Pagrindinis puslapis Uncategorized Skambės S. Rachmaninovo chorinis šedevras – „Nakties vigilija“

Skambės S. Rachmaninovo chorinis šedevras – „Nakties vigilija“

Rasa GELGOTIENĖ, VU chorų vadovė

Liepos 4 d. Vilniuje ir liepos 5 d. Vievyje Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ ir Maskvos technologijų universiteto kamerinis choras atliks vieną įspūdingiausių Sergejaus Rachmaninovo kūrinių, stačiatikių sakralinės muzikos šedevrą – „Nakties vigiliją“. Solistai, tarptautinių konkursų laureatai, Anna Chrapko ir Aleksandras Trutnevas. Diriguos Ivanas Samoilovas ir Rasa Gelgotienė.

Vigilija, išvertus iš lotynų kalbos reiškia budėjimą, o muzikine išraiška, tai ilga kelių dalių liturgija. Šis S. Rachmaninovo kūrinys – ne tik rusų dvasinės muzikos, bet ir pasaulinės chorinės literatūros monumentas. Jame nuostabiai dera tiek ypatingo grožio angeliškos melodijos, tiek ramios gilaus susikaupimo, kontempliacinių apmąstymų kupinos maldos, tiek tvirtą, jokiai abejonei nepaveikų tikėjimą bei ryžtingą prisikėlimo laukimą įkūnijančios giesmės, peraugančios į pakylėtą dieviškumo, dvasingumo ar džiugesio postulavimą. Itin plačią dinaminę ir testitūrinę skalę apimantis kūrinys reikalauja didelio vokalinio meistriškumo ir yra kupinas ryškios emocinės ekspresijos. Koncertuose skambės trylika „Nakties vigilijos“ dalių.

„Šis S. Rachmaninovo kūrinys – tai vienu metu neaprėpiama ir neišmatuojama dvasinė gelmė ir aukščiausia muzikinio meistriškumo aukštikalnė“, – taip šį klausytojus jaudinantį ir žavintį klasikos šedevrą apibūdino Vilniaus universiteto chorų vadovė ir vyriausioji dirigentė Rasa Gelgotienė.

Pasak Maskvos technologijų universiteto kamerinio choro vadovo Ivano Samoilovo, stačiatikių liturginei tradicijai būdinga chorinė antifonija. Dažnai per iškilmingas apeigas cerkvėse gieda ne vienas choras, įprasta, kad per jas gieda didysis ir mažasis chorai, įprastos jų sąšaukos, vieno choro giedojimai ir kito atliepimai.

Choras „Pro musica“ savo repertuare nemenką dėmesį skiria sakralinei stačiatikių muzikai. Kolektyvas jau yra atlikęs P. Čaikovskio „Šv. Jono auksaburnio liturgiją“ ir nemažai kitų žymiausių rusų dvasinės muzikos autorių – A. Archangelskio, D. Bortnianskio, P. Česnokovo ir kt. – kūrinių. 2012 m. vykusiame 31-ajame Hainuvkos (Lenkija) stačiatikių sakralinės muzikos konkurse „Pro musica“ pelnė pirmąją vietą.

Maskvos technologijų universiteto kamerinis choras įvertintas ne vienu tarptautiniu apdovanojimu – 2015 metais tapo Europos chorų žaidynių čempionais ir įvertintas aukso medaliu, kaip geriausias kamerinis choras. 2006 m. įkurtas choras reprezentuoja universitetą visoje Rusijoje ir užsienio šalyse soliniuose bei jungtiniuose projektuose.

S. Rachmaninovo „Nakties vigilija“ skambės koncertuose:

Liepos 4 d., pirmadienį, 19 val. Šv. Jonų bažnyčioje Vilniuje (bilietus platina Bilietai.lt)

Liepos 5 d., antradienį, 19.30 val. Šv. Onos bažnyčioje Vievyje (koncertas nemokamas)