Pagrindinis puslapis Sena Voruta V. Landsbergis: Sąjūdis nuėjo į politiką, o kito Sąjūdžio dar neatsirado

V. Landsbergis: Sąjūdis nuėjo į politiką, o kito Sąjūdžio dar neatsirado

Lietuvos Sąjūdis nuėjo į politiką, o kito Sąjūdžio, kuris pakeistų pirmąjį ir toliau vestų Lietuvą, dar neatsirado, trečiadienį, 2010 m. kovo 10-ąją, per iškilmingą Vyriausybės posėdį, skirtą Nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui paminėti, sakė buvęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas, europarlamentaras Vytautas Landsbergis.
 
Sąjūdis nuėjo į politinius darbus, o kito Sąjūdžio, kuris pakeistų ir toliau vestų moralinį Lietuvos atgimimą, iki šiol dar neatsirado. Bet jo reikia, jo visi laukia, ir toliau jis turės būti ir neturės būti tokių, kad ir smulkių nesąmonių, kaip kažkokios milicijos sugalvotas pagąsdinimas, kad žmonės bus baudžiami, jeigu neiškels vėliavos“, – tvirtino Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos garbės pirmininkas.
 
Pasak V. Landsbergio, nors valstybės egzistavimo plotmėje padaryta daug, tačiau nepakankamai darbų atlikta ugdant visuomenės pilietiškumą. Europarlamentaro teigimu, šiuo metu valstybę valdo „pinigų valdžia“.
 
„Dėl to, kad jeigu tada Sąjūdis atėjo pakeisti gyvenimo, to neturime pamiršti. Ar pavyko mums pakeisti gyvenimą? Nedaug, truputį, bet tai daug: valstybės buvimo plotmėje – padaryta daug. Pilietinio ugdymo, visų žmonių susivokimo, kas jie yra ir kokia jų atsakomybė prieš savo artimą, prieš šeimą, prieš valstybę – čia ne tiek daug padaryta“, – kalbėjo V. Landsbergis.
 
„Kadangi Sąjūdis atėjo pakeisti gyvenimą, nors buvo sakoma kai kada, štai pakeitėme valdžią, ne valstybę atkūrė, o pakeitė valdžią. Dabar mes valstybę turime, bet reikia pakeisti vieną negerą valdžią – pinigų valdžią. Kaip mums išeiti iš to režimo, kur daugelio žmonių sąmonėje, už daugelio sprendimų stovi pinigų valdžia? Susimąstykime, keiskime gyvenimą“, – tvirtino konservatorius.
 
Europarlamentaras savo kalboje prisiminė 20 metų senumo įvykius ir tai, kad tik atsikūrusi Lietuva jautė pasaulio valstybių palaikymo, nors Sovietų Sąjunga ir bandė grasinti jaunai valstybei. Jis tvirtino, kad buvo stengiamasi, kuo greičiau priimti teisės aktus, kad jei Lietuva būtų pavergta, ateityje būtų galima įrodyti Kovo 11-osios akto tęstinumą.
 
„20 metų – tai daug ar mažai? Daug kas kalba šia tema, kad žmogaus gyvenime tai gana daug, o valstybių gyvenime – tai visai nedaug. O aš prisimenu konkretų laiką, kai kovo 11-osios naktį ir po kovo 11-osios, ir kitą dieną, ir trečią dieną mes galėjome konstatuoti, kad dar esame, dirbam toliau priiminėjame teisės aktus, kuriančius mūsų valstybę., ir kad mūsų nesunaikino“, – kalbėjo konservatorius.
 
„Galima sakyti, kad 20 metų yra labai daug ir mes esame, mes esame savo vietoje, mes nieko neužpuolėme, iš nieko nereikalavome jokių teritorijų ar panašių dalykų“, – teigė V. Landsbergis.
 
Premjeras Andrius Kubilius tvirtino, kad reikėtų džiaugtis, kas per Nepriklausomybės metus pasiekta. Visgi jis pripažino, kad ne viskas dar padaryta. Pasak ministro pirmininko, po to, kai buvo įgyvendinti Sąjūdžio tikslai, Lietuva „atsipalaidavo“.
 
„Vyriausybė neseniai paskelbė vieną iniciatyvą, kur aš tikiuosi ir signatarų, ir Sąjūdžio iniciatyvinės grupės didelės talkos. Mes sutarėme, kad reikia sėsti ir tartis dėl pagrindinių strateginių dalykų sekančiam dvidešimtmečiui, prie Lietuvos pažangos strategijos, bandant nusibrėžti perspektyvą iki 2030-ųjų metų“, – sakė A. Kubilius.
 
 
V. Kopūsto nuotr.
 
Nuotraukoje: Prof. V. Landsbergis