Pagrindinis puslapis Europa Ragina pradėti tyrimą dėl objektyvaus karo nusikaltimų įvertinimo bei Ukrainos istorinės atminties išsaugojimo

Ragina pradėti tyrimą dėl objektyvaus karo nusikaltimų įvertinimo bei Ukrainos istorinės atminties išsaugojimo

Ragina pradėti tyrimą dėl objektyvaus karo nusikaltimų įvertinimo bei Ukrainos istorinės atminties išsaugojimo

uniant.net nuotr.

www.voruta.lt

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija kreipėsi į Europos atmintis ir sąžinės platformą ragindama pradėti Rusijos Federacijos vykdomų karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimą, siekiant užtikrinti objektyvų istorijos įvertinimą ir atminimą.

            Komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė ragina atkreipti dėmesį į šiandien agresoriaus vykdomus nusikaltimus žmoniškumui, XX-XXI amžiaus totalitarinių režimų ideologijų formavimąsi ir V. Putino režimo vykdomą indoktrinaciją.

„Deja, Europoje vis dar stinga žinių apie postsovietinių šalių išgyvenimus ir trauminę atmintį okupacijos metais. Objektyvios istorijos žinių trūkumas leidžia Rusijos Federacijos bei komunizmo simpatikams bei propagandos veikiamiems asmenims skleisti melagingą informaciją ir įtikėti ideologiniais naratyvais, leidžiančiais pateisinti karo veiksmus Ukrainoje“, – teigė P. Kuzmickienė.

 Pasak Seimo narės, minėtų žinių trūkumu naudojasi V. Putino režimas, formuodamas klaidingą Ukrainos ir visų postsovietinių šalių istoriją. Be kita ko šių dienų kariniai veiksmai bei nusikaltimai prieš Ukrainos civilius primena skaudžius Lietuvos ir kitų Sovietų Sąjungos okupuotų šalių traumas, pavyzdžiui, masinius trėmimus į Sibirą.

            „Apmaudu, kad XXI amžiuje yra ciniškai grobiami ukrainiečiai, kurie prievarta vežami nežinomomis kryptimis, išplėšiami iš savo namų, visa tai primena stalinistinio režimo tremtis nuo kurių nukentėjo daugelis mūsų šeimų. Labai svarbu apie tai kalbėti garsiai ir skleisti žinią apie vykdomas tremtis“, – sakė P. Kuzmickienė.

            Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija kreipimesi pažymi, kad siekiant deputinizuoti Europą svarbu pasitelkti istoriją ir ją teisingai analizuoti bei interpretuoti, kalbėti apie totalitarinių režimų (ko)egzistavimą ir jų vykdytus ir vykdomus nusikaltimus, taip juos likviduojant iš europiečių galvų.

            „Menkas sovietinės istorijos išmanymas, komunizmo nusikaltimų užmarštis bei skleidžiama propaganda, neleidžia tinkamai suvokti V. Putino režimo užmojų, kuriuose nėra slepiamas Sovietų Sąjungos atkūrimo tikslas. V. Putino sukurta melo imperija, prižiūrima propagandos mašinų siekia klaidingai interpretuoti karinius veiksmus Ukrainoje, sėti abejingumą ir atitraukti dėmesį nuo Rusijos karių vykdomų nusikaltimų prieš nekaltus žmones“, – pabrėžė P. Kuzmickienė.

            Nuosekliai dirbant Putino propagandos mašinai, Europos moksleivių istorijos ir geografijos vadovėliuose įsivešėjo grubios klaidos, kurios išplauna komunizmo režimo vykdytus nusikaltimus okupacijos laikotarpiais. Komisijos pirmininkė ragina ištaisyti esamas klaidas, siekiant tiksliai ir teisingai pasakoti Vidurio Rytų ir Centrinės Europos istoriją.

            „Vis daugiau pasirodo informacijos apie Europos sąjungos valstybių mokyklose naudojamas mokymo priemones, istorijos, geografijos vadovėlius, kuriose grubios klaidos pasakojant apie skaudžią Europos valstybių istoriją, totalitarinius režimus, žemėlapiuose Rusijai priskiriant Baltijos valstybes ir kita. Todėl verta inicijuoti mokymo programų ir priemonių sistemišką peržiūrėjimą, patikslinant informaciją ar ištaisant klaidas“, – teigė komisijos pirmininkė P. Kuzmickienė.

            Europos atminties ir sąžinės platforma yra europinė nevyriausybinė organizacija, kurios vienas pagrindinių tikslų yra didinti visuomenės informuotumą apie Europos istoriją ir totalitarinių režimų vykdytus nusikaltimus. Platformos veikloje dalyvauja 62 panašaus pobūdžio institucijos iš 20 pasaulio šalių. Iš Lietuvos – Gyventojų genocido tyrimo centras.

TS-LKD inf.