Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Ukraina Ukrainoje tęsiasi protestai dėl kalbos įstatymo, nukreipto prieš ukrainų kalbą

Ukrainoje tęsiasi protestai dėl kalbos įstatymo, nukreipto prieš ukrainų kalbą

Vasilis KAPKANAS, Vilnius

Kijeve, Ukrainos sostinėje, prie Ukrainos rūmų, po protestų bangą Ukrainos svarbiausiuose miestuose ir diasporoje visame pasaulyje sukėlusio naujo kalbos įstatymo, iniciuoto ir 2012 m. liepos 3 d. priimto Ukrainos parlamente prorusiškos ir pro-prezidentiškos daugumos, visą šią savaitę tęsiasi protestai – badauja 9 žmonės, dvi dalyves išvežė greitoji pagalba, informuoja ukrainų diasporos portalas www.vidia.org, Ukrainos nepriklausomas portalas www.pravda.com.ua, Laisvės radijo portalas www.radiosvoboda.org ir kiti.

Šiuo įstatymu, pavadinimu „Dėl valstybinės kalbinės politikos pagrindų“, Ukrainoje praktiškai yra įvedama antroji valstybinė kalba – rusų. Liepos 6 d., penktadienį, protesto akciją Kijeve, ukrainų kalbos ginėjai ir šalies patriotai, nepaisant didelių karščių, pratęsė bado akciją. Protesto akcija prie Ukrainos rūmų, kur turėjo įvykti Ukrainos prezidento metinė spaudos konferencija, buvo pradėta kurį laiką nuo liepos 3 d. ten badavusių 11-os Ukrainos opozicijos deputatų jų įrengtoje stovykloje.

Badaujantieji visą laiką yra apsupti milicininkų, kurie savo „netarnybiniais“ automobiliais užtvėrė prieigas prie stovyklos.

Iš pradžių bado akcijų savanorių buvo septyni, po to prisijungė dar du. Protestuojančius, be diasporos, suskubo palaikyti ir Ukrainos inteligentija, žymiausieji jos atstovai, organizavę šių rūmų prieigose kūrybos vakarus, gyvosios muzikos solinius koncertus, paskaitas istorijos, pasipriešinimo judėjimo, literatūros ir kultūros temomis.

Liepos 12 d. viena iš bado akcijos dalyvių, Anna Juščenko, 20 metų, pasijuto blogai, prarado sąmonę ir jai buvo iškviesta greitoji pagalba. Tam, kad medikai atvažiuotų arčiau, bado akcijos dalyviai turėjo rankomis patraukti teritoriją blokuojantį automobilį.

Atvykus į ligoninę, prie Annos tuoj pat prisistatė milicija ir pradėjo ją, dar neatėjus į pilną sąmonę, apklausinėti dėl dalyvavimo bado akcijoje tikslų, badavimo laiko, vartoto maisto, priklausomybės politinėms organizacijoms, ar jai yra mokami pinigai ir t. t.

Gydyti Anną ligoninėje po milicijos vizito atsisakė, motyvavę, kad „..nereikėjo pradėti“ ir kad … nėra reikalo. Milicija taip pat aplankė Annos motiną, reikalavo dukters telefono numerį.

Antrajai bado akcijos dalyvei, šešias dienas badavusiai Katerynai Avramčuk, 20 metų, pagalbos prireikė liepos 12-osios vakare. Šį kartą kartu su greitąja prisistačiusi milicija apie Katerynos būklė, tolimesnius gydymo veiksmus pradėjo apklausinėti į stovyklą atvykusią gydytoją. Pastaroji, jos garbei, atsisakė suteikti milicininkams bet kokią informaciją. Tačiau ligoninėje gydytojas bado akcijos dalyvei iš pradžių atsisakė suteikti pagalbą, kol nesužinojo, kad ji yra žurnalistė. Po to, pateikus rekomendacijas, jai buvo atsisakyta hospitalizuoti.

Prorusiškos daugumos norimu priimti įstatymu (jo priėmimo procedūra parlamente buvo pažeista bent du kartus, be balsavimo, nebūnant deputatams parlamente, pažeidimo, ir dar nėra visiškai baigta – nepasirašyta parlamento pirmininko) siūloma valstybinį statusą suteikti mažumos kalbai, jeigu šios mažumos atstovų yra daugiau, nei 10%.

Tokių regionų Ukrainoje, turinčioje dvidešimt septynius administracinius vienetus, gali būti iki trylikos.

Taigi, šis įstatymas, manoma, šalį valdančiai ir parlamentarizmo dėsnių neypatingai paistančiai Regionų partijai, kurią dabar palaiko apie 17% gyventojų, suteiks daugiau balsų spalio mėnesio pabaigoje vyksiančiuose rinkimuose.

Liepos 5 d. Ukrainos parlamento pirmininkas Volodymyr Lytvyn, be kuriuo parašo pagal Ukrainos Konstituciją joks įstatymas negali būti priimtas, ir vice-pirmininkas nuo opozicijos Mykola Tomenko atsistatydino.

Kaip atsakas į tai, valdančioji dauguma padavė į Ukrainos Konstitucinį teismą prašymą leisti perrinkti parlamento pirmininką ne realia, betarpiškai dalyvaujančių balsavime 300 balsų iš visų 450 deputatų dauguma, o paprasta nominalia, t. y. patiems deputatams nedalyvaujant, dauguma. Ją valdančiai daugumai nėra sunku pasiekti, nes įvairių įtakų veikiami Ukrainos parlamento deputatai iš skirtingų partijų po kiek laiko atsidūrė valdančiosios daugumos, pasiekusios reikiamą jai „kritinę masę“ parlamente, glėbyje. Neįtikėtinai greitai, per dvi dienas, Konstitucinis teismas priėmė valdančiai daugumai palankų sprendimą, keičiantį Konstituciją.

Primename, kad liepos 5-ąją Lietuvoje judėjimo „Už Lietuvą Lietuvoje“ buvo organizuotas piketas šalia Ukrainos Ambasados Vilniuje, prie kurio prisijungė ukrainai iš Lietuvos ir Estijos.

Šią savaitę ukrainų diaspora surengė protestus dėl minėto įstatymo prie Ukrainos diplomatinių įstaigų Čekijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, JAV.

Prieš šį kalbos įstatymą griežtai pasisakė Pasaulinis ukrainų kongresas, vienijantis ukrainus visame pasaulyje, tad protestų kitą savaitę yra planuojama ir daugiau.

Šalia šio protesto dėl ukrainų kalbos, ketvirtadienį, liepos 12 d., atsirado dar viena priežastis nerimauti Ukrainos demokratijos šalininkams – mokesčių inspekcijos spaudimą patyrė bene vienintelis nepriklausomas Ukrainos televizijos kanalas TVi (http://www.tvi.ua), įkurtas 2008 m. ir turėjęs transliacijas tiek Ukrainos miestų +50 000 eteryje (60%), per palydovus AMOS bei Eutelsat, tiek kabelinėje televizijoje (85%), tiek Internete. Jo vadovui, žurnalistui profesionalui Mykolai Kniažyckui buvo pateiktas kaltinimas, neva susijęs su mokesčių mokėjimu vengimu, suma 6 mln. Ukrainos grivinų, pradėta išiminėti kanalo pagrindinius juridinius bei ekonominius dokumentus. Mokesčių administracijos atstovai teigė, kad pradėtas tyrimas yra tęsinys kanalo šiais metais jau laimėtos bylos.

Tokie veiksmai, trukdantys nepriklausomo televizijos kanalo darbui, yra prieš jį atliekami trečiajame ketvirtyje, kuomet laikotarpis nuo šio ketvirčio pradžios iki rinkimų pabaigos politinių jėgų, valdžios ir opozicijos buvo paskelbtas moratorijumi spaudos veiklos tikrinimui.

Žinomo Ukrainos sportininko, boksininko Vitalijaus Klyčko partija „Udar“ ir suvienytą opozicija kreipėsi į badaujančius su padėka už jų pasiryžimą ginti vieną iš svarbiausių valstybės pagrindų – valstybinę ukrainų kalbą bei prašo nutraukti bado akciją ir nuo liepos 16 d. kviečia pradėti visuotinį Ukrainos judėjimą „Ukraina prieš Janukovyčių“.

Panašus judėjimas „Ukraina be Kučmos“, vykęs 2000-2001 metais prieš nedemokratiškus tuometinio Ukrainos prezidento Leonido Kučmos šalies valdymo metodus, baigėsi visame pasaulyje žinoma 2004-2005 m. Oranžine revoliucija, atnešusia demokratiškus pakeitimus į šią iš totalitarizmo palikimo sunkiai besivaduojantį svarbią Europai šalį.

Daugiau informacijos:

https://www.voruta.lt/ukrainoje-tesiasi-protestai-del-kalbos-istatymo-nukreipto-pries-ukrainu-kalba/

www.pravda.com.ua nuotr.

Nuotraukose:

1. A. Juščenko

2. K. Avramčuk