Pagrindinis puslapis Kultūra Švenčiantys Trakai: ir Žolinė, ir Kopūstinė…

Švenčiantys Trakai: ir Žolinė, ir Kopūstinė…

Žolinės procesijos metu Trakų miesto gatvėmis nešamas Trakų Dievo Motinos – Lietuvos Globėjos – paveikslas. Jolantos Zakarevičiūtės nuotr.

Rugpjūčio 15-ąją, puikią vasaros dieną, Trakuose buvo galima sutikti daugybę gyventojų su gėlėmis rankose. Švenčiama Žolinė, Dzūkijoje dar vadinama Kopūstine, rugpjūčio 15-oji kasmet yra ne darbo diena. Kodėl Žolinė? O todėl, kad baigiasi vasara, nužydėjo visos gėles, baigėsi javapjūtė ir derlius jau aruoduose, šviežia duona iškepta. Jau surinktos vaistažolės, išvirtos uogienės…
Tiesa, šiemet Žolinė šeštadienį, todėl džiaugsmo būtų dar daugiau, jeigu ne koronavirusu vadinamas COVID-19 (kaip tyčia Trakų rajonas yra tarp labiau užsikrėtusiųjų), visiems sukeliantis daugiau rūpesčių… Kaip bebūtų, į Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo baziliką susirinko daug trakiečių ir ne tik, čia – pučiamųjų orkestras, gėlės, pasipuošusieji tautiniais drabužiais. Iškilmingoje procesijoje nešamas gėlėmis papuoštas Trakų Dievo Motinos – Lietuvos Globėjos  – paveikslas. Procesija judėjo Birutės, Mindaugo, Vytauto gatvėmis. Kartu su trakiškiais žengė ir garbingasis Vilniaus arkivyskupijos vyskupas augziliaras Darius Trijonis, lydimas Trakų bazilikos klebono dekano Jono Varanecko, bazilikos choras (vad. Evelina Grinevič), žinoma, ir rajono valdžia, kuriai atstovavo merė Edita Rudelienė, administracijos direktorius Darius Kvedaravičius su tėvais Filomena ir Kajetonu, vicemerė Marija Puč, administracijos direktoriaus pavaduotoja Agata Mankeliūnienė, rajono tarybos narė Inesa Židonytė, merės patarėja Evelina Kislych-Šochienė su vyru Algirdu. Procesijoje ir tautiniais drabužiais pasipuošusi UAB „Trakų kooperacijos prekyba“ direktorė Ada Gedminienė, garbingieji Trakų pedagogai Vladyslav Jan Čapkovski ir dr. Vytautas Januškevičius, Trakų šauliai ir daug kitų įvairių organizacijų atstovų, svečiai iš Vilniaus: LR kultūros ministro patarėja Karolina Narkevič, LR susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič. Per šv. Mišias pamokslą pasakė visų mylimas vikaras Rimas Kalmatavičius, o po šv. Mišių atlaidų dalyviai lankėsi Kopūstinės kermošiuje.

Kleb. dek. Jonas Varaneckas ir vysk. augzil. Darius Trijonis

Kaip jau įprasta, Kopūstinės kermošius vyksta ilgąjį savaitgalį – artimiausią Žolinės šventei. Gausiai susirinkę amatininkai, tautodailininkai iš Trakų ir kitų Lietuvos miestų čia siūlo medžio, lino, gintaro, tekstilės ir kt. rankų darbo gaminius. Taip pat galima nusipirkti tradicinių Vilniaus meduolių, duonos, pyragų, šakočių, kermošinių saldainių ir kitų skanėstų. Rugpjūčio 15-ąją po šv. Mišių ir iškilmingos eisenos, pagerbiant stebuklingąjį Trakų Dievo Motinos – Lietuvos Globėjos – paveikslą, visi kviečiami į S. Firkovičiaus skverą pasiklausyti folkloro kolektyvų, kurių šiemet buvo gausu kaip niekad. Koncertavo Trakų kultūros rūmų, Lentvario kultūros centro ir Rykantų daugiafunkcio centro kolektyvai, taip pat svečiai iš kaimyninių rajonų – Trakų Vokės bei Valkininkų.

Tautodailininkė Alma Kasperavičienė

Džiugu buvo išgirsti Lentvario kultūros rūmų folkloro ansamblį ,,Volunga“ (vad. Inga Okuškienė), Trakų kultūros rūmų atlikėjus – Dusmenų folkloro ansamblį „Dusmena“ (vad. Rima Karsokienė), Tiltų kaimo kapelą (vad. Nijolė Bižokienė, Vaiva Neteckienė), folkloro ansamblį ,,Radasta“ (vad. Marytė Morkūnienė, Rasa Zakarė), Onuškio kapelą „Samė“ (vad. Gražina Kulbickienė); bei Trakų r. Rykantų universalaus daugiafunkcio centro vokalinį-instrumentinį ansamblį „Vilsa“ (vad. Dariuš Nedveckis), vaikų tautinių šokių kolektyvą „Padūkėlis“ (vad. Aniceta Česnakauskienė), Trakų Vokės dvaro sodybos ansamblį „Vija“ (vad. Vaidas Lengvinas), Valkininkų kultūros centro folkloro ansamblį „Santaka“ (vad. Aldona Japertienė).

Tautodailininkas Jonas Ališauskas

Šventinę nuotaiką kurti buvo kviečiami visi – buvo siūloma dalyvauti edukacinėse pamokėlėse: žolynų puokščių kompozicijų kūrimo (ved. Leonarda Šostak), paukštelių siuvimo (ved. Liucija Pavlovska), medinių gėlyčių dažymo (ved. Trakų neįgaliųjų užimtumo centras), šaukštų drožimo (meistras Jonas Ališauskas), demonstravimo bei piešimo ant veidų (ved. Ana ir Aleksandras Šubinai).

Koncertuoja Onuškio (Trakų r.) kapela „Samė“

Danutės Žemaitienės – Gaspadinės iš Tiltų – sriubos galėjo paragauti kiekvienas, o dažnas nustebdavo, kad ji dalijama nemokamai. Tiems, kuriems trūko, galėjo skaniai užkąsti Perkūnkiemio restorane, įsikūrusiame Karaimų saloje.

Rugių pėdas Vaivos Neteckienės rankose

Šventei pasiruošti kasmet padeda salos prekybininkai, kurie puošia salą gėlėmis. Floristė Leonarda Šostak paruošė pievų augalų kompozicijas tiltui, prie kurių norėjosi sustoti ir nusifotografuoti. Visi žolynai vėliau surenkami ir jais tautodailininkė Ramunė Petkevičienė dažo vilnonius siūlus, iš kurių mezga kojines, pirštines.

Regina Polubinskienė su žolynais

Dominyka SEMIONOVĖ, Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė,
Stanislava ŽURAVSKA,
Irma STADALNYKAITĖ,
Juozas VERCINKEVIČIUS

Dominykos Semionovės,
Jolantos Zakarevičiūtės, Juozo Vercinkevičiaus nuotr.