Pagrindinis puslapis Uncategorized Surasti 70 metų slėpti Lietuvos pasipriešinimo istorijos dokumentai

Surasti 70 metų slėpti Lietuvos pasipriešinimo istorijos dokumentai

Asociatyvi nuotr., I. Juodytės (BFL) nuotr.

www.voruta.lt

2018 m. balandžio 10 d. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno skyrius gavo pranešimą, kad Kauno rajone, Alšėnų seniūnijoje esančiame Žiemkelio miške, apie 200 m. nuo buvusio partizanų bunkerio ir jų žūties vietos, aptikti Lietuvos pasipriešinimo istorijos dokumentai su sprogmenimis.

Metalinėje talpoje (bidone) buvo atrasti rašomąja mašinėle spausdinti partizanų dokumentai su užrašu ,,Partizanas“ (galimai 1944-1953 m.), kurie buvo apsaugoti rankinėmis granatomis. Apie radinį policijai pranešė girininkas Juozas Genevičius.

Policijos departamentas operatyviai reagavo į iškvietimą, informavo Kultūros paveldo departamentą, ir nedelsiant buvo imtasi išminavimo ir istorinę vertę turinčių radinių apsaugos priemonių. Privažiavimas į įvykio vietą buvo labai sunkus ir įmanomas tik su policijos pagalba, išminavimas taip pat sudėtingas.

Šiandien buvo operatyviai sukontaktuota su Lietuvos centriniu valstybiniu archyvu, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centru.  Dėl radinių trapumo jiems būtina speciali aplinka, dėl to šiandien juos perims Lietuvos centrinis valstybinis archyvas. Kultūros paveldo departamento manymu, istorikams dokumentus ištyrus ir nustačius jų kultūrinę vertę, pasitvirtinę faktai gali paliudyti svarbius istorinius įvykius Lietuvoje bei atskleisti istorines asmenybes, pasiaukojusias dėl Lietuvos laisvės.

Dokumentus perkeliant dalyvavo policijos pareigūnai ir išminuotojai, Kazlų Rūdos regioninio padalinio Šališkių girininkijos girininkas Juozas Genevičius bei Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyr. valst. inspektorė Asta Naureckaitė.