Pagrindinis puslapis Lietuva Šarūnas Birutis: turime aiškiai įvardinti, kad priešiška propaganda neturi nieko bendra su žurnalistika

Šarūnas Birutis: turime aiškiai įvardinti, kad priešiška propaganda neturi nieko bendra su žurnalistika

2016 m. vasario 2 d. Lietuvos Respublikos kultūros ministerija kartu su Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos radijo ir televizijos komisija, partneriais Nacionalinėje dailės galerijoje surengė regioninę konferenciją „Propaganda ir žodžio laisvė“.

„Šiandien turime aiškiai įvardinti daiktus tikrais vardais: propaganda nėra tikra žurnalistika,  kaip ir propagandistai nėra žurnalistai, todėl raginu apie tai kalbėti ir tarptautines bendruomenes, ir žurnalistų sąjungas. Būkite aktyvūs ir daugiau apie tai kalbėkite. Taip pat matyčiau aktyvesnes žurnalistus rengiančias įstaigas, kurios turi aiškiai studentams išaiškinti, kaip atskirti žurnalistiką nuo propagandos ir kaip nepasiduoti įtakai išlaikant tikrosios žurnalistikos principus“, – atidarydamas  konferenciją sakė kultūros ministras Šarūnas Birutis.

Pasak ministro, visas demokratinis pasaulis turi būti aktyvesnis atremiant propagandą, nesijausti kaltas, kad ginamos demokratijos vertybes. „Būdamas Vyriausybės, kuri tai akcentuoja, nariu noriu pabrėžti, kad būtina stiprinti pilietinės visuomenės ir laisvos žiniasklaidos atsparumą kryptingai skleidžiamai dezinformacijai ir pasiūlyti informacijos alternatyvas“, – sakė Š. Birutis.

Pasak ministro, šiandien vienas didžiausių iššūkių žodžio laisvės srityje – tarptautinių ir nacionalinių teisinių normų bei standartų taikymas užtikrinant žodžio laisvę ir tuo pačiu taikant apribojimus neapykantos skatinimui, karo kurstymui. Karo propaganda tampa vienu didžiausių iššūkių ir Baltijos šalių regione, taip pat kitose Rytų ir Centrinės Europos šalyse. Todėl konferencijoje, kurioje dalyvauja Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovė žodžio laisvei Dunja Mijatovič, tikimasi su skirtingų šalių ekspertais aptarti propagandos ir žurnalistikos, taip pat žodžio laisvės santykį šiuolaikiniame globaliame žiniasklaidos pasaulyje.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis vasario 3 d., 10 val. Kultūros ministerijoje susitinka su ESBO atstovais – ESBO žiniasklaidos laisvės atstove iš Bosnijos ir Hercegovinos Dunja Mijatovič ir ESBO žiniasklaidos laisvės biuro atstovu iš Ukrainos Andrei Richter.

Ministerija jau ne vienerius metus diskusijose tiek nacionaliniu, tiek ES mastu pasisako už pilietiškai atsakingos bei kritiškai mąstančios žiniasklaidos vaidmens stiprinimą. Kartu nuolatos akcentuoja būtinybę užtikrinti pusiausvyrą tarp žodžio laisvės ir priemonių, reikalingų užkirsti kelią propagandai ir neapykantos kurstymui.

Visuomenės medijų ir informacinio raštingumo gerinimas – vienas iš svarbiausių 2016 m. kultūros ministro prioritetų. Planuojama parengti ilgalaikes strategines kryptis pilietiškai atsakingos žiniasklaidos skatinimui bei visuomenės medijų ir informacinio raštingumo ugdymui.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija savo dabartiniu formatu veikia nuo 1995 m. ir vienija 57-ias Europos, Šiaurės Amerikos, Pietų Kaukazo ir Azijos valstybes ir 11 valstybių partnerių. Tai didžiausia pasaulyje regioninė saugumo organizacija. Lietuva ESBO dalyve tapo 1991 m., o jai pirmą kartą pirmininkavo 2011 m.

Pagrindinį dėmesį ESBO skiria valstybių ir tautų tarpusavio pasitikėjimo skatinimui, demokratinėms reformoms, modernių institucijų bei pilietinės visuomenės kūrimui, rinkimų stebėjimui.  Vienas svarbiausių ESBO darbų – žiniasklaidos laisvė ir žurnalistų saugumas.

Kultūros ministerijos informacija

Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka