Pagrindinis puslapis Istorija Dvarai Teismas „atvėrė duris“ Kretingos dvaro rūmų priestato pašalinimui

Teismas „atvėrė duris“ Kretingos dvaro rūmų priestato pašalinimui

Daugiau negu du dešimtmečius kretingiškius ir Kretingos dvaro sodybos (Kretinga) svečius neraminantis klausimas – kada rūmų ir viso ansamblio grožio nebeniokos sovietinis svetimkūnis – artėja prie atomazgos. Liepos 4 d. Klaipėdos apygardos teismas (toliau – Teismas) paliko nepakeistą pirmosios instancijos teismo sprendimą, įpareigojusį priestato nuomininką UAB „Ąžuolų sodas“ iškraustyti savo turtą iš patalpų. Tai grąžino realią galimybę atkurti vientisą dvaro ansamblį.

Kretingos muziejus (toliau – Muziejus) ir paveldosaugininkai jau nuo 1992 metų siekia nugriauti sovietmečiu prie grafų Tiškevičių rūmų „prilipdytą“ baltų plytų priestatą ir atstatyti prie rūmų buvusią medinę verandą bei atkurti parko teritoriją. Šių planų įgyvendinimą apsunkino tai, kad pastatą valdžiusi Klaipėdos valstybinė kolegija dalį patalpų išnuomavo UAB „Ąžuolų sodas“.

2013 m. kolegijos pastatą perėmusi Kretingos r. savivaldybės (toliau – Savivaldybė) administracija pritarė puoselėtiems planams priestatą pašalinti ir taip atkurti istorinę tiesą. Tokia vizija nederėjo su priestate įsikūrusiųjų norais. Pusėms nesusitarus gražiuoju, prasidėjo teisminiai ginčai.

Muziejaus direktorė Vida Kanapkienė pasakoja, kad muziejininkai priestatą nori nugriauti ne dėl paikos užgaidos: „Šis pastatas stabdo viso dvaro ansamblio vystymąsi. XIX a. tai buvo šlovinga dvaro sodybą, konkuravusi su garsiausiais valstybės dvarais. Siekiame Kretingai sugrąžinti šią šlovę. Apmaudu, kad dėl tokio tikslo įgyvendinimo turime „irtis“ per teismus“.

Dar šių metų kovo 3 d. Kretingos r. apylinkės teismas priėmė sprendimą, kuriuo įpareigojo „Ąžuolų sodą“ išsikraustyti iš priestato patalpų. Bendrovė šį sprendimą apskundė Teismui, tačiau šis apeliacinį skundą atmetė ir paliko galioti Kretingos teismo sprendimą.

Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė Teismo sprendimą įvardina kaip didžiulį laimėjimą. „Šis sovietmečiu šalia rūmų iškilęs silikatinis priestatas bjauroja visą Kretingos dvaro sodybos ansamblį: jis visiškai nesiderina su rūmų aplinka ir užstoja parką. Gaivinant dvarą įdėta daug darbo, tačiau šita „baidyklė“ jį užgožia. Niekaip negalime galutinai atkurti komplekso, kai jo viduryje riogso toks svetimkūnis. Po priimto Teismo sprendimo Savivaldybei pagaliau atsiveria realus kelias pabaigti šį, kaip matome, sunkų darbą. Juolab, kad priestato griovimo ir teritorijos sutvarkymo techniniai projektai jau parengti“.

Šiandien, rugpjūčio 4-ąją, sukanka lygiai mėnuo, per kurį „Ąžuolų sodas“ turėjo apleisti buvusias kolegijos patalpas. „Vis dėlto jokių judesių to link nematyti“ – sako V. Kanapkienė. Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas patikino, kad bus kreiptasi į antstolius dėl priverstinio iškraustymo.

XV-XVI a. susiformavo Kretingos kaimas ir jo pakraštyje įsikūrė Kretingos dvaras, kurį XVI a. pr. valdė Žemaičių seniūnai Kęsgailos. Nuo pat tada Kretingos dvarą per istoriją lydi garsiausios pavardės: Žygimantas Senasis, Žygimantas Augustas, Chodkevičiai, Sapiegos, Masalskiai, Potockiai, Zubovai, galiausiai – Tiškevičiai… Juozapas Tiškevičius rekonstravo XIX a. pastatytus rūmus, oranžerijoje įrengė Žiemos sodą, vandens malūne – pirmąją Lietuvoje hidroelektrinę, nutiesė pirmąją telefono liniją, sujungusią rūmus su Plungės ir Rietavo dvarais.

1940 m. pavyzdingai rūmus tvarkiusius grafus Tiškevičius sovietams iškeldinus iš dvaro, jo rūmuose apgyvendinti, o oranžerijoje maitinti kariškiai. Karo metais dvaro pastatai smarkiai nukentėjo. Po jo čia įsikūrė žemės ūkio mokykla, vėliau – technikumas. Tik 1992 metais dvaro rūmai ir kiti paminkliniai pastatai perduoti Muziejui. 2011-2012 m. už valstybės ir ES lėšas rūmai atgaivinti, juose įrengtos naujos ekspozicijos.

Kontaktinis asmuo:

Virginijus Domarkas

Kretingos r. savivaldybės administracijos direktorius

8 698 27936

virginijus.domarkas@kretinga.lt

Vida Kanapkienė
Kretingos muziejaus direktorė
8 445 77323

kretingosmuziejus@takas.lt

Nuotr. – Juolanta Klietkutė

Naujienos iš interneto