Tarptautinė diskusija „Ar gali Vokietija tapti lyderiu ginant Europą nuo Putino?“

Tarptautinė diskusija „Ar gali Vokietija tapti lyderiu ginant Europą nuo Putino?“

Bundestagas. commons.wikimedia.org

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės klubas kartu su Seimo Ateities komitetu, Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka ir naujienų portalu www.lrt.lt tęsia kasmėnesinį diskusijų ciklą su žymiausiais Europos ir JAV tarptautinės politikos ekspertais. Birželio 15 d., trečiadienį, vyko ketvirtoji ciklo diskusija „Ar gali Vokietija tapti lyderiu ginant Europą nuo Putino?“

Pradėdamas diskusiją, Europos Parlamento (EP) narys Reinhartas Biutikoferis (Reinhard Bütikofer) užsiminė, kad kovojant su Rusijos imperialistiniais siekiais, reikia ne tik Vokietijos strategijos, bet ir visos Europos valstybių bendrų pastangų: „Mums nereikia Vokietijos plano, mums reikia visos Europos plano, nes jeigu visos Europos šalys bus išvien, galimybė sėkmingai paremti Ukrainą ir atremti Putino agresiją gerokai padidės. Bet Vokietija, viena stipriausių Europos valstybių, turi proporcingai prisidėti prie šių pastangų ir negali atsilikti“, – kalbėjo Europos Parlamento narys.

Paklaustas dėl Jungtinių Amerikos (JAV) Valstijų atsainesnio požiūrio į karą Ukrainoje, R. Biutikoferis teigė, kad šis konfliktas JAV yra opiausias šios dienos klausimas, tačiau Kinija yra ilgalaikis strateginis klausimas.

„Putino svajonė yra atkurti Rusijos imperiją, Si Dzinpingo svajonė yra tapti pasauliniu hegemonu. Kadangi šios dvi šalys bendradarbiauja prieš Vakarus, būtų labai kvaila bėgti nuo konflikto, kurį pradėjo viena šių valstybių“, – pabrėžė EP narys.

Kalbėdamas apie ilgalaikę Vakarų strategiją Rusijos atžvilgiu, R. Biutikoferis sakė neturintis tikslios strategijos, tačiau manantis, kad Vakarai turėtų išlikti atviri rusų tautai ir turėtų juos šviesti apie demokratiją: „Manau, kad turėtume investuoti į galimybę jauniems Rusijos žmonėms atvykti į Europą, ją geriau suprasti ir tas žinias vėliau parsivežtų atgal į savo šalį. <…> Turėtume stiprinti tuos veikėjus rusų bendruomenėje, kurie galbūt norėtų kurti kelią, kaip nuversti autoritarinį Putino režimą“.

Diskusijos pabaigoje britų žurnalistas ir Europos politikos analizės centro vicepirmininkas Edvardas Lukasas (Edward Lucas) kėlė klausimą, ar tikrai Baltijos šalis, Lenkiją ir Ukrainą galima laikyti priešakinėmis valstybėmis. „Aš labai atsargiai vartočiau terminą „priešakinės valstybės“, nes greičiausiai tokia valstybe būtų galima vadinti Vokietiją. Man nekelia jokių abejonių lyderystė Ukrainoje, Baltijos šalyse, kitose Europos valstybėse. Problema yra „senieji“ Vakarai, fronto linija yra būtent Emanuelio Makrono galvoje“, – konstatavo E. Lukasas.

Diskusijoje dalyvavo: Seimo Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata, Seimo Užsienio ir Europos reikalų komitetų narys Žygimantas Pavilionis, Europos Parlamento narys R. Biutikoferis, britų žurnalistas ir Europos politikos analizės centro vicepirmininkas E. Lukasas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Albinas Januška, buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, Seimo Užsienio reikalų komiteto narys Emanuelis Zingeris, Seimo narys Valdemaras Valkiūnas, Vyriausybės strateginės analizės centro analitikas Justinas Mickus.

lrs.lt inf.