Pagrindinis puslapis Istorija Dvarai Sugrįžtantys dvarai. Paežerių dvaras – mažasis Paryžius

Sugrįžtantys dvarai. Paežerių dvaras – mažasis Paryžius

Diana VARNAITĖ, Kultūros paveldo departamento direktorė

Sūduvos regiono puošmena ir pasididžiavimas Paežerių dvaro sodyba Vilkaviškio rajone – viena gražiausių išlikusių rezidencijų Lietuvoje, klasicizmo epochos kūrinys, prancūzų turisto lūpomis įvardintas kaip Paryžiaus rūmų atspindys, mažasis Paryžius.

Paežerių dvaro praeitis

Rūmų išorėje persipynę baroko ir klasicizmo bruožai. Rūmų fasado akcentas – grakštus keturių jonėninių kolonų portikas. Nuo ežero pusės rūmus puošia pusapskritis balkonas. Rūmų viduje išsiskiria barokinė rotondinė salė. Interjere gausu skulptūrinio dekoro, plastinės puošybos, medžio drožinių.

Šalia rūmų – romantizmo stiliaus oficina, greta kurios iškyla aukštas neogotikinis bokštas. Bokštas skirtas gėrėtis dvaro kompozicija ir atsiveriančiu kraštovaizdžiu.

Į dvaro rūmus veda kaštonų alėja. Paežerių dvaro puošmena – apie 400 metų amžiaus ąžuolas. Centrinė parko dalis suplanuota geometriškai, o periferiniai plotai – pagal peizažinę schemą, todėl parko planas tapo mišrus. Parko plotas siekia apie 16 ha.

Paežeriai nuo XV a. vid. priklausė Glinskiams, o XVII a. vid. – Zabieloms. 1750 m. Paežerių dvaras atiteko Simonui Zabielai (1750 – 1824), kuris pasikvietė Vilniaus universiteto profesorių ir klasicizmo architektūros pradininką Lietuvoje Martyną Knakfusą

Martynas Knakfusas, bijodamas carizmo represijų, apsigyveno Paežeriuose po 1794 m. sukilimo ir Prancūzijos karaliaus Liudviko XVI stiliumi suprojektavo Paežerių dvaro rūmus bei kaip spėjama, dvaro sodybos ansamblį. Manoma, kad Paežeriai buvo paskutinis jo projektas.

Simonas Zabiela pastatė iki mūsų dienų išlikusius Paežerių dvaro rūmus ir kitus ansamblio statinius.

XIX a. Paežeriai pereina dvarininkų Gavronskių nuosavybėn. Zigmantas Gauronskis, Veisiejų, Aštriosios Kirsnos ir Paežerių dvaro savininkas susigiminiavo su Mykolo Kleopo Oginskio, polonezo ,,Atsisveikinimas su Tėvyne“ autoriaus anūke Natalija Oginskyte. Pasak amžininkų, rūmus puošė garsių flamandų dailininkų paveikslai, puikūs Liudviko XVI epochos baldai.

Paskutiniojo Gavronskio Vladimiro našlė Ona Kamaraitė Antrojo pasaulinio karo išvakarėse Paežerių dvarą pardavė bankininkui, Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarui Jonui Vailokaičiui, kuris prasidėjus sovietinei okupacijai 1940 m. pasitraukė į užsienį.

Rūmai ir jo pastatai išgyveno abu pasaulinius karus, tik buvo išgrobstyti paveikslai, baldai. Antrojo pasaulinio karo metais rūmuose įsikūrė žemės ūkio mokykla, kurią išvaikius, čia vasaros rezidenciją įsirengė vokiečių okupacinės kariuomenės generalinis komisaras Lietuvoje Adrianas fon Rentelnas.

Pokario metais Paežerių dvare veikė Vilkaviškio tarybinio ūkio centras, 1952 – 1994 m. dvaras priklausė Melioracijos statybos valdybai, kuri rūpinosi ir prižiūrėjo dvarą, restauravo rūmų elementus, tvarkė tvenkinius ir želdinius.

1995 m. dvaro rūmai atiteko Lietuvos nacionaliniam muziejui. Nuo 2004 m. Paežerių dvaro rūmuose įsikūrė Suvalkijos (Sūduvos) regioninis kultūros centras. O rūmų pirmajame aukšte ir oficinoje nuo 1997 m. veikia Vilkaviškio krašto muziejus.

Paežerių dvaro sodyba tvarkoma Vilkaviškio rajono savivaldybės ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.

Parengta pagal leidinį „Lietuvos dvarai. Dviejų tomų žinynas. I tomas“. Sudarytoja Ingrida Semaškaitė, V., Algimanto leidykla (2009) ir pagal šaltinius internete (nuorodos žemiau).

Paežerių dvaro šiandiena – Suvalkijos (Sūduvos) regioninis kultūros centras ir Vilkaviškio krašto muziejus

Suvalkijos (Sūduvos) regioniniame kultūros centre rengiami klasikinės muzikos ir poezijos vakarai, skamba kamerinės muzikos koncertai, pristatomos profesionalaus ir liaudies meno parodos, organizuojami edukaciniai renginiai ir susitikimai.

Prieš kelerius metus įsiveržęs į Lietuvoje vykstančių profesionalios muzikos vasaros festivalių būrį, „Paežerių dvaro festivalis” iš karto pelnė ne tik muzikos mylėtojų, bet ir muzikos kritikų simpatijas ir teigiamus įvertinimus – festivalis visuomet turi koncepciją, pateikia klausytojams įdomias kamerinės muzikos programas bei menų sintezės projektus, suburia aukšto meistriškumo atlikėjus, puoselėja profesionalumą.

„Paežerių dvaro festivalio” renginiai vyksta Paežerių dvaro rūmų parke, rūmų salėje, Vilkaviškio Švč. M.Marijos apsilankymo katedroje, Vilkaviškio kultūros centre, Marijampolės kultūros ir švietimo centruose.

Muziejui pritaikyta oficina. Oficinoje įrengtos nuolatinės etnografijos ir buities ekspozicijos, tarpukario laikotarpio darbo kabinetas ir valgomasis. Parengtos ekspozicijos, skirtos muziejaus mecenatei dail. M. B. Stankūnienei ir jos šeimai. Belvederio bokšte įrengta šilkografijos paroda „Senieji Kybartai“. Organizuojami edukaciniai renginiai. Jau tampa tradicinėmis dvaro kiemelyje kasmet rengiamos Sūduvių amatų šventės, į kurias sukviečiami visi senųjų amatų žinovai.

Naudotasi informacija apie Paežerių dvare internete:

http://www.vilkaviskisinfo.lt/2256/=module=-virsus/lankytinos-vietos/pae…

http://www.paezeriufestivalis.lt/

http://ldmuziejus.mch.mii.lt/Muziejusirpadaliniai/paezeriudvar.htm

http://www.miestai.net/forumas/showthread.php?t=6788

http://www.archyvai.lt/exhibitions/dvarai/paezeriai.htm

http://www.suduvosgidas.lt/lt/?cid=526

http://www.biciulyste.com/index.php/tevyne-musu/5814-

http://www.vkmuziejus.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=18&It…

http://www.paezeriai.info/apie-mus/istorija-4/lt/

http://vistytis.puslapiai.lt/index.php?option=com_content&view=article&i…

D.Varnaitės nuotr.

Naujienos iš interneto