Siūlys koreguoti

Žalgirio mūšio 600ųjų metinių minėjimo programos komisija siūlo atsisakyti kelių numatytų priemonių. Kultūros viceministras pasiūlė iš programos išbraukti ir istorinio filmo sukūrimą.

Peržiūrėjusi minėjimo priemonių planą, praneša Krašto apsaugos ministerija, penktadienį komisija sutarė „deramai atstovauti Lietuvai Žalgirio mūšio inscenizacijoje Lenkijoje, surengti tarptautinę mokslinę konferenciją Žalgirio mūšio tema, tarptautines sporto žaidynes, išleisti jubiliejines monetas, pašto ženklą, sutvarkyti Vytauto Didžiojo paminklus Lietuvoje, sukurti medalį ir specialų logotipą, kt.“
 
Žalgirio mūšio 600–ųjų metinių minėjimo programos priemonės, pabrėžiama pranešime, yra finansuojamos iš atsakingų institucijų biudžetų.
 
Institucijoms neradus finansavimo, komisija nutarė Vyriausybei siūlyti atsisakyti kelių plane numatytų priemonių: Žalgirio pergalės parko Babtų seniūnijoje (Kauno r.) sutvarkymo (500 tūkst. Lt.), pastatyti Žalgirio mūšio lauke lentą Žalgirio mūšio dalyviams atminti (10 tūkst. Lt.), surengti muzikinių ir dailės kūrinių eskizų Žalgirio mūšio tema sukūrimo konkursus (300 tūkst. Lt. ir 500 tūkst. Lt.).
 
Susitikimo metu tai pat kalbėta apie galimybes rasti lėšų istoriniam vaidybiniam filmui „Žalgiris – Geležies diena“ sukurti. Kultūros ministerijos viceministras Donatas Valančiauskas pasiūlė kol bus rastas reikalingas finansavimas, filmą iš priemonių plano išbraukti.
 
Kaip pabrėžė D. Valančiauskas, vienai Lietuvai finansuoti tokį filmą yra per sunku, tačiau šiuo metu Kultūros ministerija ieško užsienio šalies–partnerės bendrai filmo gamybai.
 
„Dar turime vilties, kad Kultūros ministerijai pavyks rasti reikiamas lėšas ir filmui apie Žalgirio mūšį“, – sakė Žalgirio mūšio 600–ųjų metinių minėjimo programos komisijos primininkas, krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas.
 
„Jeigu valstybė nusprendė, kad reikia sukurti tokį filmą, tai pati valstybė gali nuspręsti, kad atsisako. Tai ir nebus filmo. Mūsų karta vargiai ar beturės progą pamatyti sukurtą tokį filmą, nes tokios progos kaip Žalgirio mūšio minėjimo metinių nebus. Nors paties mūšio reikšmė išliks svarbi ir 2010–aisiais, ir 2011, ir 2012 ir kt. metais. Labai gaila“, – lrt.lt komentavo vienas iš filmo prodiuserių Arūnas Stoškus.
 
Lrt.lt primena, kad filmo „Žalgiris – Geležies diena“ kūrėjai anksčiau yra teigę, kad investavo 550 tūkst. litų iš valstybės biudžeto 2008–aisiais.
 
2009–aisiais sutartis su filmo kūrėjais nepasirašyta, o nuo metų pradžios jie laukė Kultūros ministerijos sprendimų ir žinių dėl filmo kūrimo. Filmavimo darbai, kadangi nebuvo sprendimų ir žinios dėl finansavimo, taip ir nebuvo pradėti.
 
Filmo sąmata, skaičiuota, siektų 17 mln.: iš Lietuvos biudžeto buvo planuota gauti 12 mln. litų. Kitus 5 mln. tikėtasi surinkti, pasak vieno iš filmo prodiuserių A. Stoškaus, iš Lenkijos, Vokietijos arba Ukrainos fondų.
 
Žalgirio mūšio 600–ųjų metinių minėjimo programos komisijos parengti siūlymai dėl Žalgirio mūšio 600–ųjų metinių minėjimo priemonių plano bus teikiami Vyriausybei tvirtinti.
 
Lrt.lt primena, kad rugsėjo pradžioje Vyriausybė nutarė sudaryti komisiją, kuri peržiūrės Žalgirio mūšio 600–ųjų metinių minėjimo programa. Tuomet paskelbta, kad komisija gali ne tik peržiūrėti programą, tačiau ir siūlyti, kurių projektų atsisakyti dėl lėšų stokos.
 
Be komisijai vadovaujančio krašto apsaugos viceministro, joje taip pat dirba kultūros, finansų, susisiekimo, užsienio reikalų, švietimo ir mokslo viceministrai. Taip pat istorikai ir kiti atstovai.
 
Žalgirio mūšio 600–osios metinės bus minimos 2010 metais.
 
2008 m. spalio pradžioje Seimas 2010–uosius paskelbė Žalgirio mūšio metais.
 
A. Stoškaus nuotr.
 
Nuotraukoje: Žalgirio mūšio inscenizacija Lenkijoje

Naujienos iš interneto