Pagrindinis puslapis Lietuva Ekonomika Ketinama skirti 4,5 mln. eurų gyventojams gauti kompensacijas už šilumos siurblius arba biokuro katilus

Sprendimai dėl „kadencijų“ yra nemotyvuoti ir nepriklauso nuo darbų kokybės

„Veidas“, Austė Merkytė, 2014-07-10

Pastaruoju metu iš ministerijoms pavaldžių įstaigų vadovų pareigų masiškai atleidžiami ilgamečiai vadovai. Ne išimtis ir generalinis miškų urėdas Benjaminas Sakalauskas. Jis teigia, nesuprantantis, kodėl šiandien ilgametė patirtis pradėta laikyti ne pranašumu, o yda.

Veidas: Aplinkos ministras, prieš išvykdamas į Briuselį, suskubo jus atleisti iš pareigų dėl pasibaigusios kadencijos. Ar šiai žiniai ruošėtės, ar ji buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus?

B.Sakalauskas. Ši informacija buvo netikėta. Apie ją sužinojau iš interneto portalų – kaip ir daugelis kitų vadovų. Dėl šio sprendimo nenustebau, nes man buvo ne naujiena, kad tai daroma iš asmeninių paskatų. Mano požiūriu, šis sprendimas yra šimtu procentų populistinis.
Tuo pačiu metu spaudoje buvo diskutuojama apie neva siūlomą rotaciją. Rotacija šalyje įgyvendinama tik trijose ministerijose: Vidaus reikalų, Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų. Aplinkos ministerijoje populiariau buvo dalinti baudas ir pažymėjimus nei kurti civilizuotą rotacinę sistemą. Iš aplinkos ministro jokio pasiūlymo negavau – jis šiais klausimais nekalbėjo iki pat išvykimo, nors žadėjo. Keista ir tai, kad „nuosprendį viešai paskelbė net ne jis pats.

Veidas: Iki tol iš ministro nebuvote gavęs jokių drausminių nuobaudų ar pastabų. Kaip vertinate, kai ministerijai pavaldžios įstaigos vadovas atleidžiamas tik todėl, kad ilgai dirbo vienoje darbovietėje? Pavyzdžiui, Japonijoje, patirtis laikoma dideliu pranašumu. Netgi Lietuvoje iš vienos įstaigos į kitą nebėgiojantys darbuotojai skatinami pailgintomis atostogomis, ką jau kalbėti apie privačiame versle plačiai paplitusį darbuotojų lojalumo skatinimą įvairiomis priemonėmis?

B.Sakalauskas. Jokių drausminių nuobaudų nesu gavęs – atvirkščiai, esu įvertintas ir ne tik padėkomis. Prezidento dekretu esu apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi, Aplinkos ministerijos Garbės ženklu, kitais apdovanojimais. Manau, kad miškų sistemai, puoselėjančiai, tausojančiai ir gausinančiai biologinį turtą, tiek darbo metų yra labai trumpas laiko tarpas. Miškų sistemos pokyčiuose rezultatai pamatomi tik po kelių dešimtmečių. Ne veltui ir tarptautinės organizacijos vertinimus teikia už kelis dešimtmečius. Todėl manau, kad teiginiai, jog ilgai dirbta, irgi tėra populistiniai.
Priežastys glūdi visai kitur, jas visi nujaučia, mato ir žino – kas pas ką vaikšto, iš kur ateina. Japonija nėra vienintelė civilizuota valstybė, kur geri darbai yra skatinami. Mūsų sistemoje toks „kadencijų“ taikymas visiškai neskatina ir neskatins gerai dirbti, nes sprendimai dėl kadencijų yra nemotyvuoti ir nepriklauso nuo darbų kokybės.
Mano nuomone, toks rotacijos taikymas yra netgi antikonstitucinis, nes valstybės tarnyboje darbo vertinimo sistema turi skatinti gerai dirbti. Todėl ir teigiu, kad vyksta visiška savivalė, nes rotacijos principai nėra įteisinti, įstatymų įgyvendinamųjų aktų nėra sukurta.
Beje, vadovaujant Generalinei miškų urėdijai, man labai praverčia ir patirtis, įgyta dvejus metus dirbant Zarasų rajono meru.

Veidas: Kokius projektus artimiausiu metu planavo vykdyti Generalinė miškų urėdija?

B.Sakalauskas. Tuoj pradėsime kurti bendrąją buhalterinės apskaitos sistemą. Kitas planas – miškų urėdijų darbo efektyvumo didinimas, kurio reikalauja įstatymai, įpareigojantys mus didinti miškų, kaip valstybės turto, vertę. Tai bus daroma ir sodinant naujus miškus. Biokuro gamybos plėtra yra susijusi su urėdijų dalyvavimu biokuro biržoje. Kitas iš suplanuotų įgyvendinti projektų – tolimesnis skaidriausios medienos pardavimo sistemos tobulinimas. Apie šią sistemą daug metų medienos perdirbėjai svajojo, tačiau keista, kad jie dabar kuria kitus principus. Matyt, skaidrumas nepatiko. Taip pat vykdysime pirmojoje šalyje trišalėje sutartyje su Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacija numatytus įsipareigojimus toliau rūpinti darbuotojų socialine gerove.

Veidas. Žiniasklaidoje buvote kritikuojamas dėl neskaidraus vaizdo kamerų pirkimo už maždaug 44 mln. litų, kurios, beje, nesuveikė, kai Kuršių nerijoje užsiliepsnojo miškas. Kaip baigėsi tyrimas dėl minėtos miškų stebėjimo įrangos pirkimo konkurso organizavimo?

B.Sakalauskas. Pirmiausia, buvo pirktos ne vaizdo kameros, o įranga, galinti identifikuoti kylantį dūmą. Aplinkos viceministro vadovaujama komisija konstatavo, kad gaisro dieną sistema nebuvo įjungta, niekas parke nebudėjo, nors privalėjo. Kaip sistema gali suveikti būdama išjungta? Todėl po šių įvykių ir sprendžiamas klausimas dėl Kuršių nerijos nacionalinio parko miškų perdavimo Kretingos miškų urėdijai.
Kalbėdamas apie antžeminę automatinę sistemą galiu atsakingai pareikšti, kad triukšmas sukeltas dirbtinai. Patikra dviejose miškų urėdijose atlikta dar sniegui nenutirpus, todėl atsakingai teigiu, kad patikra buvo absoliučiai užsakomojo pobūdžio, naudojant „triukšmo“ technologiją. Mūsų atžvilgiu ji buvo pirmą kartą taip plačiai panaudota. Po šio „tyrimo“
buvo atliktos patikros ir nepriklausomi ekspertai iš universitetų patvirtino, kad visose miškų urėdijose ši sistema veikia atitikdama jai keliamus reikalavimus. Ši automatinė gaisrų stebėjimo sistema yra tobuliausia iš tokio tipo analogų ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Sistemos „tyrimas“, kiek žinoma iš žiniasklaidos, dar tęsiasi, o prieš savaitę jo išvados netgi skubiai panaudotos „aukos avinėlio“ tikslams. Tiesa, kiek teko girdėti, tai nepadėjo. Išvakarėse buvo paskelbta apie Nacionalinės mokėjimo agentūros ketinamas skirti baudas. Suprantama, kad susidarius tokioms aplinkybėms, mes savo pozicijas visomis išgalėmis ginsime.
Vėlgi, suprantama ir tai, kad iš šių, valstybei brangiai kainuojančio triukšmo kai kas su pasimėgavimu kraunasi sau politinį kapitalą. Kai kas tuo džiaugiasi, o vėliau eina… balsuoti.

Veidas. Ar dalyvausite konkurse į generalinio miškų urėdo pareigas?

B.Sakalauskas. Kadangi miškininkų ir kitos visuomeninės organizacijos mane ragina tai daryti, tokią galimybę rimtai svarstau.