Pagrindinis puslapis Uncategorized Stasio Lozoraičio artimieji dalį diplomato archyvo ketina padovanoti Kaunui

Stasio Lozoraičio artimieji dalį diplomato archyvo ketina padovanoti Kaunui

Tarybos sekretoriato vyriausioji specialistė Vilija ŽUKAITYTĖ

Lietuvoje viešintys Stasio ir Danielos Lozoraičių artimieji antradienį (2011-06-07) apsilankė Kaune ir susitiko su miesto meru Rimantu Mikaičiu.

JAV gyvenanti Danielos Lozoraitis bičiulė Danutė M. Nourse (Vaičiulaitytė), sūnėnas Andrea Pinzauti ir Lozoraičių šeimos draugė profesorė Vaiva Lesauskaitė svarstė galimybę padovanoti Kaunui dalį diplomato archyvo.

Šiuo metu garsios šeimos diplomatinis palikimas yra saugomas įvairiose vietose. Prieš kelis metus Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai buvo perduotos Lozoraičių šeimos knygos, įvairūs periodiniai leidiniai.

LR Užsienio reikalų ministerijoje ketinama įrengti memorialinį S. Lozoraičio kambarį. Dalis archyvinių dokumentų pateks į Lietuvos nacionalinį muziejų.

Tačiau Lozoraičių bičiuliams rūpi, kad dalis garsios šeimos relikvijų liktų ir buvusioje Laikinojoje sostinėje. „Kaunas yra Lozoraičių miestas, todėl norėtume, kad čia ilgam išliktų jų veiklos pėdsakai“, – kalbėjo Danutė M. Nourse (Vaičiulaitytė).

Svečiai minėjo, kad šiai idėjai pritaria ir profesorius Vytautas Landsbergis.

Kaune veikia S. Lozoraičio vardu pavadinta mokykla, atidengta memorialinė lenta prie namo K. Donelaičio g. 58, Vienybės aikštės skverelyje S. Lozoraičiui pastatytas paminklas.

2000 m. Vytauto Didžiojo universiteto pastate, buvusiuose tarpukario LR Ministrų kabineto rūmuose, atidarytas Stasio vyresniojo ir Stasio jaunesniojo Lozoraičių muziejus.

Ateityje VDU rektoratą ketinama iškelti, o jo patalpas skirti muziejui.

Dalį S. Lozoraičio archyvo – 25 dėžes – saugo profesorė Vaiva Lesauskaitė. Atsilaisvinus patalpoms, ši archyvo dalis būtų saugoma muziejuje. Galbūt čia atsirastų vietos ir kitoms relikvijoms, pavyzdžiui Danielos pamėgtai skulptūrai.

Petrašiūnų kapinėse stovi diplomato antkapinis paminklas. S. Lozoraičio artimieji norėtų, kad šalia vyro būtų įamžintas ir jo žmonos vardas. „Gal būtų įmanoma iškalti ir Danielos vardą, nors jos palaikai yra kitur?“, – samprotavo Danutė M. Nourse (Vaičiulaitytė).

R. Mikaitis prisiminė, kai dar Sąjūdžio priešaušryje jam pavyko automobiliu pasiekti Romą ir pabendrauti su S.Lozoraičiu, tuo metu itin aktyviai palaikiusiu Lietuvos nepriklausomybės siekius. Kaip prisiminimą politikas saugo S.Lozoraičio išduotą Lietuvos Respublikos piliečio pasą.

Miesto vadovas pažadėjo apsvarstyti įvairias galimybes, kaip išsaugoti turtingą diplomato palikimą ir tinkamai įamžinti jo atminimą Kaune.

www.kaunas.lt

Nuotraukoje: S. Lozoraitis

Voruta. – 2011, bir. 18, nr. 12 (726), p. 16.