Raudondvario medelynas kviečia įsigyti įspūdingai žydinčių dekoratyvinių obelų

Raudondvario medelynas kviečia įsigyti įspūdingai žydinčių dekoratyvinių obelų

Valstybinių miškų urėdijos Dubravos regioninio padalinio Raudondvario dekoratyvinių augalų medelyne visi augalai yra išauginti čia pat vietoje, o įsigyti galima įvairiausio dydžio dekoratyvinių medžių, krūmų bei dekoratyvinių obelų, žydinčių bene įspūdingiau nei sakuros.

Greitai šimtmetį minėsiantis Raudondvario medelynas – puikiai kauniečiams bei tolimesnių rajonų gyventojams žinomas dėl kokybiškų ir gerai prigyjančių medelių. Medelyne visi augalai yra padauginti nuo pat sėklos, dauginant auginius arba skiepijant. „Užtai mūsų augalai prigyja gerai, kad jie yra užauginti pas mus, mūsų klimato sąlygoms, jie jau yra prisitaikę, atsparūs“, – paaiškina Raudondvario medelyno vadovė Rima Žebrauskaitė.

Nevėžio upės slėnyje įkurtas medelynas gyvuoja nuo 1927 metų ir visada stengiasi išlaikyti tradicijas – rinkti sėklas Raudondvaryje arba kitose Lietuvos vietovėse, sodinti ir persodinti pačiame medelyne, kad augalai aklimatizuotųsi vietos sąlygomis.

Rima Žebrauskaitė

Raudondvario medelyno vadovė didžiuojasi, kad medelyno asortimente yra tokie palyginti reti ir vertingi augalai kaip kanadinis cūgas, gelsvažiedis tulpmedis, japoninis puošmedis, didžialapė kartuolė. „Pats seniausias tulpmedis yra Veliuonoje, jį žino visi ir važiuoja pažiūrėti, o štai pas mus, motininių augalų skyriuje, kaip manome, auga to „veliuoniškio vaikai“, nuo kurių renkame sėklas ir parduodame jau veliuoniškio anūkus, žodžiu – trečia karta“, – paaiškina Rima.

Pavasarį ir vasarą medelynas pasipuošia ryškiais žiedais: pražysta slyva „Atropurpurea“,  ieva „Colorata“ bei „rojaus“ obelis, arba kitaip – dekoratyvinė obelis „Royalty“, kurios, pasak medelyno vadovės, „yra gal net vertingesnės, nes turi mažiau problemų auginant, už Lietuvoje jau puikiai žinomas sakuras, kurios be kita ko turi nemažai ligų, dėl ko yra gana trumpo amžiaus, todėl mūsų šalyje ne taip gerai tinkamos augti“.

„Taip pat turime keletą senoviškų augalų rūšių, kurios yra nepelnytai užmirštos, tai – dygialapė mahonija, dar liaudiškai vadinama Geležine rože – pavasarį sužydi ryškiai geltonais žiedais, o lapai žaliuoja visus metus. Kitas buvęs primirštas augalas – dainose apdainuotas diemedis“, – sako medelyno vadovė Rima.

Pastaruoju metu medelyno lankytojai ieško paprastų, lietuviškų medžių, tokių kaip paprastoji pušis, paprastoji eglė, klevas, liepa, beržas. Vienas populiariausių medelių – kalninė pušis, kurią žmonės sodina kaip akcentą, formuodami gyvatvores, grupes arba norėdami sutvirtinti šlaitus arba kartais – norėdami savo rankomis iškarpyti bonsai tipo medelį. Žmonės pradeda vis dažniau sodinti magnolijas, kurių medelyne auginamos 3 rūšys: japoninė, skėtinė ir rečiau auginama Ojamos. Taip pat populiarūs yra šermukšniai, jų asortimentas medelyne prasiplėtė, turimas ne tik paprastasis ar švedinis šermukšniai, bet ir grūstinis, kurio lapai karpyti kitaip nei įprasta šermukšniams, o rudenį pagelsta, parausta. Taip pat auginamos „Desertnaja“, „Lutescens“, „Gigantea“ šermukšnių veislės.

Mahonija

Šiandien yra populiaru sodinti jau paaugusius augalus. „Jie brangesni, bet žmonės nori gero vaizdo ir efekto iškart, ir tą efektą tikrai gauna, nes į naują sklypą pasodinus kelis didesnius medžius, vaizdas kaipmat pasikeičia“, – pasakoja Rima.

Nors dauguma augalus perka pavasarį, tačiau nemaža dalis žmonių bei želdinimo paslaugas teikiančių įmonių atvažiuoja vasarą. Tam Raudondvario medelynas yra pasiruošęs ir dalį augalų sodina į specialius konteinerius-vazonus.

„Nemažai pardavėjų augalus parsiveža iš kaimyninių šalių, kur didesnė pasirinkimo įvairovė bei ne retai mažesnė kaina. Tačiau su parvežtais augalais būna visaip, nes verslininkai veža iš kito krašto, iš kitos zonos, kur dažnai būna aišku, kad Lietuvoje tie sodinukai neišgyvens. Klientai kartais ieško egzotikos, tačiau galiausiai žmonės ta egzotika nusivilia, pavargsta purkšti ir dangstyti sodinukus. Taip pat niekas negarantuoja su kokiomis ligomis parsivešite iš užsienio augalus. Pavyzdžiui tie šliužai, kurie dabar paplitę ir visus kamuoja – tai jie irgi greičiausiai atkeliavo su tais parvežtiniais augalais“, – pasakoja Raudondvario medelyno vadovė Rima Žebrauskaitė.

Iš viso Valstybinių miškų urėdijos Dubravos regioninio padalinio Raudondvario medelyne yra auginama apie 280 augalų rūšių ir veislių – įvairaus dydžio dekoratyvinių medžių, krūmų, lianų, kurių įsigyti galima visus metus.

Raudondvario medelyno sodmenų kainos: https://vmu.lt/wp-content/uploads/2022/03/kainynas-2022.pdf