Pagrindinis puslapis Kultūra Tarptautinis senosios muzikos festivalis BANCHETTO MUSICALE kviečia į koncertus Valdovų rūmuose

Tarptautinis senosios muzikos festivalis BANCHETTO MUSICALE kviečia į koncertus Valdovų rūmuose

Tarptautinis senosios muzikos festivalis BANCHETTO MUSICALE kviečia į koncertus Valdovų rūmuose

www.voruta.lt

30-asis festivalis, šiemet pasirinkęs temą „Gyvenimas ir mirtis“, pristatys įvairias intriguojančias programas, parengtas Lietuvos ir užsienio atlikėjų. Aktualią gyvenimo ir mirties temą nuo viduramžių iki baroko gvildeno ne vien filosofai. Domėjimasis ja buvo persmelkęs visas gyvenimo sritis, lydimas teologinių ideologijų, gilios savistabos, taip pat svarstymo apie tai, kas teisinga ir neteisinga, prasminga ir bergždžia, amžina ir laikina.

Reiškiant tam tikrą žavėjimąsi mirtimi, pastebimas ir kiek skirtingas menininkų ir intelektualų požiūris – jį lėmė ir konfesinis priklausymas katalikams ar protestantams; tai galiojo apmąstant ir gyvenimo temą. Požiūrį į esmines gyvenimo ir mirties sąvokas lėmė ir politinė priklausomybė ir pozicijos – ar tai būtų valdantieji, ar opozicinė mažuma. Taigi šių metų festivalio „Banchetto musicale“ tikslas – apžvelgti plačią įvairiaspalvę kultūrinę ir muzikinę paletę, keliaujant nuo katalikiškojo meno juslingumo iki gilių intelektualių protestantų įžvalgų, žavintis abiejų sudėtingumu ir poveikiu.

COVID-19 pandemija, lėmusi keliavimo sunkumus, saugumo priemonių ir nuolatinių pokyčių būtinybę, daranti įtaką visoms renginių organizavimo ir planavimo sritims, paveikė ir festivalį „Banchetto musicale“. Nors pagrindinė festivalio tema buvo žinoma nuo praėjusių metų, kai kurių numatytų pasirodymų buvo neįmanoma perplanuoti. Festivalio rengėjai žada padaryti viską, kas įmanoma, kad visi renginiai įvyktų, ir nuoširdžiai dėkoja už savo muzikų ir partnerių solidarumą bei pagalbą.

Šių įvykių šviesoje džiaugiamės galėdami pradėti festivalį koncertu „Dux vitae mortuus regnat vivus“, kurį surengs lenkų vokalinis ansamblis „Jericho“. Tai programa apie gyvenimo ir mirties paslaptis, kurioje akademinis muzikavimas pagyvinamas naudojant senąsias vokalo technikas ir taip atkuriant senąją giedojimo tradiciją. Šis pasirodymas pakeis anksčiau planuotą programą „Telemanno Lenkija“, kurią turėjo atlikti Maro laikų orkestras iš Lenkijos; kurią turėjo atlikti Maro laikų orkestras iš Lenkijos; deja, COVID-19 aplankius ir vieną jų narių, kolektyvas koncertą turėjo netikėtai atšaukti. Į užburiančią kelionę pakvies Nima Ben David, rečitalyje „Gyvenimas ir mirtis“ atskleisiantis melancholišką solo muzikos violai da gamba prigimtį. Taline įsikūręs ansamblis „Floridante“, kuriame gros ir britų arfininkas Andrew Lawrence’as Kingas, turėtų sužavėti klausytojus Renesanso ir baroko angliškų dainų programa „To see, to hear, to kiss, to die…“ Kitą numatytą pasirodymą, atspindintį pagrindinę gyvenimo ir mirties temą, „Actus tragicus“, sudarytą iš religinių J. S. Bacho ir G. P. Telemanno kūrinių, ketinama atidėti vėlesniam laikui dėl kelionių apribojimų, atsiradusių dėl COVID-19 krizės.

Festivalyje šiemet pirmą kartą bus surengta „Fringe Day“, kurios tikslas – paremti jaunus talentus. Dviem ansambliams ar solistams, parengusiems programą tema „Gyvenimas ir mirtis“, bus suteikta galimybė pasirodyti festivalio publikai. Koncertai bus transliuojami internetu.

Dar vieną interneto transliaciją (kuri pakeičia planuotą gyvą pasirodymą) festivalis pateiks, parodydamas 2016 m. festivalio „Dramma per Musica“ spektaklį „Sognando la morte“. Jį parengė Anna Radziejewska (mecosopranas), Jacekas Tyski (šokis) ir „Royal Baroque Ensemble“ (vadovė Lilianna Stawarz) iš Varšuvos.

Istorinį mūsų šalies paveldą išryškins dviejų koncertų programos: „Stella, quam viderant magi“, kuriame skambės Giovanni Battista’os Mosto madrigalai ir motetai, atliekami solistų ir ansamblio „Morgaine“, bei Alinos Rotaru parengtas klavesino rečitalis „Chiara e lucente stella“ su Lenkijos ir Lietuvos muzika. Kitas, Corinos Marti, solinis klavesino rečitalis „Jano Liubliniečio tabulatūra“ paminės Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės 500-ąsias gimimo metines.

Italų ansamblio „Lucidarium“ koncertu „Garsai iš Šailoko Venecijos“ festivalis prisidės prie paskelbtų Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metų programos.

Šiemet festivalyje dar stipriau bus akcentuojama švietimo sritis – vyks pirmasis tarptautinis Žygimanto Liauksmino klavesinininkų konkursas – pirmasis tokio pobūdžio renginys Baltijos šalyse. Šiais metais jis vyks tik virtualiai – internetu bus transliuojami abu turai, laureatų koncertas ir papildomos paskaitos apie Lenkijos ir Lietuvos muzikos šaltinius. Šiais metais festivalyje rengiami ir Jean-Étienne’o Langianni grigališkojo choralo meistriškumo kursai, improvizuojant melodijas su fauxbourdon technika. Kursus apibendrins baigiamasis koncertas „Šv. Hiacinto Vakarinė“.

Kaip ir kasmet, festivalis į koncertą pakvies vaikus ir šeimas – jaunų talentingų lietuvių „GŠ ansamblis“ ir Stalo teatras pristatys programą apie Šv. Jackų ir jo stebuklus. „GŠ ansamblis“ taip pat pasirodys kartu su Jean-Étienne’u Langianni programoje „Missa Dominica in albis“, kurioje skambės Atvelykio mišių giesmės.

Festivalio renginiai vyks 2020 m. rugsėjo 8–27 d. Vilniuje – Valdovų rūmuose, Tolerancijos centre, Šv. Kryžiaus namuose, Švč. Mergelės Marijos Ramintojos, Bernardinų, Šv. Dvasios bažnyčiose ir internetu.