikšmingą visuomeninę, pilietinę idėją.

Ąžuolynas ant vaizdingų Ožkabalių kalvų užima beveik 40 ha plotą, jame yra 13 giraičių, pavadintų Lietuvai brangiais vardais (Tautos atminties, Tautos vienybės, Represijų aukų (Sausio 13-osios ir Medininkų aukų memorialas), Knygnešių, J. Basanavičiaus premijos laureatų, Vilkaviškiečių, Jaunimo, Baltų, Pasaulio lietuvių, Vasario 16-osios akto signatarų, Kovo 11-osios akto signatarų ir kt.). Trylikoje ąžuolyno giraičių žaliuoja daugiau kaip 8400 medelių.

Nuo 1989 m. atkuriama Jono Basanavičiaus sodyba ir greta augančiu Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynu rūpinosi Vilkaviškio rajono savivaldybė, Vilkaviškio krašto muziejus. 2010 m. Jono Basanavičiaus memorialinė sodyba-muziejus ir ąžuolynas perduoti Lietuvos nacionaliniam muziejui ir vadinamas Jono Basanavičiaus gimtine.

Valstybinė J. Basanavičiaus premija Kultūros ministerijos teikimu kasmet skiriama už reikšmingiausius pastarųjų penkerių metų Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, ugdymu ir tyrinėjimu, taip pat kūrybinę ir mokslinę veiklą etninės kultūros srityje.

65 tūkst. litų dydžio premija kasmet įteikiama J. Basanavičiaus gimimo dienos – lapkričio 23-iosios – proga. Praėjusiais metais J. Basanavičiaus premijos laureatu tapo istorikas, archeologas, kultūrinio kraštovaizdžio tyrėjas Vykintas Vaitkevičius.

www.lrt.lt informacija