Pagrindinis puslapis Pasaulis Tremtis Sibire kapavietes tvarkiusius mokinius sveikinusi A. Pitrėnienė: jūs palikote atminimą ateinančioms kartoms

Sibire kapavietes tvarkiusius mokinius sveikinusi A. Pitrėnienė: jūs palikote atminimą ateinančioms kartoms

Vėlų antradienio vakarą Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas, kuriuo iš Rusijos grįžo Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos moksleiviai, Irkutsko srityje tvarkę apleistas tremtinių lietuvių kapavietes. Ekspedicijos dalyviai Sibire lankėsi pagal projektą „Istoriją gyvai“. Juos pasitikusi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė džiaugėsi, kad jaunimas dvi vasaros atostogų savaites skyrė Lietuvos istorijos pažinimui ir jos praeities atgaivinimui.

„Sutvarkę protėvių kapavietes, jūs palikote atminimą ateinančioms kartoms, parodėte, kad skaudi šalies istorija gyva mūsų atmintyse. Žiūriu į jus ir mano širdis tiesiog džiaugiasi. Turint tokią sąmoningą jaunuomenę, mūsų šaliai nebaisūs jokie iššūkiai“, – pažymėjo švietimo ir mokslo ministrė.

Būrelis Mažeikių r. gimnazistų, jų mokytojas ir ekspedicijos vadovė kartu su bendrijos „Lemtis“ nariais lankėsi Černiachovskio, Usolės ir Angarsko rajonuose. Čia jie ieškojo apleistų kapaviečių, kurių ne viena yra jau išnykusiuose kaimuose. Ekspedicijoje dalyvavęs būsimas dvyliktokas Martynas Klemenis pasidžiaugė, kad jiems pavyko sutvarkyti net 10 kapinių – atstatė sugriuvusius kryžius, tvoreles, sutvarkė pačius kapus. „Žinoma, fiziškai buvo sunku, alinant 30 laipsnių karščiui sunku darbuotis, bet idėja atperka visus vargus. Galėjome prisiliesti prie istorijos, pamatyti ją savo akimis. Kaip pats dažnai sakau, svarbiausia yra ją pajausti“, – kalbėjo 17-metis.

Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokiniai į Rusiją vyko ne pirmą kartą. 2013 metais jie lankėsi Permės krašte, kur taip pat tvarkė tremtinių kapavietes, rinko istorinę medžiagą, dalyvavo susitikimuose su vietos lietuviais.

Švietimo ir mokslo ministerijos
Komunikacijos skyrius