Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Lenkija Tarpparlamentinė Lietuvos-Lenkijos asamblėja Varšuvoje atnaujina darbą

Tarpparlamentinė Lietuvos-Lenkijos asamblėja Varšuvoje atnaujina darbą

Po ketverių metų pertraukos darbą atnaujina tarpparlamentinė Lietuvos-Lenkijos asamblėja. Naujoji jos sesija vyks Varšuvoje 2013 m. gegužės 3 d., minint Abiejų Tautų Respublikos Konstitucijos priėmimą 1791 m. gegužės 3 d.

Tai sekmadienio (2013 03 10) vakare vykusiame Seimo Pirmininko pavaduotojo, Europos reikalų komiteto pirmininko ir Gedimino Kirkilo susitikime su Lenkijos parlamento delegacija patvirtino šiuo metu dvišalei asamblėjai pirmininkaujantis Lenkijos Seimo Pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tomašas Grzeszczakas. 1997 m. įkurta Lietuvos Respublikos Seimo bei Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių asamblėja paskutinį kartą posėdžiavo 2009 m. pavasarį Vilniuje ir Šiauliuose.

„Labai tikiuosi, kad dvišalio tarpparlamentinio bendradarbiavimo atgaivinimas žymiai prisidės ir prie naujos santykių tarp Lenkijos ir Lietuvos kokybės. Ketverius metus vyravo tam tikras štilis – per praėjusio Seimo kadenciją dvišalės tarpparlamentinės asamblėjos sesija vyko vos kartą, nors jos statute numatyta, kad sesijos vyksta du kartus per metus Lietuvoje ir Lenkijoje paeiliui, – susitikimo metu tvirtino Seimo delegacijos tarpparlamentinėje Lietuvos-Lenkijos asamblėjoje pirmininkas G. Kirkilas. – Ne ką mažiau yra džiugu ir tai, kad dabartinis Seimas deda pastangas, siekdamas atnaujinti ir 2005 m. Lucke įkurtos trišalės Lietuvos-Lenkijos-Ukrainos tarpparlamentinės asamblėjos darbą“.

Susitikime pasidžiaugta, kad Lenkija ir Lietuva pratęsia dvišalėje asamblėjoje suformuotą tradiciją: svarbias Lenkijos ir Lietuvos šventes – Kovo 11-ąją, Sausio 13-ąją ar Gegužės 3-sios Konstitucijos dieną – švęsti kartu. „Mums Kovo 11-oji – ne tik ypatinga šventė, žyminti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo kelio pradžią, bet kartu ir naujų santykių su Lenkija pradžią,“ – sakė G. Kirkilas.

Seimo delegacijos tarpparlamentinėje Lietuvos-Lenkijos asamblėjoje vadovas užtikrino kolegas iš Lenkijos, kad Vyriausybės programoje ir Seimo pavasario sesijos darbų programoje yra skiriama dėmesio lenkų švietimo Lietuvoje, pavardžių rašymo ir tautinių mažumų padėties teisinio reguliavimo klausimams. Jis taip pat priminė, kad vasarį darbą baigė Vyriausybės sudaryta darbo grupė, kuri buvo įpareigota parengti pasiūlymus, kaip spręsti tautinių bendrijų problemas. Ji pasiūlė suteikti galimybę tautinės mažumos pavardes rašyti originaliai, lotyniškais rašmenimis, o gausiai tautinių mažumų gyvenamosiose vietose vietovardžių ir gatvių pavadinimus – ir tautinių mažumų kalba.

Naujos kadencijos Seimas gruodį sudarė Seimo delegaciją Lietuvos-Lenkijos tarpparlamentinėje asamblėjoje, o sausio 17 d. patvirtino delegacijos vadovus. Jos pirmininko G. Kirkilo pavaduotoja tapo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė. Lietuvos delegacijoje dirba jau patyrę asamblėjos dalyviai: Seimo Pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas, buvęs Asamblėjos pirmininkas Arvydas Vidžiūnas ir Seimo narys Valentinas Stundys. Delegacijos sudėtyje be R. Tamašunienės yra dar trys LLRA frakcijos atstovai – Vanda Kravčionok, Juzef Kvetkovskij ir Michal Mackevič.

Lenkijos parlamentarų delegacija Vilniuje dalyvavo Kovo 11-osios dienos minėjimo renginiuose bei susitiko su Seimo Pirmininku Vydu Gedvilu ir jo pavaduotoju Algirdu Sysu.

Parengė: Morta Vidūnaitė, Seimo Pirmininko Gedimino Kirkilo patarėja (tel. (8 5) 239 6278, mob. 8 612 01121, el. p.: Morta.Vidunaite@lrs.lt