Pagrindinis puslapis Kultūra V. Gedgaudo kūryba suartino senus ir naujus bičiulius

V. Gedgaudo kūryba suartino senus ir naujus bičiulius

V. Gedgaudo kūryba suartino senus ir naujus bičiulius

Jolanta Mažylė perduoda Marijai Purvinienei iš Klyvlendo parvežtą Gedgaudų vestuvinę nuotrauką. Gedimino Zemlicko nuotr.

Angelina LIAUDANSKIENĖ, www.voruta.lt

Jubiliejiniai Lietuvos žurnalistų sąjungos 90-mečio metai tarsi iš naujo nuteikė ir sutelkė Sąjungos narius bendriems darbams.

LŽS Vilniaus skyrius ta proga pakvietė į Žurnalistų namuose surengtą Vytauto Gedgaudo meninės fotografijos parodą „Vienas modelis, viena meilė, vienas gyvenimas“.

V. Gedgaudo giminaičiai Ona ir Julius Milevičiai apžiūri ekspoziciją. Gedimino Zemlicko nuotr.

Parodos sumanytoja LŽS Vilniaus skyriaus pirmininkė, V. Gedgaudo premijos laureatė, Vilniaus universiteto doc. dr. Jolanta Mažylė gausiai susirinkusiai publikai papasakojo apie tai, kaip atėjo mintis surengti parodą nuotraukų, kurios beveik 60 metų laukė savo susitikimo su žiūrovu.

Buvusi  Vilniaus universiteto Vytauto Gedgaudo stipendininkė žurnalistė ir menotyrininkė Austėja Mikuckytė-Mateikienė. Gedimino Zemlicko nuotr.

Dr. J. Mažylė pirmoji, pravėrusi V. Gedgaudo darbo kambario duris, užrakintas nuo Vytauto mirties, 1999-ųjų. Tokią privilegiją LŽS Vilniaus skyriaus pirmininkei prieš metus suteikė Stefanija Gedgaudienė.

Ir neveltui, nes žurnalistė, tyrėja  dr. Jolanta Mažylė pirmoji iš dvidešimties V. Gedgaudo premijos laureatų susidomėjo jo rašytiniu palikimu ir pradėjo rinkti medžiagą monografijai. Gedgaudų šeimos archyve atrastos 1960-1963 metais darytos nuotraukos dabar jau gyvena antrąjį gyvenimą, nes, anot dr. Jolantos Mažylės, „išėjo į žmones“. „Tai tik nedidelė dalelė naujai atrastos Vytauto Gedgaudo kūrybos,“- sako ji.

Mintimis dalijasi V. Gedgaudo premijos laureatas Ferdinandas Kauzonas. Gedimino Zemlicko nuotr.

Parodos atidaryme dalyvavo Vytauto Gedgaudo artimieji, V. Gedgaudo premijos laureatai, žurnalistai, skautų atstovai. Smagu, jog prisiminimais ir savo įspūdžiais apie Gedgaudų šeimą dosniai pasidalijo Vytauto sesers Valerijos anūkė, architektė Marija Purvinienė.

Kalba architektė Marija Purvinienė, Vytauto Gedgaudo sesers Valerijos anūkė. Gedimino Zemlicko nuotr.

Savo įžvalgomis apie parodą dalijosi V. Gedgaudo premijos laureatai žurnalistas Ferdinandas Kauzonas ir Julija Šliažienė, o fotomenininkė ir žurnalistė, dėstytoja Regina Jakučiūnaitė-Kubertavičienė labai jautriai atskleidė eksponuojamų nuotraukų giluminius kodus. LŽS garbės narę, aktyvią skautijos veikėją sesę Stefaniją Gedgaudienę prisiminė skautė Nomeda Bepirštytė, kiti renginio dalyviai.

Apie sesės Stefanijos Gedgaudienės veiklą atkuriant skautų organizaciją Lietuvoje 1989 metais pasakoja Angelina Liaudanskienė. Gedimino Zemlicko nuotr.

Vytauto Gedgaudo kūryba  tarytum subūrė ir suvienijo senus bei naujus bičiulius.Vytautas Gedgaudas (1912-1999) žurnalistas, politikos apžvalgininkas, ilgametis JAV lietuvių laikraščio „Dirva“ redaktorius, dirbęs ir kino industrijoje, dokumentinių filmų kūrėjas.

Įspūdžiais dalijasi Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos pirmininko pavaduotojas Raimondas Polis. Gedimino Zemlicko nuotr.

Kartu su žmona Stefanija Gedgaudiene 1997 metais įsteigęs savo vardo premiją už geriausius, originaliausius turiniu ir forma žurnalistikos darbus. Šiemet jau buvo apdovanotas dvidešimt antras prestižinės žurnalistikos premijos laureatas.