Pagrindinis puslapis Sena Voruta Pusnynuose nepaskendę tryliktieji „Šalčios aleliumai“

Pusnynuose nepaskendę tryliktieji „Šalčios aleliumai“

Paskutinį šių metų sausio šeštadienį (2010-01-30) Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijoje vyko tradicinis Šalčininkų rajono lietuviškų mokyklų lietuvių liaudies folkloro šventė.
 
Ši šventė sukviečia Šalčininkų žemės jaunuosius talentus ir jų mokytojus, kad dar kartą paliudytų savo meilę ir pagarbą lietuviškam žodžiui, atskleistų šiame krašte augančius jaunus kūrybingus žmones.
 
Šventė – it vizitinė kortelė
 
Kaip dera, į rimtą renginį atvyko gausus būrys garbingų svečių: Seimo nariai Gintaras Songaila, Rytas Kupčinskas, Kazimieras Uoka, Vilniaus apskrities viršininkas Jonas Vasiliauskas, Vilniaus apskrities valstybinės švietimo tarybos pirmininkė Danguolė Sabienė, Ministro Pirmininko patarėjas Jonas Survila, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyriaus vedėja Regina Markevič, Vilniaus apskrities viršininko administracijos raštinės skyriaus vyriausiasis specialistas Jonas Endriukaitis, „Ryto“ draugijos pirmininkas Algimantas Masaitis, „Vilnijos“ draugijos pirmininkas Kazimieras Garšva, „Vilnijos“ tarybos nariai Nijolė Balčiūnienė, Arvydas Radžiūnas, Alfonsas Petrukevičius, prof. Romas Batūra.
 
Sveikindamas šventės dalyvius Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos direktorius Vidmantas Žilius pabrėžė, kad šiuo projektu siekiama kelti rajono mokinių valstybinės kalbos mokėjimo lygį, ugdyti sceninę kultūrą, pagarbą tradicijoms, mokyti bendravimo, drąsos išsakant mintis.
 
Sėkmės šventėje palinkėjo Vilniaus apskrities viršininkas Jonas Vasiliauskas, Seimo narys Gintaras Songaila. Jie apie „Šalčios aleliumus“ pasakė, kad tai Šalčininkų krašto lietuvybės vizitinė kortelę.
 
Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyriaus vedėja Regina Markevič, dalindamasi mintimis apie „Šalčios aleliumus“ pažymėjo, kad jai prie širdies, kad rajono lietuviškų mokyklų pedagogai ir moksleiviai turi gražią šventę, kuri užima tvirtą poziciją rajono švietimo sistemoje.
 
Dalyvių mintys
 
„Į tradicinę Šalčios krašto mokinių meno saviveiklos konkursą atlydėjau aštuoniolikos vaikų grupę“, – pasakoja Eišiškių S. Rapolionio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Kiriuškinienė. – „Džiaugiuosi, kad kai kurie gimnazistai „Šalčios aleliumuose“ dalyvauja nebe pirmą kartą ir tai daro sąžiningai ir noriai. Yra ir pirmą kartą dalyvaujančiųjų, dėl to jie kiek jaudinasi.“
 
Pasak Dieveniškių „Ryto“ vidurinės mokyklos direktorės Lolita Mikalauskienės, lietuvių kalbos mokytojai Vilmai Kisielytei ir muzikos mokytojui Gintarui Staniuliui prireikė daug širdies ir kūrybiškumo, kad būtų paruošta turininga programa. Šios mokyklos jaunieji tautinių tradicijų puoselėtojai dalyvavo visuose „Šalčios aleliumuose“.
 
„Džiaugiuosi, kad yra ši tradicija susiburti Šalčininkų rajono lietuviškų mokyklų pedagogus ir moksleivius susirinkti į bendrą būrį, kartu padainuoti, pašokti, parodyti ką galim, ką mokam, pagaliau kaip keičiamės, – mintimis dalinasi L. Mikalauskienė. – Man gražu, kad „Šalčios aleliumų“ šventė vyksta čia, Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijoje. Šitai turi tęstis ir ateityje. Mes gi Dieveniškėse turim savo šventę – rajono mokyklų vaikų teatrų festivalį, kuris šįmet gegužę ketvirtą kartą vyks mūsų mokykloje. Į jį mielai kviečiame ne tik lietuviškų mokyklų jaunuosius teatralus, bet ir jaunuosius artistus ir iš lenkiškų rajono mokyklų.
 
Poškonių mokyklos mokytoja Birutė Žibartienė papasakojo, kad Poškonių pagrindinės mokyklos jaunųjų artistų kelias į Šalčininkus šiandien tikrai buvo nesaldus. Grybiškių kaime gyvenančius meno saviveiklininkus užpustė sausio pūgos. Paprašius G. Žagunio pasienio užkardos pasieniečių pagalbos, buvo skirtas džipas. Sniego būta išties daug – sienos saugotojų skirtas džipas įklimpo pusnyse, teko kviestis traktorių. Viskas baigėsi laimingai ir visi dalyvavo „Šalčios aleliumuose“.
 
Poškoniškiai nėra praleidę nė vienos „Šalčios aleliumų“ šventės.
 
Padėka pedagogams
 
Už dainas ir šokius garsių katučių šventės dalyviai negailėjo mokytojams Vytautui Latonui iš Jašiūnų „Aušros“ vidurinės, Jadvygai Sinkevič iš Eišiškių S. Rapolionio gimnazijos, Butrimonių pagrindinės mokyklos mokytojui Stasiui Krupovičiui, Jelenai Ivanovskajai, atvykusiai iš Čiužakampio pagrindinės mokyklos. Ypač garsiai buvo plojamas Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos pedagogėms Dianai Butrimienei, Natalijai Rogožienei, Gražinai Žilienei, Reginai Skaržinskienei.
 
Turgelių vidurinės mokyklos jaunuosius artistus kantriai ruošė mokytojos R. Kalinauskaitė, R. Midverienė, D. Jurkonytė, o Šalčininkų vaikų lopšelio-darželio „Vyturėlis“mažuosius atlikėjus šventei parengė Emilija Jeteiko ir Irina Radevič.
 
Poškonių pagrindinės mokyklos jaunuosius artistus ruošė Jelena Staniulienė ir Zita Spirauskienė.
 
Šalčios aleliumai yra reikšmingas renginys, integruojant Šalčios krašto jaunuosius piliečius į mūsų valstybės viešąjį gyvenimą. Todėl reikėtų dėkoti visiems lietuviškų mokyklų tėvams, mokytojams, Vilniaus apskrities viršininko administracijai, Švietimo ir mokslo ministerijai, Šalčininkų rajono savivaldybei.
 
Autoriaus nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos direktorius Vidmantas Žilius ir prof. Romas Batūra
2. Butrimonių pagrindinės mokyklos mokytojas Stasys Krupavičius su dainininkais
3. Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Kiriuškinienė su jaunaisiais artistais
4. Visų šventės dalyvių džiaugsmui – dideliausias tortas
 
Voruta. – 2010, vas. 6, nr. 3 (693), p. 1, 4.