Pagrindinis puslapis Kultūra Šių metų lituanistinio švietimo mokytojo premija paskirta lietuvių kalbos mokytojai iš Airijos Jurgitai Urbelienei

Šių metų lituanistinio švietimo mokytojo premija paskirta lietuvių kalbos mokytojai iš Airijos Jurgitai Urbelienei

Šių metų lituanistinio švietimo mokytojo premija paskirta lietuvių kalbos mokytojai iš Airijos Jurgitai Urbelienei

Jurgita Urbelienė

www.voruta.lt

2020 m. lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija paskirta Jurgitai Urbelienei, Airijos aukštesnio lygio kalbų agentūros (Post-Primary Languages Ireland) lietuvių kalbos plėtros pareigūnei, lietuvių kalbos mokytojai.

Mokytojos kandidatūrą premijai gauti pateikė Bremore Educate Together vidurinė mokykla. Trumpuosius lietuvių kalbos kursus mokytoja Jurgitai Urbelienei veda nuo 2018 m. rugsėjo – ją Airijos švietimo ministerija mokyti lietuvių kalbos išrinko iš 70 pretendentų. Šiemet Airijos švietimo ministerija mokytojai Jurgitai Urbelienei suteikė lietuvių kalbos plėtros mokymo pareigūno statusą.

Mokytoja J. Urbelienė, turinti 15 metų pedagoginės patirties, lietuvių kalbos trumpuosius kursus veda dviejose Balbrigano (Balbriggan) ir Sordso (Swords) miestų mokyklose. Ji taip pat vadovauja nuotolinei lietuvių kalbos mokymo klasei „Hansfield Educate Together“,  moko 85 baigiamųjų klasių mokinius iš įvairių Airijos mokyklų.

Lietuvių vaikai galimybę mokytis lietuvių kalbos airiškose mokyklose turi nuo 2018 m. Per savaitę pamokoms skiriamos 2 akademinės valandos. Ši mokymo programa pripažįstama ir Airijos pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo sistemoje. Nuo 2021-2022 m. m. Airijos mokyklose lietuvių kalba įgis aukštesnį statusą – tokį patį, kaip ir kitos pasirenkamos užsienio kalbos, pvz., prancūzų, vokiečių, ispanų, italų. Lietuvių kalbos galės mokytis ne tik lietuviai, bet ir kiti vaikai. Nuo 2022 metų taip pat bus galimybė laikyti valstybinį lietuvių kalbos brandos egzaminą pagrindiniu arba aukštesniu lygiu.

Mokytojos karjerą Airijoje J. Urbelienė pradėjo lituanistinėje Dublino „4 vėjų“ mokykloje, kurioje dirbo 2005-2020 m. Ji daug nusipelnė ne tik mokydama lietuvių kalbos, bet ir publikacijomis, projektais prisidėdama prie lietuvių kalbos ir kultūros palaikymo bei sklaidos. Mokytoja Jurgita yra aktyvi renginių iniciatorė ir dalyvė, pvz., inicijavo tęstinį Balbrigano vidurinės mokyklos ir Vilniaus „Ateities“ mokyklos bendradarbiavimo projektą, dalyvauja Airijos švietimo organizacijos „Languages Connect“ ir ES komisijos biuro Dubline projekte „Kultūros naktis“, veda viešas lietuvių kalbos pamokas. Mokytoja yra parengusi projektą – pamokų ciklą ,,Ugdome Lietuvos pilietį“, lietuvių kalbą yra pristačiusi ir tarptautinėse parodose, pvz., kalbų mugėje „Think Languages“. Mokytoja organizuoja tradicinių švenčių minėjimus mokyklose, subūrė lietuvių bendruomenę „Šaunieji Balbrigano lietuvaičiai“. Jurgita Urbelienė yra Šiaulių miesto ambasadorė Airijoje, viena iš „Ambasadorių klubo“ steigėjų. Šiemet Šiaulius ji pristatė Dubline įvykusioje turizmo parodoje „World Holiday Show“, yra organizavusi projektus su Šiaulių miesto biblioteka.

Ji taip pat aktyviai bendradarbiauja su lietuvių organizacijomis, Lietuvos ambasada Airijoje, dalinasi patirtimi su kitomis užsienio lietuviškomis mokyklomis – skaito pranešimus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos rengiamose konferencijose ir seminaruose.

Lituanistinio mokytojo (dėstytojo) premijos dydis – 1950 eurų. Apdovanojimo raštas laureatei iškilmingai bus įteiktas kartu su metų mokytojų premijomis Lietuvoje.

2020 m. lituanistinio mokytojo (dėstytojo) premijos konkursui buvo pateikta 14 kandidatūrų iš 9 valstybių: Airijos, Baltarusijos, Belgijos, Italijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Lietuvos, Švedijos, Vokietijos.

Lituanistinio švietimo mokytojo ar dėstytojo premija įsteigta Vyriausybės 2016 m. nutarimu. Premija konkurso būdu skiriama asmenims, vykdantiems ar vykdžiusiems lituanistinį švietimą užsienyje, už nuopelnus lituanistinio švietimo veikloje, mokinių, studentų pasiekimus. Premiją yra gavę Sakartvelo technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovas ir lietuvių kalbos dėstytojas prof. Vidas Kavaliauskas, Londono darželio / mokyklos „Obelėlė“ direktorė Alvija Černiauskaitė, Seinų „Žiburio“ mokyklos mokytoja, viena iš šios lietuviškos mokyklos įkūrėjų Irena Gasperavičiūtė.

ŠMSM Komunikacijos skyrius

Naujienos iš interneto