Pagrindinis puslapis Lietuva „Sapiegų Madonos“ paveikslas trumpam grįžo į Šventojo Mykolo bažnyčią

„Sapiegų Madonos“ paveikslas trumpam grįžo į Šventojo Mykolo bažnyčią

 Margarita Alper, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Vasarą restauruotas vienas seniausių Lietuvoje „Sapiegų Madonos“ paveikslas po daugiau nei penkiasdešimt metų trumpam grįžo į Šventojo Mykolo bažnyčią, kuriame kabėjo 400 metų.

„Sapiegų Madonos“ paveikslas – viena didžiausių Šv. Arkangelo Mykolo bernardinių vienuolyno brangenybių. Ilgus metus vilniečių gerbtas stebuklingasis Dievo Motinos paveikslas vaizduoja Švč. Mergelę Mariją su Vaikeliu, adoruojamą šv. Pranciškaus ir šv. Bernardino.

Paveikslas saugotas atskirame altoriuje, papuoštas brangiais auksuoto sidabro aptaisais ir brangakmeniais dekoruotomis karūnomis, tikinčiųjų apdovanotas gausiais malonių ženklais. Vyskupas Aleksandras Sapiega 1670 m. atvaizdą paskelbė stebuklingu, o patirtos malonės surašytos ir paskelbtos knygoje „Dangiškasis lobynas“.

„Čia jis atsidūrė todėl, kad būtent šitoje Mykolo Arkangelo bažnyčioje jis buvo gerbiamas ir specialiai jam sukurtame altoriuje kabojo beveik 400 metų. Tai yra vienas seniausių atvaizdų – žvelgdami į šitos Marijos atvaizdą, būtent į veidą, tyrinėtojai pabrėžia, kad mes matome įdomų Marijos ikonografinį tipą. Be to, šis kūrinys yra XVI a. tapybos prisiminimas, nes vėliau jis buvo pertapytas XVII a. antroje pusėje“, – aiškina Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.

Sovietmečiu uždarius Šv. Arkangelo Mykolo vienuolyną, stebuklingas atvaizdas pergabentas į Šventosios Dvasios bažnyčią, kur buvo laikomas kartu su kitų uždarytų Vilniaus bažnyčių daiktais, o 1973 m. atrastas labai blogos būklės.

„XVII a. viduryje kilus gaisrams, buvo sunaikinti sparnai. Jis buvo grynai gotikinio tipo su užsidarančiomis durimis sparnais, o kadais vietoje Pranciškaus ir Bernardino klūpėjo šventieji Petras ir Paulius. Taigi, daug sluoksnių, tikėjimo istorijos pėdsakų. Paveikslas XVIII a. buvo svarbus miestiečiams, nes gynė nuo gaisrų ir ypatingai globojo sergančius akių ligomis ir migrena“, – teigia S. Maslauskaitė-Mažylienė.

Arkikatedrą grąžinus tikintiesiems, restauruotas paveikslas pakabintas Goštautų koplyčioje. Pasak S. Maslauskaitės-Mažylienės, paveikslas įžiebė pamaldumą, jis neliko tik interjero detale, šalia jo visada galima rasti daugybę žvakučių. Šią vasarą paveikslas restauruotas ir trečiadienį „Sapiegų Madona“ vėl bus grąžinta Arkikatedros Goštautų koplyčiai.

Sapiegų Madona Goštautų koplyčioje. Antano Lukšėno fotografija