Pagrindinis puslapis Sena Voruta Rygos-Tilžės kelio Grinių užkardos pastatas paskelbtas kultūros vertybe

Rygos-Tilžės kelio Grinių užkardos pastatas paskelbtas kultūros vertybe

Kultūros paveldo departamento primoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba į Kultūros vertybių registrą įtraukė Rygos-Tilžės kelio Grinių užkardos pastatą (Kelmės r., Pakražančio sen.). Architektūrinėmis vertingosiomis savybėmis pasižyminčiam statiniui suteiktas vietinis reikšmingumo lygmuo.
 
XIX a. antrame ketvirtyje per Lietuvą buvo nutiesti du tarptautiniai ekonomiškai ir strategiškai svarbūs keliai, kurie ėjo iš Sankt Peterburgo į Vakarų ir Vidurio Europos šalis. Vienas iš kelių Sankt Peterburgas-Ryga-Tilžė, Lietuvos teritorijoje ėjęs per Joniškį, Šiaulius, Tauragę, buvo nutiestas 1836-1858 m. Minėtų kelių pakelėse buvo statomos pašto stotys, administraciniai, gyvenamieji, ūkiniai pastatai, kelių priežiūros namai, užkardos.
 
Grinių užkardos pastatas, kaip ir Joniškio –Tauragės trasos stotys, užkardos ir apeivių namai statyti pagal V. Ričelio projektus. XIX a. vid. statinys, XX a. II p. buvo rekonstruotas: pakeistas tūris įrengiant mansardą, pakeista stogo forma, mezoninas, rekonstruotos langų angos. Nepaisant šių pakitimų, Grinių užkardos pastatas yra vienintelis Lietuvoje tokio tipo pastatas Rygos-Tilžės kelyje.
 
Kontaktinis asmuo: Rita Kuncevičienė, Apskaitos skyriaus vyriausioji specialistė, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, tel.: (8 5) 273 11 01, el. paštas: r.kunceviciene@heritage.lt