Pagrindinis puslapis Sena Voruta Skalsi gardzi duonelė iš grikių

Skalsi gardzi duonelė iš grikių

Dzūkija – tai bene archajiškiausia sritis. Čia ilgiausiai išsilaikė senieji lietuvių tautos papročiai ir tradicijos, išliko bendruomeninio gyvenimo bruožai. Senieji kaimų gyventojai nepamiršo ir tradicinių valgių.

Šilų dzūkai (kaimuose aplink Marcinkonis) tebekepa grikinę babką, kažkada atstojusią duonelę ar net šventinį pyragą. Gyvas ir posakis „…jei ne grikiai ir ne lyšiai – dzūkų bernai būt nuplyšį“. Smėlėtuose laukeliuose „grikucis, lyšis (lęšis) linelis derėjo nesisprečydami – visa kita cik ot, tep sau“ – patikina senoliai. „Visa dzūkelio sveikata iš grikio…“
 
Dzūkių šeimininkių stalas nebuvo gausiai nukrautas valgiais, bet išradingumo joms niekada netrūko, gaminant valgį gausiai šeimynai. Niekada kaimyno ar svečio iš toliau neišleisdavo nepavaišinę.
 
Š. m. kovo 20 d. (šeštadienį) kviečiame visus į Marcinkonis kepti, ragauti ir rinkti pačią gardžiausią grikinę babką – tradicinį ir kažkada buvusį pagrindinį patiekalą – duoną.
 
10 val. renkamės etnografinėje sodyboje-muziejuje (Miškininkų g. 3). Čia patyrusios gaspadinės vadovaujami kursim duonkepį, girnom malsim grikius, maišysim ir kepsim grikinę babką. O kol babka keps, spėsim ir grikinės košės išsivirti.
 
15 val. Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos salėje (Miškininkų g. 62) ragausime vieną už kitą skanesnes babkas, o kad skonio nepamestume, užsigersime žolių arbata. Lauks ir sunkiausias darbas – išrinkti pačią gardžiausią babką, iškvosti šeimininkę, kad visas paslaptis atskleistų.
 
Laukiame visų – didelių ir mažų, patyrusių kepėjų, pradedančiųjų bei duonkepio nemačiusiųjų, prisiekusių valgytojų ir subuvimų mėgėjų Marcinkonyse.
 
Daugiau informacijos: tel. 8 310 44466, 8 310 39169

Onos Drobelienės nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1, 2. Danutės Kvaraciejienės keptos grikinės babkos
3. Grikių miltus sijoja D. Kvaraciejienė iš Margionių kaimo