Pagrindinis puslapis Sena Voruta Senosios Lietuvos istorijos fotografas

Senosios Lietuvos istorijos fotografas

Gruodžio 13 dieną savo 75-ąjį gimtadienį švęs daugeliui kultūros darbuotojų, ypač vilniečiams, yra gerai žinomas vienas iškiliausių architektūros paveldo fotomenininkų Mečislovas Sakalauskas.
Jubiliatas pradėjo fotografuoti praėjusio šimtmečio šeštajame dešimtmetyje. Su fotoaparatu išvažinėjęs visą Lietuvą, pėsčiomis apvaikščiojęs visus jos užkampius, nuotraukose įamžino mūsų senuosius architektūros paminklus, užfiksavo tūkstančius nykstančių, o sovietmečiu ir naikinamų liaudies mažosios architektūros objektų – metalinių ir medinių kryžių, stogastulpių, antkapinių paminklų, koplytėlių. Apie milžinišką šios veiklos apimtį liudija archyvuose, muziejų fonduose sukaupti bei asmeniniame archyve saugomi 50 tūkstančių fotonegatyvų. Tai išties didžiulis mūsų tautos kultūros lobis. Jo vertė neįkainojama, juolab kad dauguma fotografuotų objektų jau sunyko.
M. Sakalausko darytomis nuotraukomis puikuojasi daugiau nei 30-ies architektūros meno knygų, daugelio albumų, kalendorių, žurnalų puslapiai. Jas galima buvo pamatyti autorinėse fotoparodose, vykusiose Lietuvoje bei kaimyninėse šalyse. Nuotraukos pasižymi itin gera menine kokybe, jose atsiskleidžia fotografuoto objekto istorinė vertė ir grožis. Tai parodo autoriaus meilę savo profesijai bei gerą orientavimąsi paveldo baruose. Todėl norisi jubiliatui palinkėti fotoaparato dar ilgai nedėti ant lentynos.

Nuotraukose:
1. Mykolas Sakalauskas (A. Baltėno nuotr.)
2 .V. Svirskio kryžius Rukainių kaime (Kėdainių r.) (M. Sakalausko nuotr., 1964 m.)
3. Vaiguvos varpinė (Kelmės r.) (M. Sakalausko nuotr., 1964 m.)