Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Ukraina Ukrainai palaikyti rengiama Lietuvos menininkų akcija

Ukrainai palaikyti rengiama Lietuvos menininkų akcija

Šiuo metu vykdoma agresija prieš Ukrainą nepalieka abejingų ir Lietuvos menininkų.  Siekdami atkreipti dėmesį į svarbiausias vertybes, ir Lietuvos menininkai kviečia į specialią akciją – “Magnus Ducatus Artis Frumushika Nova 2010/2014”. Visi norintys kartu dar kartą pareikšti savo pilietinę poziciją prieš agresiją ir smurtą Ukrainoje, yra kviečiami į protesto ir taikos akciją 2014 m. balandžio 29 d., antradienį, 17.30 val. Šv. Jono gatvės galerijoje Vilniuje (Šv. Jono g. 11).

Fotomenininkas Arturas Valiauga, džiazo muzikantas Kęstutis Vaiginis, Gabrielė Žaidytė, dailininkai Linas Liandzbergis, Audrius Gražys, kino kūrėjas Henrikas Gulbinas, literatai Vladas Braziūnas, Alis Balbierius ir Ula Šimulynaitė – visi jie dalyvaus atidarymo iškilmėse ir pristatys savo darbus protesto ir taikos meno akcijoje, vyksiančioje Vilniuje, Lietuvos dailininkų sąjungos šv. Jono gatvės galerijoje š.m. balandžio 29 d. 17.30 val.

“Magnus Ducatus Artis Frumushika Nova 2010/2014” – tai tęstinis meną ir reakciją į politinius įvykius vienijantis projektas. Prieš ketverius metus jis vyko Besarabijoje (Ukrainoje), kai buvo surengtas pleneras “Magnus Ducatus Artis – Frumushika Nova 2010”, kurio pagrindinė idėja buvo demokratinių idėjų šalyje stiprinimas. Besarabijoje projektą organizavo Lietuvos Respublikos Ambasada Ukrainoje ir tuometinė LR kultūros atašė Ukrainoje, Gabrielė Žaidytė. Kartu su Lietuvos menininkais čia dalyvavo ir kūrėjai iš Ukrainos, Lenkijos ir Gruzijos. Plenero metu skambėjo džiazo improvizacijos, ukrainiečių ir lietuvių kalbomis buvo skaitomos eilės, kuriami dokumentiniai filmai ir fotografijų serijos. Tais metais taip atsirado nauji tekstai, virtę knygomis vaikams, gimė instaliacijos ir tapybos darbai.

“Prisimenant šį 2010 metais Ukrainoje vykusį projektą, atėjo metas reaguoti ir į šiandieninės Ukrainos realijas. Metas budinti “Magnus Ducatus Artis Frumushika Nova 2010” projektą ir toliau skleisti jo idėjas, kurių raudonoji gija ir tada, ir dabar – kalbantis meno kalbomis skatinti demokratinius procesus Ukrainoje. Tad šių metų balandžio – gegužės mėnesiais šv. Jono gatvės galerijos Vilniuje dauguma minčių ir idėjų, gimusių Besarabijoje, įgaus naujas kūrybines formas. Juk menas niekada nepripažins karo ir agresijos, o jei mes kišime galvas į smėlį, esą mano namuose ramu ir man gerai, tai gerai žinome – širdies neapgausi, ji neliks rami. Todėl skatiname reaguoti, kas kaip moka geriausiai. Mes kalbame kūrybos kalba, nes tai nolens volens yra mūsų oras, mūsų kreipimasis ir mūsų solidarumo su kaimynine Valstybe išraiška”,-idėją vienyti meną ir politines aktualijas pristato dr. Gabrielė Žaidytė, kuri šiuo metu yra Lietuvos kultūros atašė Vokietijoje.

Tapytojai Linas Liandzbergis ir Audrius Gražys eksponuos jau Lietuvoje sukurtas drobes, Arturas Valiauga, Vladas Braziūnas ir Alis Balbierius pirmą kartą Lietuvoje pristatys plenero metu sukurtas fotografijas. Galerijoje bus galimybė išvysti ir plenere sukurtą dokumentinį Henriko Gulbino filmą.   Kęstutis Vaiginis ir Gabrielė Žaidytė, prisimindami “Frumushikoje” skambėjusius garsus, improvizuos parodos atidarymo metu, poetai Vladas Braziūnas ir Alis Balbierius skaitys savo eiles, o vaikams kurianti Ula Šimulynaitė pristatys plenere užgimusią knygą.

Visi norintys kartu dar kartą pareikšti savo pilietinę poziciją prieš agresiją ir smurtą Ukrainoje, yra kviečiami į protesto ir taikos akciją 2014 m. balandžio 29 d., antradienį, 17.30 val. Šv. Jono gatvės galerijoje Vilniuje (Šv. Jono g. 11).

• “Frumushika Nova 2010 / 2014” parodos kuratorė – Regina Šimulynienė.
• Projekto partnerė ir plenero “Magnus Ducatus Artis – Frumushika Nova 2010” kuratorė-LR kultūros atašė Berlyne Gabrielė Žaidytė.
• Projekto iniciatorė ir organizatorė – Šv. Jono gatvės galerija.
• Paroda veiks 2014 m. balandžio 29 d. –  gegužės 17 d.

Dr. Gabrielė Žaidytė

LR kultūros atašė Vokietijoje