Ukraina: nenugalimos tautos dvasiniai lobiai

Ukraina: nenugalimos tautos dvasiniai lobiai

Raimundo Kaminsko nuotraukos iš renginio

Dr. Raimundas Kaminskas, www.voruta.lt

2023 m. kovo 10 d.  Vilniuje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje vyko parodos „Ukraina: nenugalimos tautos dvasiniai lobiai“ atidarymas, kurioje dalyvavo pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas, prof. Vytautas Landsbergis, LR Kultūros ministras Simonas Kairys, Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys, LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorius Remigijus Černius ir kiti svečiai iš Lietuvos ir Ukrainos.

Parodoje eksponuojami XVI–XVIII a. Ukrainos sakralinio meno kūriniai iš didžiausio Ukrainos muziejų komplekso – Nacionalinio Kyjivo Pečerų lauros istorinio ir kultūrinio draustinio kolekcijos, atskleidžiantys daugiametę Ukrainos ikonų tapybos raidą, supažindinantys su ypatingomis ukrainiečių auksakalystės ir siuvinėjimo tradicijomis.

Pasak parodos rengėjų, būtent ikonose geriausiai įkūnyta Ukrainos žmonių tautinio savęs identifikavimo idėja. Ukrainos ikonų tapybos ištakos siekia Bizantijos kultūrą, vėliau ją paveikė Europos menas, tačiau jai visada buvo būdingas nacionalinis savitumas ir nepakartojamas stilius. Tai iškalbingai liudija parodoje pristatomi darbai.

Tarp parodos eksponatų – Dievo Motinos Hodegetrijos (rodančios Kelią) ikona iš Kyjivo srities, Šventojo Mikalojaus Stebukladario ir itin išskirtinė šventinė ikona „Arkangelo Mykolo susirinkimas“ iš Bereznos kaimo Černigivo srityje. Lauros menininkų kūrybos stiliaus pavyzdys – dvi 1730 m. ikonos iš Trejybės cerkvės šventinės ikonostaso eilės „Dievo Motinos gimimas“ ir „Kristaus Gimimas“.

Parodos organizatoriai yra Lietuvos nacionalinis dailės muziejus ir Nacionalinis Kijivo Pečerų lauros istorinis ir kultūrinis draustinis.

Paroda veiks iki 2023 m. gegužės 11 d.

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.