Pagrindinis puslapis Lietuva Regioniniai parkai mini 25-metį

Regioniniai parkai mini 25-metį

Lina MISIULYTĖ, Pagramančio regioninio parko kultūrologė, www.voruta.lt

Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse vyko renginys „Lietuvos regioniniams parkams – 25“. Šventėje dalyvavo ir Pagramančio regioninio parko direkcija. Nors tikrasis gimtadienis yra rugsėjo 24 dieną, bet šį kartą buvo nuspręsta šventę pažymėti kartu su Liaudies buities muziejaus organizuojama tradicine Amatų diena.

Lietuvoje yra 30 regioninių parkų. Paprastai geriausiai pažįstame tuos, kurie yra arčiausiai mūsų – tauragiškiai ir šilališkiai – Pagramančio, Rambyno arba Varnių, vilniečiai – Pavilnių ir Verkių, kauniečiai – Kauno marių, o klaipėdiečiai ir pajūrio gyventojai – Pajūrio regioninius parkus. Svarbiausias jų tikslas – išsaugoti gamtos ir kultūros paveldo vertybes, kraštovaizdį, biologinę įvairovę.

Šie parkai užima daugiau kaip pusę visų šalies saugomų teritorijų ploto, turi lankytojų centrus, gamtos mokyklas. Visi regioniniai parkai yra pritaikyti lankymui: didžioji jų dalis turi modernias vidaus ekspozicijas lankytojų centruose, lauko informacines sistemas. Juose tvarkomi paveldo objektai, atkuriamos ir prižiūrimos buveinės, fiksuojami kraštovaizdžio, biologinės įvairovės pokyčiai, vyksta gamtosauginiai renginiai, propaguojamos tradicijos.

 

Ta proga regioninių parkų direkcijos kartu su etnografiniais ansambliais, vietos amatininkais, bendruomenėmis pristatė išskirtinę vertę bei gamtos, kultūros ir kulinarinį paveldą. Šventės metu buvo galima susipažinti su įdomiausiais visų Lietuvoje esančių regioninių parkų objektais, maršrutais ir edukacijomis.