Pagrindinis puslapis Lietuva Rytų Lietuva Užgavėnės Dieveniškėse

Užgavėnės Dieveniškėse

Dieveniškių jaunimas Užgavėnėse. Justinos Zibolytės nuotr.

Justina ZIBOLYTĖ, Dieveniškės, www.voruta.lt

Dieveniškės – miestelis Šalčininkų rajono savivaldybės teritorijoje, šalia kelio  104  Šalčininkai–Dieveniškės– Krakūnai, 27 km į pietryčius nuo Šalčininkų, Gaujos dešiniajame krante, iš trijų pusių apsuptas Baltarusijos, nors miestelyje vyrauja lenkų tautinė mažuma. Seniūnijos centras, 2 seniūnaitijos. Dieveniškės yra istoriniame regioniniame parke, urbanistikos paminklas. Svarbiausia urbanistinio komplekso dalis – keturkampė aikštė penkių istorinių kelių kryžkelėje. Tai miestelis, laukiantis  senovės istorija besidominčių turistų. Yra vidurinė mokykla bei gimnazija („Ryto“ ir „Dieveniškių“), Dieveniškių technologijų ir verslo mokykla, vaikų darželis, biblioteka, ambulatorija (nuo 1956 m.), kultūros namai (nuo 1963 m.). Miestelyje stovi medinė Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia (statyta 1783 m.), XX a. pradžios varpinė ir vartai.

Užgavėnės – žiemos šventė, kurios paskirtis – išvyti žiemą, prisišaukti pavasarį. Ši šventė nuo senų laikų žinoma visoje Europoje. Kitą dieną po Užgavėnių prasideda Gavėnia, trunkanti iki Velykų, šiuo laikotarpiu skatinamas pasninkavimas. Šventė yra pagoniška, tačiau vėliau glaudžiai susieta su krikščionybe. Seniau ji buvo vadinama Ragučio švente. Užgavėnės – paskutinė žiemos mėsiedo diena, per kurią daug valgoma, ypač mėsiškai. Iš pat ankstyvo ryto moterys verda, kepa. Sunkesnių darbų jau nedirbama. Net buvo sakoma, jeigu sunkiai per Užgavėnes dirbsi, tai „per visus metus nebus poilsio, nepabaigsi darbų”. Visi skubėdavo iki Užgavėnių išsikulti javus – sakydavo, jeigu patingėsi, pelės sukapos. Ypač daug nelaimių galinčios prisišaukti verpiančios moterys: rūdys arba kirmys mėsa, rūdimis apsitrauks linai, siūlai ir drobulės ir t. t. Visi ruošdavosi Užgavėnių šventei: priešpiet gamino valgius, taisėsi drabužius, o popiet jau ir pati šventė prasidėdavo. Anksčiau kai kuriuos net iš darbo anksčiau paleisdavo. Būta manančių,  kad per Užgavėnes valgyti reikia 9 patiekalus.

Nors sniego aplinkui niekur nematyti, o ir dangus apsitraukęs pilkais debesimis, Dieveniškėse šventė prasidėjo pirmą valanda po pietų. Susirinko žmonės iš Dieveniškių bei jos prieigų. Suvažiavo svečių – folklorinis ansamblis „ŽEIRIA“, kapelos su solistais,  dainų ir šokių ansamblis  „SOLČANIE“, liaudies muzikos ir dainos ansamblis  „PRINIAMONCY“ (Baltarusija).

Renginio pradžioje Dieveniškių miestelio seniūnė Č. Marcinkevič pasisveikino su susirinkusiais dviem – lietuvių bei lenkų kalbomis ir pradėjo šios dienos šventę. Šoko ir dainavo kartu su Dieveniškių gyventojais – suaugusiais ir vaikais. Buvo vaikų, pasipuošusių kaukėmis ir apsirengusių čigonais. Linksmai šoko, sukėsi ratu jaunimas.Visi atvykę galėjo pasivaišinti ką tik nuo anglių nuimtais šašlykais su salotomis, sumuštiniais, kuriuos gamino Dieveniškių miestelio gyventojai.

Taip bešokdami ir priartėjo prie tos lauktos akimirkos, kai  bus uždegta Morė. Tada  visi  draugiškai ėmė ir išvarė žiemą iš kiemo.

Dainų ir šokių ansamblis „SOLČANIE“

Žiūrovai

Liaudies muzikos ir dainų ansamblis „PRINIAMONCY“ (Baltarusija)

Jauniausios šventės dalyvės –  Karina, Emilija ir Eva

Miestelio gyventojai buvo  vaišinami blynais ir šašlykais

Kapelos „SOLČANIE“ dalyviai šokdina gyventojus

Folkloro ansamblis „ŽEIRIA“

Dieveniškių seniūnė: Č. Mickevič