Pagrindinis puslapis Pasaulis Išeivija Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija: Lietuva laukia sugrįžtančių

Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija: Lietuva laukia sugrįžtančių

Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija: Lietuva laukia sugrįžtančių

J. Šedauskienės nuotrauka

www.voruta.lt

Lapkričio 12 d. posėdžiavusi Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija svarstė sugrįžimo į Lietuvą, „ekonominės diplomatijos“, diasporos vaidmens pritraukiant investicijas, verslo sąlygų gerinimo, veiklos ir iniciatyvų koordinavimo klausimus. Posėdžio metu priimta rezoliucija „Dėl į atvirą Lietuvą grįžtančių lietuvių“. Posėdžiui pirmininkavę komisijos pirmininkai Seimo narė Dalia Asanavičiūtė ir teisininkas Jonas Bružas pabrėžė, kad ši aktuali tema bus svarstoma ir pavasarį.

Komisijos narys Artūras Žilys apžvelgė tas problemas, kurias reikia pašalinti, norint paskatinti užsienyje gyvenančius lietuvius grįžti gyventi į Lietuvą. Anot A. Žilio, svarbi verslo kūrimo ir reintegracijos galimybė, ypač regionuose, galimybė įsidarbinti Lietuvoje dar iki grįžimo, patogiai teikiama informacija apie socialines paslaugas ir kt.

Pagrindinį pranešimą pristatė komisijos narė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Ministrė kalbėjo apie nuveiktus darbus diasporos klausimais, ekonominę diplomatiją, informavo apie artimiausiomis dienomis Vilniuje duris atversiantį „International House of Vilnius“ – vieno langelio principu veiksiantį biurą, kuris vienys institucijas, svarbias atvykstantiems asmenims: Valstybinę mokesčių inspekciją, Migracijos departamentą, Sodrą, Valstybines ligonių kasas, Regitrą, Vilniaus miesto savivaldybę.  Konsultacijas taip pat teiks VšĮ „Renkuosi Lietuvą“ ir VšĮ „Versli Lietuva“.

Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke pristatė pasaulio lietuvių požiūrį ir akcentavo dešimt paprastų dalykų, kurie tikrai svarbūs grįžtantiems: nuo pilietybės išsaugojimo iki vietų vaikų darželiuose.

Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininkas, įmonės „Shift4 Pyments“ Lietuvos padalinio vadovas Tadas Vizgirda pasakojo apie tai, kaip pavyko įtikinti „Shift4 Pyments“ vadovus investuoti Lietuvoje, apie užsienio kapitalo įmones, kurias jungia Amerikos prekybos rūmai Lietuvoje. Jis posėdžio dalyviams taip pat kalbėjo apie savo iniciatyvą, vykdytą šį rudenį – pirmąją  civilių asmenų ekspediciją aplink Žemės orbitą ir „Shift4 Pyments“ vadovo Džaredo Aisekmeno (Jared Isaacman) kosmose iškeltą trispalvę, apskriejusią Žemės orbitą ir vėl grįžusi į Lietuvą. T. Vizgirda pažadėjo ir daugiau „kosminių lauktuvių“ Lietuvai – trispalvę Mėnulyje.

Įmonės „Devbridge“ generalinis direktorius Martynas Stašaitis pasidalijo savo sėkmės istorija – jo įkurta įmonė sėkmingai veikia ne tik Čikagoje (JAV), Toronte (Kanada), bet ir Lietuvoje. Čia įsikūręs įmonės filialas yra įdarbinęs daugiausiai darbuotojų.

Pasaulio lietuvių bendruomenės Ekonominio bendradarbiavimo komisijos pirmininkas Kęstutis Eidukonis akcentavo nepatrauklaus atlyginimo problematiką Lietuvoje.

Anykščių rajono savivaldybės meras Sigutis Obelevičius pristatė Anykščių patirtį susigrąžinant tautiečius į gimtąjį kraštą, bendradarbiaujant su Pasaulio anykštėnų bendrija. Projekto „Globalus Panevėžys“ koordinatorė Loreta Kaškelienė ir projekto „Globalus Alytus“ koordinatorė Agnė Grigaliūnaitė papasakojo apie savo veiklą su grįžusiais kraštiečiais.

Kitas nuotolinis komisijos posėdis vyks 2021 m. gruodžio 10 d. Jo metu bus diskutuojama apie Lietuvos įvaizdį pasaulyje ir istorinę atmintį.

Posėdžio vaizdo įrašas Seimo „YouTube“ paskyroje.

Komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė