Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Lenkija Tomas Venclova Lenkijoje įvertintas dviem prestižiniais apdovanojimais

Tomas Venclova Lenkijoje įvertintas dviem prestižiniais apdovanojimais

2015 m. birželio 3 d. Vroclave lietuvių poetas, eseistas, vertėjas, profesorius Tomas Venclova buvo apdovanotas prestižiniu Jano Nowako-Jezioranskio apdovanojimu.

Nacionalinėje Ossolinskių bibliotekoje Vroclave įvykusios ceremonijos metu bibliotekos direktorius Adolfas Juzwenko pabrėžė, kad lietuvių poetas yra apdovanojamas taip pat ir „už ištikimybę vertybėms, kurios yra Europos civilizacijos pamatai”.

Dėkodamas už tokį prestižinį apdovanojimą, T. Venclova sakė, kad pirmiausiai norėtų nusilenkti šio apdovanojimo globėjui Janui Nowakui-Jezioranskiui, kuris buvo ir yra nepaprastai svarbi asmenybė Rytų Europos ir šiuolaikinio pasaulio istorijoje. J. Nowakas-Jezioranskis buvo politikas ir karys, publicistas ir visuomenės veikėjas, ilgametis Laisvosios Europos radijo redakcijos lenkų kalba direktorius, labai daug nuveikęs, kad Lenkija ir Lietuva taptų NATO narėmis, be kita ko, ir už tai J. Nowakui-Jezioranskiui buvo suteikta Lietuvos Respublikos pilietybė. „Stengiausi vadovautis principais, kuriuos suformulavo Janas Novakas-Jezioranskis”, – kalbėjo Tomas Venclova, perskaitęs ir ką tik į lenkų kalbą išverstą ir žurnale „Zeszyty Literackie“ išspausdintą naują eilėraštį, skirtą šių dienų įvykiams kaimyninėse šalyse.

T. Venclova yra išvertęs į lietuvių kalbą Č. Milošo, W. Szymborskos, Z. Herberto, C. K. Norwido ir kitų garsių lenkų autorių eilėraščių. Lenkų kalba yra išleista beveik dešimt T. Venclovos knygų.

Jano Nowako-Jezioranskio apdovanojimo laureatais yra tapę Tadeusz Mazowiecki, Georges Buch, Stanislaw Shushkevich, kardinolas Jean-Marie Lustiger, Siergiej Kovaliov, Leszek Balcerowicz, Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, Literatūros institutas Paryžiuje ir Zbigniew Brzezinski.

Jano Nowako-Jezioranskio apdovanojimą 2004 metais įsteigė J. Nowakas-Jezioranskis, Vroclavo miesto prezidentas, Vroclavo universitetas, Nacionalinė Ossolinskių biblioteka bei Rytų Europos kolegija Vroclave. Apdovanojimas yra teikiamas kiekvienais metais asmenims arba institucijoms, kurie savo gyvenimu ir veikla prisidėjo ar prisideda prie taip pat ir pilietinės visuomenės kūrimo proceso.
Birželio 11 d. Varšuvoje Tomas Venclova drauge su Lietuvos Respublikos Prezidentu Valdu Adamkumi bus apdovanoti Lenkijos ir Lietuvos bendradarbiavimo ir dialogo forumo apdovanojimais.

Daugiau informacijos rasite čia:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1455401,Tomas-Venclova-z-Nagroda-im-Jana-NowakaJezioranskiego
http://wroclaw.tvp.pl/20327905/laureat-tomas-venclova
http://jezioranski.org/aktualnosci/nagroda-jana-nowaka-jezioranskiego-2015/
http://www.geremek.pl/index.php?id=658&lang=pl

LR kultūros atašė Lenkijos Respublikoje Rasa Rimickaitė

Nuotraukos autorius: Maciej Kulczyński