Pagrindinis puslapis Istorija Šiandien minimos 66-osios generolo Jono Žemaičio-Vytauto mirties metinės

Šiandien minimos 66-osios generolo Jono Žemaičio-Vytauto mirties metinės

Šiandien minimos 66-osios generolo Jono Žemaičio-Vytauto mirties metinės
Šiandien minimos 66-osios generolo Jono Žemaičio-Vytauto mirties metinės: 1954 metais uždarame teisme Jonas Žemaitis-Vytautas buvo nuteistas mirties bausme.
Tačiau jo žodžiai, ištarti paskelbus nuosprendį, išsipildė:
„Aš, kaip ir kiti mano bendraminčiai, manau, kad Sovietų Sąjunga ginkluotomis pajėgomis įsiveržė į mūsų šalį. Šį sovietų vyriausybės žingsnį laikau neteisėtu… Visus pogrindžio, kurio dalyviu aš buvau, veiksmus, nukreiptus prieš sovietų valdžią, aš laikau teisingais ir nelaikau nusikalstamais. Tik noriu pabrėžti, kad, kiek man teko vadovauti Lietuvos kovotojų už laisvę kovai, aš stengiausi, kad ši kova laikytųsi humanizmo principų. Jokių žvėriškumų aš neleidau. Koks bus teismo sprendimas – man žinoma. Aš vis tiek manau, kad kova, kurią aš vedžiau devynerius metus, turės savo rezultatų.“

www.voruta.lt

Dalinamės Kotrynos Buono, generolo Jono Žemaičio produkterėčios, prisiminimu apie mirties bausme nuteistą Lietuvos partizanų vadą.

Taip atrodė jo kova:
  • 1949 metais vasario mėnesį J. Žemaitis sušaukė Lietuvos partizanų vadų suvažiavimą, buvo vienbalsiai išrinktas LLKS prezidiumo pirmininku, jam buvo suteiktas partizanų generolo laipsnis. 
  • 1953 m. gegužės 30 d. J. Žemaitis buvo suimtas, įmetus migdomųjų dujų granatą į bunkerį Šimaičių miške.
  • 1953 m. birželio 23 d. gavus specialų įsakymą iš Maskvos, J. Žemaitis buvo nugabentas į Maskvą pas Lavrentijų Beriją ir ten tardomas. 
  • 1954 m. birželio 1 d. prasidėjo teismas, kuriame J. Žemaitis buvo nuteistas – jam paskirta mirties bausmė. 
  • 1954 m. lapkričio 26 d. nuosprendis įvykdytas Maskvos Butyrkų kalėjime.
  • 2009 J. Žemaitis buvo pripažintas kaip kovojančios prieš okupaciją Lietuvos valstybės vadovas, faktiškai vykdęs Respublikos Prezidento pareigas.

Padėkokime Jonui už tai, kad dabar galime gyventi Lietuvoje, be baimės tarti lietuviškus žodžius ir kurti tai, ką norime.