Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Lenkija Tautos skirtingos, siekiai vienodi

Tautos skirtingos, siekiai vienodi

Galina KMIELIAUSKIENĖ

Pernai užsimezgusi draugystė tarp Žilinų pagrindinės mokyklos ir Lenkijos Kentšyno miesto 3-ios pagrindinės mokyklos mokinių šiemet virto dar vienu smagiu susitikimu. Šįkart – Lietuvoje.

Kentšyno mokyklos kvietimu pernai rugsėjį lankėmės šiame puikiame mieste ir džiaugėmės šeimininkų svetingumu. Atsidėkodami pakvietėme savo naujuosius draugus atvykti į Lietuvą ir po intensyvaus, visus mokslo metus trukusio pasirengimo, birželio 11 – 14 dienomis  jau patys rūpinomės atvykusiais svečiais. Susipažinti su mūsų šalimi atvyko 16 mokinių ir trys mokytojos.

Padedami puikių rėmėjų – UAB ,,Varėnos statyba“ generalinio direktoriaus Vyto Valentukevičiaus, UAB ,,Varėnos šiluma“  direktoriaus Virginijaus Guogos, UAB ,,Staginis“ vadovo Kęstučio Jurgelionio, NacionalinioLietuvos istorijos laikraščio „Voruta“ leidėjo ir vyr. redaktoriaus Juozo Vercinkevičiaus ir Varėnos savivaldybės galėjome pasiūlyti įvairiapusę ir smagią programą.

Pasigaminę Lenkijos vėliavėlių, prikepę pyragų ir sausainių, mokiniai ir mokytojai džiaugsmingai pasitiko pernai įgytus draugus, su kuriais ištisus mokslo metus bendravome internetu.

Aprodę savo Žilinų pagrindinę mokyklą, šiemet švenčiančią 84 metų sukaktį, ir pasistiprinę jau tą pačią popietę išvykome į  edukacinę pamokėlę gražioje Dalgedų sodyboje, Trakų rajone.

Čia mokiniai mokėsi kepti duoną – patys formavo kepalėlius, juos šovė į pečių – ir sužinojo lietuviškus duonos kepimo papročius, tradicijas, kurios lydi duoną nuo grūdo iki kepimo. Iškeptas duoneles svečiai iš Lenkijos parsivežė namo.

Be to, jie  pamatė įvairius senovinius rakandus, dalyvavo viktorinoje, pabandė verpti linus. Pamokėlę vedė puiki savo amato žinovė, senovinių tradicijų puoselėtoja Miglė Šapogienė.

Antrą dieną  mūsų svečiai lankėsi Trakų pilyje – vienintelėje  Rytų Europos pilyje, pastatytoje saloje. Čia vaikais rūpinosi Juozas Vercinkevičius ir pavaišino visus skaniais pietumis vaizdingoje Galvės ežero pakrantėje.

Po pietų  persikėlėme į Vilnių, kur aplankėme Gedimino pilį, Bernardinų sodą ir sudalyvavome ekskursijoje atviru autobusu po miestą –  sostinė svečiams padarė didelį įspūdį.

Aktyviausia ir azartiškiausia mokytojams ir mokiniams buvo trečioji apsilankymo Lietuvoje dieną. Tuomet visi išsiruošė į trijų valandų plaukimą baidarėmis Šalčia ir Merkiu. Kelionėje visų  laukė daug staigmenų ir iššūkių, su kuriais susidoroti padėjo patirties plaukiant baidarėmis jau turintys Žilinų mokyklos mokiniai.

Po intensyvios dienos laukė atsisveikinimo vakarėlis, surengtas prie „Varėnos jūros“. Čia jau laukė didelis laužas, skanus maistas, įvairūs žaidimai, loterija ir kitos linksmybės.

Mokiniai pasikeitė iš anksto paruoštomis dovanėlėmis ir ant popierinių širdžių surašė palinkėjimus vienas kitam – jos bus sukabintos ant medžių prie Kentšyno 3-ios pagrindinės mokyklos ir prie mūsų mokyklos.

Šiek tiek liūdna buvo išsiskirti su mokiniais ir juos lydinčiomis mokytojomis, bet tikimės, kad susitiksime dar ne vieną kartą ir toliau sėkmingai bendradarbiausime.

O kol kas mes tęsiame savo atostogas, o draugai iš Kentšyno mokysis dar iki birželio 26 dienos.

Nuoširdžiai padėkoti norėtumėme ponams daktarui Ježui ir daktarei Janinai Korejvoms. Ponia Janina parašė projektą mūsų apsilankymui Lenkijoje finansuoti, rūpinosi mumis, nuolat bendravo. Ponas Ježys  – vienas projektų sponsorių Lenkijoje ir Lietuvoje. Šiai sutuoktinių porai ypatingai rūpi lenkų ir lietuvių mokinių draugystė ir bendradarbiavimas. Jie nori ir stengiasi padaryti taip, kad ši mūsų bendra veikla turėtų tęsinį.