Pagrindinis puslapis Kultūra Susipažinkite su tarmėmis iš arčiau moksliniame seminare „Lietuvių kalbos tarmynas: idėja, turinys ir realizacijos galimybės“

Susipažinkite su tarmėmis iš arčiau moksliniame seminare „Lietuvių kalbos tarmynas: idėja, turinys ir realizacijos galimybės“

Susipažinkite su tarmėmis iš arčiau moksliniame seminare „Lietuvių kalbos tarmynas: idėja, turinys ir realizacijos galimybės“

www.voruta.lt

Lapkričio 19 d. nuotoliniu būdu vyks Lietuvių kalbos instituto organizuojamas mokslinis seminaras Lietuvių kalbos tarmynas: idėja, turinys ir realizacijos galimybės“.

Šis renginys – tai pirmoji pažintis su Tarmynu, kurį naudodamiesi Geografinėmis informacinėmis sistemomis (GIS) kuria Lietuvių kalbos instituto Geolingvistikos centro mokslininkai. Seminaro svečiai ne tik susipažins su idėja, pirminiu Tarmyno modeliu ir gausiais tarminių duomenų rinkiniais, bet ir naujais tarmėtyrininkų darbo įrankiais. Nustebsite sužinoję, kiek daug šiuolaikiškas kalbos tyrėjas gali nuveikti turėdamas … tik išmanųjį telefoną.

Tarmyne bus eksplikuoti visi iki šiol surinkti tarminiai duomenys skaitmeninių artefaktų pavidalu – garso įrašai ir jų transkripcijos, pateikėjų ir tiriamų vietovių anketos, per daugelį metų iš visų Lietuvos vietų surinkta tarminė medžiaga, kalbininkų rankraščiai, nuotraukos, kortelės su atsakymais į lingvistinių anketų klausimus, suskaitmeninti anksčiau paskelbti tarmių tekstai ir žodynai, mokslinės publikacijos ir kita vertinga archyvinė medžiaga, saugoma Lietuvių kalbos instituto Geolingvistikos centro Tarmių archyve.

Bet tai nebus vien tik jų sankaupa – Tarmynui kurti pasirinktos informacinių sistemų platformos ArcGIS įrankiais duomenys bus papildyti statistine socioekonomine ir sociokultūrine informacija, visa medžiaga bus tiksliai susieta su teritorija, įvairiais pjūviais išanalizuota ir vizualizuota žemėlapiuose, diagramose ir kt. Tokia išsami kalbininkų analizė svarbi ne tik Lietuvos vietinių kalbos variantų prognostikai – ji labai reikalinga Lietuvos regionams kaip neatsiejama ekonominės ir sociokultūrinės plėtros dalis.

Seminaras vyks platformoje Microsoft Teams (https://bit.ly/2IbHzIP) lapkričio 19 d. Renginio pradžia – 10 val.

Projektą „Lietuvos vietinių kalbos variantų duomenyno modelio sukūrimas“ (2020–2021, vadovė dr. Agnė Čepaitienė) remia Valstybinė lietuvių kalbos komisija iš „Valstybinės kalbos vartojimo, norminimo ir sklaidos programos“ lėšų.