Pagrindinis puslapis Istorija Rugsėjo 8-oji: prieš 500 metų Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė triumfavo Oršos mūšyje

Rugsėjo 8-oji: prieš 500 metų Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė triumfavo Oršos mūšyje

Rugsėjo 8-ąją sukanka 500 metų, kai prie Oršos Lietuvos Didžioji Kunigaikštystės pasiekė pergalę prieš Maskvos kunigaikštystės kariuomenę, skelbiama KAM pranešime spaudai.

Oršos mūšis vyko 1514 m. rugsėjo 8 dieną ir buvo reikšmingiausias dešimties metų kare (1512–1522 m.) tarp Maskvos valstybės ir Lietuvos. Šis mūšis atskleidė LDK karinį potencialą, išryškino karinio bendradarbiavimo su Lenkijos karalyste perspektyvas. Oršos mūšis buvo reikšmingas ir karo meno istorijai: jame pirmą kartą dalyvavo ir įvairios kariuomenės rūšys – kavalerija, pėstininkai ir artilerija, sudariusios sąlygas LDK pergalei pasiekti.

LDK kariuomenės pergalė prie Oršos sulaukė ir didelio tarptautinio rezonanso. Ši LDK pergalė sužlugdė Maskvos pastangas sudaryti prieš Lenkijos karalystę ir LDK nukreiptą sąjungą su Habsburgais. Pergalė buvo puiki proga karinės šlovės spindesy nuskambėti Lietuvos vardui.

„Tautos laisvė yra pamatinė vertybė ir negali būti jokių kompromisų ar nuolaidų, kai kalbama apie nepriklausomybės gynimą. Nuo Karaliaus Mindaugo valstybės iki Sausio 13-osios Lietuvai teko išbandymai, nuolat reikalaujantys aukų. Oršos pergalė parodė, kad anaiptol ne karių skaičius, o ryžtas ginti Tėvynę ir profesionalumas yra lemiamas veiksnys, duodant reikiamą atkirtį bet kokiam agresoriui,“ – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Minint šią vieną didžiausių LDK kariuomenės pergalių ankstyvųjų Naujųjų laikų epochoje 2014-ieji Lietuvoje paskelbti Oršos mūšio 500-ųjų metų minėjimo metais. Šiam įvykiui paminėti suplanuota įvairių renginių, išleista jubiliejinė moneta, pašto ženklas, parengtos parodos, kt.

Pagrindinis šios sukakties minėjimo renginys įvyks rugsėjo 26 dieną Vilniuje. Jo metu bus surengta iškilminga triumfo eisena, kuri nusidrieks Vilniaus Senamiestyje nuo Aušros vartų iki Katedros aikštės, vėliau Valdovų rūmų kieme vyks batalinės muzikos ir šviesos instaliacija.

Įgyvendinat Oršos mūšiui paminėti parengtas priemones dalyvauja įvairios šalies ministerijos, švietimo įstaigos, muziejai, Lietuvos bankas, Lietuvos paštas, kitos institucijos, rašoma pranešime spaudai.

lrt.lt, kam.lt nuotr.

Naujienos iš interneto