Pagrindinis puslapis Uncategorized Šalies irklavimo istorija atgijo Trakų pilyje

Šalies irklavimo istorija atgijo Trakų pilyje

2013 m. balandžio 5-ąją Trakų pilies Didžiojoje menėje buvo surengtos trakiečio Romualdo Lanko knygos „Klaipėdos irklavimo istorija 125“ sutiktuvės tapo ir šiltų prisiminimų apie jos autorių vakaru.

Sutiktuvėse dalyvavo Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorė Asta Kandratavičienė, tarybos narys Vincas Kapočius, rajono Kūno kultūros ir sporto centro direktoriaus pavaduotojas Jonas Liesys, visuomenės atstovai, R. Lanko vaikai su vaikaičiais. Tarp svečių – prof. Vytautas Landsbergis, Europos Parlamento narys, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, Kovo 11-osios akto signatarai Romualdas Rudzys, Zigmas Vaišvila, Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje Audrius Skaistys, irklavimo sporto atstovai, knygos autoriaus buvę bendraminčiai ir bendražygiai. 

Prieš trejus metus mus palikęs R. Lankas daugelio atmintyje žinomas kaip kaip vienas Sąjūdžio kūrėjų, laisvės kovų dalyvis, aktyvus pilietis. Kad ir keista, nemažai susirinkusiųjų buvo staigmena, jog jis buvo ir žinomas irkluotojas, sporto meistras, daugelį metų paskyręs irklavimo istorijos archyvams bei knygos rašymui.

Apie tai, kaip kilo idėja įamžinti Klaipėdos, o tuo pačiu – ir visos Lietuvos irklavimo istoriją, dalijosi mintimis knygą išleidusio Klaipėdos irklavimo centro direktorius Liudvikas Mileška. Jį su R. Lanku siejo ne tik irklavimas, bet ir ilgametė draugystė, todėl sumanymas parašyti irklavimo istoriją nors buvo drastiškas iššūkis, tačiau jis virto realybe. Tiesa, dėl netikėtos autoriaus mirties knygos leidyba užtruko. Drauge su Klaipėdos irklavimo centru rankraštį parengė, papildė redagavo ir padėjo išleisti žurnalistė Sigita Nemeikaitė, kuri kalbėjo apie tai, kaip gimė knyga, prisiminė R. Lanko gyvenimą ir veiklą.

Nuo Sąjūdžio priešaušrio su knygos autoriumi artimai bendravęs prof. V. Landsbergis prisipažino, kad R. Lanko, kaip irkluotojo, praieitis, o juolab – irklavimo istorijos metraštininko misija, kurią jis įvykdė – tikras netikėtumas. Profesorius prisiminė bendravimo akimirkas su R. Lanku, pabrėžė jo vaidmenį kovojant dėl šalies valstybingumo. Viena iš šios kovos pergalių yra ta, kad trakiečio iniciatyva tarnavimas sovietinėje armijoje buvo pripažintas prievartiniu ir įtrauktas į pensijos amžių. Apie tai liudija ir išleista knyga „Kareivis ieško teisybės“. V. Landsbergis pasiūlė ateityje įsteigti R. Lanko fondą, kuriame būtų saugomi gausūs jo sukaupti archyvai, parengti leidinį apie jo veiklą.   

Rajono savivaldybės administracijos direktorė A. Kandratavičienė šiltus žodžius skyrė ne tik pasirodžiusiai knygai, jos rengėjams, bet ir gražiai ir darniai R. Lanko šeimai. Apie knygą, jos autorių kalbėjo signatarai R. Rudzys, Z.Vaišvila, rajono Kūno kultūros ir sporto centro direktoriaus pavaduotojas J. Liesys, Trakų bendruomenės „Santalka“ pirmininkė Nijolė Dočkuvienė, Lietuvos irklavimo federacijos prezidentas Dainius Pavilionis.

Sutiktuvėse skambėjo styginių kvarteto, kuriame griežė R. Lanko dukros Romualda ir Ramunė, atliekama muzika. Knygos pristatymo šiluma dalijosi jo vedėja Vilija Babarskienė. R. Lanko šeimos vardu vakaro dalyviams jaudinamai padėkojo sūnus Algimantas Lankas.

Knygai „Klaipėdos irklavimo istorija 125“ paramą skyrusios Trakų rajono savivaldybė ir Trakų seniūnijos bendruomenė prisidėjo ne tik prie jos išleidimo, bet ir žinomo mūsų kraštiečio atminimo įamžinimo.

Trakų rajono savivaldybės informacija

Aleksandro Aziulevičiaus nuotr. 

Nuotraukoje –

R. Lanko knygos „Klaipėdos irklavimo istorija 125“ sutiktuvių dalyviai įsiamžino bendroje nuotraukoje