Pagrindinis puslapis Naujienos Susitiks Lietuvos krašto apsaugos ir Prancūzijos gynybos ministrai

Susitiks Lietuvos krašto apsaugos ir Prancūzijos gynybos ministrai

KAM archyvo nuotrauka

www.voruta.lt

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis susitiks su Prancūzijos gynybos ministre Florence Parly, kuri į Lietuvą atvyksta Prancūzijos Respublikos Prezidento Emmanuelio Macrono delegacijos sudėtyje rugsėjo 28-29 dienomis. 

Antradienį, rugsėjo 29 d., Krašto apsaugos ministerijoje vyks dvišalis Lietuvos ir Prancūzijos gynybos ministrų susitikimas. Jame ministrai aptars regiono saugumo situaciją, dvišalio bendradarbiavimo aktualijas, NATO ir ES darbotvarkės klausimus.

Vėliau ministrai R. Karoblis ir F. Parly lydės Lietuvos ir Prancūzijos Prezidentus į Ruklą, kur vyks susitikimas su NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės vadovybe ir kovinėje grupėje tarnaujančiais Prancūzijos kariais.

Prancūzijos kontingentas pusmečio rotacijai į Lietuvą atvyko šių metų liepą. Prancūzijos karių kontingentą NATO priešakinių pajėgų kovinėje grupėje Lietuvoje sudaro beveik 300 karių. Kaip ir kiti NATO kovinės grupės kontingentai, Prancūzijos kariai į Lietuvą atsigabeno savo kovinę, aprūpinimo bei administracinę techniką, tarp kurių – kovos tankai „Leclerc“, pėstininkų kovos mašinos VBCI.

Tai jau ketvirtasis Prancūzijos karių kontingentas, kuris prisijungė prie NATO atgrasymo ir kolektyvinės gynybos priemonių stiprinimo Baltijos šalyse – NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupių Lietuvoje ir Estijoje veiklos. Pastarąjį kartą savo karius kovinei grupei Lietuvoje Prancūzija buvo atsiuntusi 2018 metais.

Nuo 2017 m. pradžios Lietuvoje veikiančią NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinę grupę sudaro daugiau nei 1200 karių. Jai vadovauja Vokietija, o karius kovinei grupei taip pat yra skyrę Nyderlandai, Norvegija, Čekijos Respublika, Belgija, Islandija ir Liuksemburgas.

Apie Lietuvos ir Prancūzijos bendradarbiavimą gynybos srityje

Šalys intensyviai bendradarbiauja įvairiais formatais: per NATO, Europos Sąjungą, dvišalio ir bendradarbiavimo pagrindu, kitais būdais.

Prancūzija yra viena aktyviausių NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse dalyvių. Šią misiją šalis vykdė jau aštuonis kartus: penkis kartus – iš Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose, dukart – iš Estijos, vieną – iš Lenkijos.

Šalys bendradarbiauja tarptautinių operacijų kontekste, kur vienas geriausių Lietuvos bendradarbiavimo su Prancūzija karinių operacijų srityje pavyzdžių – Lietuvos indėlis į Prancūzijos nacionalinę operaciją „Sangaris“ Centrinės Afrikos Respublikoje. Kaip konkrečią Lietuvos paramą Prancūzijai galima laikyti Lietuvos karių dalyvavimą tarptautinėse operacijose ir misijose Malyje (EUTM Mali) ir Centrinėje Afrikos Respublikoje (EUTM RCA), taip pat – Jungtinių Tautų operacijoje Malyje MINUSMA

Palaikant strateginį dialogą vyksta Lietuvos ir Prancūzijos gynybos ministerijų ir kariuomenių pareigūnų susitikimai, rengiami Prancūzijos ir Baltijos šalių seminarai gynybos srityje.

Taip pat plėtojamas karinis bendradarbiavimas dvišalių ir daugiašalių karinių pratybų rėmuose. Ypač aktyvus bendradarbiavimas vyksta karinio rengimo srityje – Lietuvos karininkai siunčiami mokytis į Prancūzijos karines mokymo įstaigas, rengiami manai tarp Lietuvos ir Prancūzijos karo akademijų ir mokslinių tyrimų centrų.

Šalys bendradarbiauja ir įsigijimų srityje – 2013 metais Krašto apsaugos ministerija su Prancūzijos, Vokietijos ir Ispanijos įmonių grupe „Eurocopter“ pasirašė sutartį dėl trijų sraigtasparnių AS 365 „Dauphin“ Lietuvos kariuomenei įsigijimo. Prancūzija kasmet kviečia Lietuvos ir kitų Baltijos šalių atstovus į didelio masto karinės pramonės renginius „Eurosatory“, „Euronaval“.

Prancūzija taip pat dalyvauja NATO energetinio saugumo centro Vilniuje veikloje. Šalis yra viena iš centro šalių steigėjų. Nuo 2013 m. Prancūzija skiria savo atstovą, kuris eina centro direktoriaus pavaduotojo pareigas.

 

 

 

Naujienos iš interneto