Pagrindinis puslapis Kultūra Tiltų bendruomenė su profesionalais stato operą

Tiltų bendruomenė su profesionalais stato operą

Tiltų kaimo bendruomenės pirmininkė Laima Kamaitienė ir Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinio administratorė Vaiva Neteckienė parengė projektą, pagal kurį Tiltų kaimo bendruomenės nariai kartu su profesionaliais operos solistais stato operą „Toska“.

Kalbiname vieną iš šios operos solisčių Gražiną Skinderytę-Kurnickienę, kuri su projekto rengėjomis įgyvendino šią bendruomenišką iniciatyvą.

Kaip kilo sumanymas kurti operą su Tiltų kaimo bendruomene?

Su Tiltais esme pažįstami jau nuo 2010 metų, kuomet pas juos pirmą kartą koncertavome per Motinos dieną. Tiltai – unikali vieta, kur gyvena nuostabūs žmonės. Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinio administratorė Vaiva Neteckienė paskambinusi paprašė manęs ir mano vyro operos solisto Vytauto Kurnicko pusantros valandos padainuoti ir kad per koncertą skambėtų vien rimta operinė muzika. Buvome mažumėlę nustebinti šio prašymo, nes dažnai koncertų rengėjai mūsų prašo atlikti „lengvesnę“ klasiką. Dar labiau buvome nustebę, kuomet dainuodami matėme, jog mūsų klausosi, kad tiltiečių akys dega susidomėjimu ir meile mūsų atliekamai muzikai. Gyventojai tik dar kartą įrodė, kad klasikinės muzikos atlikėjai turėtų vengti stereotipų, turėtų dainuoti savo muziką nebandydami dirbtinai „lengvinti“ savo muzikos žanro.

Vėliau ne kartą koncertavome tiltiečiams ir ilgainiui mūsų bendravimas peraugo į draugystę. Vertinu Tiltų kapelos atliekamą muziką, nes jie groja darniai, „švariai“, ir nuoširdžiai. Tokia ir turėtų būti tikra autentiška lietuviška muzika.

Kartą per mano gimtadienį, kur buvau pakvietusi Tiltų kaimo kapelą groti, iškilo idėja sukurti kažką bendro. Pagalvojome: „O kodėl gi ne opera?“ Šiemet Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai paskelbus konkursą regionų kultūros projektų, mažinančių kultūrinę ir socialinę atskirtį, daliniam finansavimui, kartu su Tiltų kaimo bendruomenės pirmininke Laima Kamaitiene ir Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinio administratore Vaiva Neteckiene parengėme ir pateikėme prašymą paramai gauti.

Mūsų projektas apima ne vien Džiakomo Pučinio operos „Toska“ pastatymą, kartu tai yra edukacinis projektas. Su Tiltų gyventojais jau įgyvendinome dvi pirmąsias projekto dalis. Balandžio 19 dieną buvome Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, Gaetano Donicečio operoje „Meilės eliksyras“, kur ne tik žiūrėjome operą, bet po spektaklio mano vyras operos solistas Vytautas Kurnickas iš arti supažindino su operos virtuve: pasakojo apie operos gimimą, kaip kuriama opera, kaip grimas pakeičia veido charakterį bei bruožus ir daugelį kitų dalykų. Gegužės 12 dieną Tiltuose vyko seminaras „Operos akademija“. Per jį Lietuvos muzikų sąjungos prezidentė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė supažindino su operos istorija, taip pat su operos „Toska“ personažais, siužetu bei sukūrimo istorija. Mes su vyru atlikome keletą scenų iš šios operos. Taip pat pakvietėme nemažą būrį gyventojų kurti vaidmenis šioje operoje.

Kaip į operą ketinate įtraukti neturinčius profesionalaus muzikinio išsilavinimo?

Opera yra sintetinis menas, kuris vienija daugelį menų, todėl statant mūsų operą yra įtraukti personažų dialogai, lietuviškos giesmės bei dainos. Vaiva Neteckienė kartu su tiltiečiais pasiūlė atlikti keletą lietuviškų kūrinių, kurios įpynėme į operos siužetą. Be to, operai gimti reikia teatro. Nežinau ar nustebinsiu Jus teigdama, kad teatras Tiltuose yra jau seniai. Nes teatras gimsta pirmiausia žmonių širdyse, o ne kokiam nors konkrečiame pastate. Vaiva Neteckienė pateikė idėją atlikti operą ant seno pastato laiptų, panaudojant specialiai šioms sąlygoms pritaikytą apšvietimą. Negailėdami nei jėgų, nei laiko tiltiečiai kartu su Vaiva kuria scenografiją iš įvairių jų buityje naudojamų rakandų, valo pastato patalpas, kuria personažus, siūlo nuostabias idėjas. Tai tik dar kartą įrodo, kad Lietuvos provincijoje gyvena nuoširdūs, šviesūs ir protingi žmonės, kurie geba kurti meną net iš menkiausių dalykų. Patys būdami profesionalai iš Tiltų gyventojų dar kartą patiriame, kad teatras gimsta pirmiausia širdyje.

Tačiau juk organizuojant bet kokį renginį yra reikalingi bent minimalūs finansai.

Žinoma, taip. Juk be pagrindinio šio projekto rėmėjo Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos toks projektas tikrai negalėtų vykti. Džiaugiuosi, kad ji skyrė finansavimą ir tapo pagrindiniu projekto rėmėju. Dėl šios paramos Tiltų kaimo bendruomenė galėjo įgyvendinti šį projektą. Daug prisideda ir kiti rėmėjai – bendruomenės pirmininkė, ūkininkė Laima Kamaitienė, Trakų kultūros rūmai, Jūsų savaitraštis „Trakų žemė“, Saulės Lementauskienės fotostudija „Su Saule“, Vilniaus karininkų ramovė, Aldona ir Juozas Kairiai, Lietuvos muzikų sąjunga, kurios prezidentė Audronė Žigaitytė-Nekrošienė vedė seminarą „Operos akademija“, be to, pristatys „Toskos“ spektaklį žiūrovams. Be rėmėjų šiame projekte būtume kaip be rankų.

Pirmoji projekto dalis buvo edukacinė, į kurią įėjo išvyka į operą ir seminaras „Operos akademija“. Ir visgi norisi paklausti, kodėl praktinei projekto daliai pasirinkta Džiakomo Pučinio opera „Toska“?

Vaivai Neteckienei ir Laimai Kamaitienei operos „Toska“ idėją pasiūlėme dėl daugelio priežasčių. Viena jų yra ta, kad Džiakomo Pučinio muzika yra melodinga, skambi, kupina jausmų ir lengvai pasiekia klausytojo širdį. Ne veltui jis yra vienas ryškiausių kompozitorių veristų (red. past. vero it. – tikras). Kita vertus, ši opera reikalauja mažesnių finansinių sąnaudų, nes truputį adaptavus muzikinę medžiagą šioje operoje galima išsiversti tik su trim profesionaliais solistais ir vienu profesionaliu pianistu-koncertmeisteriu. O daugybę kitų įdomių veikėjų gali kurti tiltiečiai.

O trys vaidmenys, kuriuos atliks profesionalai?

Dailininko Kavaradosi vaidmenį atliks Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro tenoras Vytautas Kurnickas, barono Skarpios – baritonas Gintaras Liaugminas, gerai žinomas Vokietijoje bei kitos Europos šalyse, fortepijono partiją atliks pianistė Audronė Juozauskaitė, daug koncertuojanti su įvairiais solistais. Ji yra puiki muzikantė ir savo srities profesionalė, su kuria repetuojant neišvengiamai tobulėja kiekvienas solistas. Aš atliksiu Toskos vaidmenį. Tad išeina, kad operoje dalyvauja keturi profesionalai, trys operos solistai bei pianistė.

Kaip jaučiatės kurdama Toską? Juk ir Jūsų personažo likimas tragiškas, ir pati opera liūdna. Net pačioje Toskoje galima įžvelgti daugiau neigiamų bruožų negu teigiamų.

Kaip mano vyras yra pasakęs, operos yra kuriamos tik apie ryškias, to vertas asmenybes. Ir tik nuo tavęs priklauso, ką įžvelgsi vaidmenyje ir ką iš jo gausi, nes kiekvienas palieka dalelę savęs tavyje. Aš pati Toskoje matau be galo stiprią moterį, kurios vidinė jėga yra meilė. Toska yra karštai mylima Kavaradosio ir pati pasirengusi savo meilę saugoti bei ginti, nesvarbu, kokia kaina. Didžiulė meilė ją verčia klysti, keičia ją. Pirmoje dalyje Toska tampa savo pavydo auka, antroje operos dalyje ji savo meilę gina peiliu, trečioje dalyje ji laimi iškeliaudama amžinybėn kartu su savo mylimuoju. Tačiau iki pat savo paskutinės gyvenimo akimirkos Toska išlieka ištikima savo mylimajam Kavaradosiui. Nors ir tapusi Skarpios apgavystės auka, ji lieka laimėtoja, nes liko ištikima savo idealams, savo meilei ir savo pasirinkimui. Aš matau Toską ne kaip moterį, kuri nužudė ir nusižudė, bet kaip moterį, kuri mylėjo ir gynė savo gyvenimo pasirinkimą. Tiek Kavaradosio, tiek Toskos mirtį aš matau kaip laimėjimą, ne kaip tragediją, juk ir mirtis kai kada gyvenime tampa išganymu, ne prakeikimu, ypač, jei išeini kartu su savo meile, jei išeini teisus prieš savo sąžinę. Juk tikra meilė nemiršta, ji gyvena amžinybėje. Manau, kad Toskos gyvenimo išbandymai yra dovana, kaip ir mūsų gyvenimo išbandymai, nes jie keičia ir moko. Ir netgi Skarpios personaže nematau blogio. Jame matau klystantį, savo žiaurumo rate įkliuvusį žmogų, kuris galbūt niekad nepatyrė meilės, o gal kažkur suklydo, todėl tapo tokiu, koks jis yra operoje.

Kokius vaidmenis atliks tiltiečiai?

Angelotti ir kalėjimo sargo vaidmenį atliks Rimas Kleinotas, zakristijono – Gintas Kleinotas, Spolettos – Stasys Jachimovičius, Sciarone – Vitalijus Ptičkinas, piemenaitės – Gintarė Biskelionytė, kareivių – Vidmantas Šakevičius, Tautvydas Šilalė, Šarūnas Misiūnas, Elvinas Mališauskas. miestelėnų – Tiltų kaimo bendruomenės nariai, kurie savo širdimi kuria teatrą, kurie yra tikri menininkai savo vidumi. Kiekvienas savo vaidmenyje palieka dalelę savęs ir su jais yra labai įdomu ir malonu kurti operą kartu. Be jų vaidmenų nebūtų įmanoma įsivaizduoti pilno operos „Toska“ siužeto. Scenografiją kuria Vaiva Neteckienė, apšvietimą – Marius Dubovikas, garso režisierius – Andrej Šamatovič. Foto ir vaizdo medžiagą ruoš Aleksandras Aziulevičius bei Vladimiras Ališauskas. Be to, yra ir keletas kitokių atlikėjų. Operoje gitara gros Robertas Volungevičius.

Operoje gitara?

Taip, pirmame veiksme vienai lietuviškai giesmei akompanuos gitara. Mūsų projektas nėra vien opera, tai edukacinis projektas „Toska“ pagal Pučinį, tai 3 veiksmų operos adaptacija italų ir lietuvių kalba. Todėl ir akompanuojančių instrumentų sudėtis nėra įprasta.

Ką dar norėtumėte pasakyti apie šį projektą?

Norėčiau padėkoti visai Tiltų kaimo bendruomenei, jos pirmininkei Laimai Kamaitienei, kuri yra šios bendruomenės variklis ir idėjų įkvėpėja, Vaivai Neteckienei, kuri visomis įmanomomis priemonėmis kartu su Tiltų kaimo gyventojais kuria tikrą teatrą. Beje, teatrą jie kuria kasdien savo dainose, savo mene, savo renginiuose. Taip pat norėčiau padėkoti savo kolegoms Audronei Juozauskaitei, dėl kurios muzika virsta stebuklu, jos rankose ji keičiasi ir transformuojasi į tikrą operinę muziką, Gintarui Liaugminui, kuris profesionaliai dainuoja ir puikiai atlieka savo vaidmenį, Vytautui Kurnickui, kuris yra ne tik profesionalus solistas ir patikimas scenos partneris, bet ir mano vokalo konsultantas. Su visa šia komanda nepaprastai gera kurti. Taip pat norėčiau priminti „Trakų žemės“ skaitytojams, kad operos premjera numatyta 2012 m. liepos 28 dieną, šeštadienį, 20 valandą Tiltų kaime.

Kalbėjosi Auksė Kekytė

Nuotraukose:

1. Projekto profesionalai. Iš kairės: Gintaras Liaugminas, Vytautas Kurnickas, Gražina Skinderytė-Kurnickienė, Audronė Juozauskaitė per „Toskos“ repeticiją (Kurnickų asmeninio albumo nuotr.)

2. Tiltų kaimo bendruomenė Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (Aleksandro Aziulevičiaus nuotr.)

3. G. Skinderytė-Kurnickienė per „Toskos“ projektą (A. Aziulevičiaus nuotr.)