Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Lenkija Šv. Jonų bažnyčioje – koncertas kompozitoriaus S. Moniuškos 195-osioms gimimo metinėms

Šv. Jonų bažnyčioje – koncertas kompozitoriaus S. Moniuškos 195-osioms gimimo metinėms

Lenkų institutas Vilniuje pirmadienį, gegužės 5 d. 18 val. kviečia į iškilmingą koncertą, skirtą Vilniuje gyvenusio ir dirbusio žymaus lenkų kompozitoriaus, nacionalinės operos kūrėjo, Stanislovo Moniuškos 195-osioms gimimo metinėms paminėti. Būtent gegužės 5 d. 1819 m. kompozitorius gimė Ubelėje prie Minsko. Koncerte skambės Mišios e-moll – devynių dalių liturginis kūrinys, sukurtas Vilniaus šv. Jonų bažnyčioje. Kūrinį atliks Rasos Gelgotienės vadovaujamas Vilniaus Universiteto merginų choras „Virgo“ ir VU kamerinis orkestras (vad. Paulius Bernardas Koncė).

Koncerte klausytojai taip pat išgirs S. Moniuškos vargoninius kūrinius, solines bei chorines dainas Mickevičiaus ir kitų poetų tekstais. Dalyvaus baritonas Nerijus Masevičius, vargonininkė Indrė Veličkaitė,  Šalčininkų meno mokyklos jaunučių choras, Eišiškių meno mokyklos jaunių choras ir Vilniaus rajono Rudaminos meno mokyklos jaunių choras bei kiti Vilniaus krašto atlikėjai.

S. Moniuška buvo žinomas, mėgstamas ir populiarus kompozitorius, jo kūryba padarė didelę įtaka to meto muzikiniam Vilniaus gyvenimui, salonuose skambėjo jo dainos ir romansai. Per gegužės mėnesio Marijos atlaidus Aušros vartuose būdavo atliekamos jo sukurtos Mišios e-moll. Tai buvo tapę tikra miesto tradicija“, – pasakojo Vilniaus universiteto chorų vadovė Rasa Gelgotienė.

Anot dirigentės, norėdamas atgaivinti šią tradiciją choras „Virgo“ 1995 m. giedojo šias mišias Šv. Teresės bažnyčioje, o vėliau perkėlė atlikimą į Šv. Jonų bažnyčią, kurioje šis kūrinys ir gimė. Nuo tada choro bendradarbiavimo su Lenkų institutu Vilniuje dėka ši tradicija sostinėje gyvuoja jau daugelį metų.

S. Moniuška (1819–1872) – garsus lenkų kompozitorius, dirigentas, mokytojas, visuomenės veikėjas, lenkų nacionalinės operos pradininkas. 1840–1858 m. dirbo Vilniaus muzikiniame teatre, iki 1842 m. buvo Šv. Jonų bažnyčios vargonininkas.

S. Moniuška sukūrė apie 300 dainų, keturias Aušros vartų litanijas, operą „Halka“, parašė daugybę ne tik lenko, bet ir lietuvio širdžiai mielų kūrinių, tarp kurių mitologinės kantatos „Milda“, „Nijolė“. Iš viso kompozitorius sukūrė 14 operų, daugiau kaip 10 operečių ir muziką keturiems baletams. Pagal nuopelnus Moniuška laikomas antruoju reikšmingiausiu lenkų kompozitoriumi romantiku po Frederiko Šopeno.

Moniuškos mišių atlikimo tradiciją atgaivinęs ir tęsiantis VU choras „Virgo“ yra gerai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje – net po keletą kartų kolektyvas koncertavo Prancūzijos, Šveicarijos, Italijos, Ispanijos, Rusijos klausytojams, tris kartus surengė didelius turnė po JAV ir Kanadą, dainavo Danijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Anglijoje, Portugalijoje, Kanarų salose, Graikijoje, Turkijoje, Meksikoje, Japonijoje, Argentinoje ir Brazilijoje. Pelnė per 10 tarptautinių konkursų laurus.

Daugiau informacijos:

Rasa Gelgotienė

VU chorų vadovė