Pagrindinis puslapis Istorija Archeologija R.Kraujelis: per parą ant piliakalnio susiformavo du ryškūs aktyvios slinkties ruožai

R.Kraujelis: per parą ant piliakalnio susiformavo du ryškūs aktyvios slinkties ruožai

R.Kraujelis: per parą ant piliakalnio susiformavo du ryškūs aktyvios slinkties ruožai

Neringa Tuškevičienė, www.krastozinios.lt

Pasklidus kalboms apie tai, kad nuo Kernavės piliakalnių šliaužia nuošliaužos, pasidomėjome, kas nutiko.

Į mūsų klausimus atsakė Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos direktorius dr. RAMOJUS KRAUJELIS:

-Kas konkrečiai vyksta su piliakalniais?

-Dėl permainingų 2021m. vasario mėnesio gamtinių sąlygų, kai staiga ir ženkliai pakilus vidutinei paros temperatūrai ir prasidėjus atlydžiui ištirpo didžioji dalis itin storos sniego dangos, o nesant gilaus įšalo gruntas labai įmirko, š. m. vasario 26 d. Kernavės piliakalnio II, vadinamo Mindaugo sostu, vakariniame šlaite pastebėtos besiformuojančios nuošliaužos, maždaug 1 m. gylio grunto įtrūkimai bei keletas mažesnių grunto deformacijų (bendras pažeistos vietos plotas maždaug 40 m. pločio ir 20 m. aukščio, šlaitas  apie 800 kv. m.). Per parą (02-26-02-27) susiformavo du  ryškūs  aktyvios slinkties ruožai – 5-7 m. pločio ir 15-18 m ilgio. Šiaurės vakariniame šlaite susiformavo velėnos įtrūkimas ir grunto deformacija, pažeistas plotas apima maždaug 650 m²; deformacijos yra šiaurinio piliakalnio  šlaito vietoje, kuri  buvo 2003-2004 m. tvarkyta dėl nuošliaužos.

-Ar tai pirmas kartas, kai Kernavės piliakalnių išlikimui grėsmę sukelia gamta?

-Piliakalnio šlaitai statūs, 20-22 m aukščio, dalinai paveikti gamtinės erozijos, rytinis ne kartą slinkęs, paskutinįsyk – 1979 m., 1985 m. iš dalies atstatytas ir sutvirtintas, sutvarkytas vandens nutekėjimas jo rytinėje papėdėje; šiaurinis ir šiaurės vakarinis šlaitas tvarkytas po 2002-2003 m. nuošliaužų; pietrytiniame šlaite 2011-2012 m. fiksuotos ir  tvarkytos nuošliaužos; vakarinis šlaitas tvarkomas nebuvo.

– Kokia situacija yra šiandien?

-Nuo praėjusio šeštadienio tolimesnių deformacijos procesų Mindaugo sosto piliakalnyje neužfiksuota, stebime ir kitų piliakalnių šlaitų būklę, tikimės kad deformacijų procesai sustojo.

-Ar didelė žala yra šiuo metu padaryta piliakalniams? Kaip planuojama šalinti jų pažeidimus? Kada planuojami darbai? Ar sulaukėte paramos iš Savivaldybės ar Vyriausybės?

-Šiuo metu skaičiuojami pažeisti plotai, avarinei būklei įvertinti yra sudaryta komisija. Konsultuojamės su Kultūros ministerija, Kultūros paveldo departamento paveldosaugininkais, Nacionalinio muziejaus ir Vilniaus Gedimino kalno tvarkymo ekspertais. Tikimės, kad visi drauge rasime konstruktyvius sprendimus šiam svarbiam paveldo objektui tvarkyti.

Nuotraukos – Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos

https://www.krastozinios.lt/2021/03/05/04/58/r-kraujelis-per-para-ant-piliakalnio-susiformavo-du-ryskus-aktyvios-slinkties-ruozai/

Naujienos iš interneto