Pagrindinis puslapis Kultūra Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės namelis jau traukia lankytojus

Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės namelis jau traukia lankytojus

Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės namelis jau traukia lankytojus

Užsandarinus langus, juos papuošė Sofijos svarbiausių gyvenimo momentų nuotraukos-tentai. Žiemgalos kultūros draugijos nuotrauka

www.voruta.lt

Žiemgalos kultūros draugijos pastangomis Joniškyje atgimęs Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės gimtasis namas tampa vis patrauklesnis vietos žmonėms ir turistams. 2019 m. Žiemgalos kultūros draugijos Joniškio skyrius (vadovė Ilona Osipova) įgyvendino projektą „Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės gimtasis namas – vieša ekspozicija“. Jo esmė – Joniškio Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų parapijai priklausantį, negyvenamą ir tuo metu labai apleistą namą (buvusį vikariatą), esantį Bažnyčios g. 3, panaudoti kaip pagrindą viešai, nuolat visiems prieinamai atminties ekspozicijai, skirtai Joniškyje gimusiai lietuvių rašytojai, visuomenės veikėjai, literatūros ir meno kritikei, dramaturgei, poetei, vertėjai S.Kymantaitei-Čiurlionienei.

Projektą iš dalies rėmė Lietuvos kultūros taryba. Projekto įgyvendinimo metu parapija atnaujino namo fasadą, atliko kitus būtinus tvarkybos darbus, o draugija įrengė ekspoziciją – užsandarino langus ir juose įkurdino šios žymios Lietuvos moters svarbiausių gyvenimo momentų nuotraukas-tentus. Buvo surengtos kelios visuomenės talkos, į kurias įsijungė ne tik visuomenininkai, bet ir Joniškio rajono savivaldybės tarnautojai, tarybos nariai, meras Vitalijus Gailius.

2020-aisiais draugija, pasitelkusi rėmėjus, įrengė namo palangėse lovelius-gėlynus, o šiemet, pateikusi rajono savivaldybės iniciatyvų komisijai pasiūlymą prie šio namo įrengti kultūriniams renginiams tinkančią erdvę, sulaukė pritarimo. Bendromis vietos įmonių, savivaldybės žmonių pastangomis sutvarkyta aplinka prie namo, apsėta žole ir pastatyta suolelių. Draugija ketina čia įrengti ir lauko knygų namelį „Sofijos knygynėlį“.

Šiuo metu S. Kymantaitės-Čiurlionienės gimtojo namo aplinka tapo dar patrauklesnė vietos gyventojams ir turistams. Joniškio turizmo ir verslo informacijos centras įrengė mieste nuorodas į šį objektą, todėl jis lengvai randamas. Per šį laiką namas įtrauktas į kultūros vertybių registrą (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 44852), vietos turizmo išteklius, Lietuvos-Latvijos kelis metus trunkančią turizmo akciją „Pažinkime kaimynus Žiemgaloje“. Iniciatyvos rezultatas aprašytas ne viename vietos, regiono, respublikiniame laikraštyje, apie namo renesansą sukurta LRT-Plius „Atspindžiai. Paveldo kolekcija“ laida „Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės vaikystės ir jaunystės takais (2020-01-26)“. Čia jau apsilankė S. ir M. K. Čiurlionių provaikaitis pianistas prof. Rokas Zubovas, Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės anūkė Dalia Zubovaitė-Palukaitienė su sūnumis. Čia ketinama rengti įvairius kultūros renginius, koncertus, spektaklius, kultūrinius piknikus, literatūrinius skaitymus ir kt.

Žiemgalos kultūros draugijos informacija