Privalomojo sveikatos draudimo pamoka gimnazistams: žinotina baigiant mokslus

Privalomojo sveikatos draudimo pamoka gimnazistams: žinotina baigiant mokslus

Nuotolinėje pamokoje Ukmergės r. Želvos gimnazijos moksleiviams ligonių kasų atstovai pristatė tuos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) aspektus, kurie svarbūs baigiant mokyklą. Jaunuoliai paskatinti keliauti turėdami Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK).

Vilniaus teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Viktorija Klinavičienė 10–12 klasių gimnazistams paaiškino, kas yra PSD ir kokias garantijas jis suteikia moksleiviams. Ji atkreipė dėmesį, kad baigę mokyklą jaunuoliai bus apdrausti iki rugpjūčio 31 d. Nuo rugsėjo PSD valstybės lėšomis bus apdrausti tie, kurie mokysis profesinėse ar Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos (ES), taip pat Europos ekonominės erdvės šalių aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės (dieninės) studijų formos studijų programą. Pasirinkusieji ištęstinių studijų programą draudimu pasirūpinti turės patys.

Įsidėmėtina, kad būsimi studentai, dar tik pradėsiantys mokslus Jungtinėje Karalystėje, nebus draudžiami PSD valstybės lėšomis. Ten studijuojantys jaunuoliai draudžiami, jei studijos pradėtos iki „Brexit“ pereinamojo laikotarpio pabaigos, t. y. iki 2020 m. gruodžio 31 d.

V. Klinavičienė pabrėžė, kad vykstantieji mokytis į minėtas Europos šalis savo teritorinei ligonių kasai kasmet turi pateikti prašymą nustatyti PSD galiojimo laikotarpį ir mokymo įstaigos išduotą oficialią pažymą, patvirtinančią studento statusą. Šiuos dokumentus galima pateikti atvykus į TLK, paštu, per įgaliotą asmenį ar el. paštu. Jaunuoliai, kurie studijuoja Lietuvoje, draudžiami automatiškai pagal Studentų registro duomenis – jokių dokumentų ligonių kasai jie pateikti neturi.

ESDK turėtojams šiose šalyse suteikiama būtinoji medicinos pagalba, visiškai arba iš dalies apmokama valstybės lėšomis. Jos prireikus ESDK turėtojui tereikia kreiptis į nacionalinei sveikatos sistemai priklausančią gydymo įstaigą ir pateikti kortelę.

Moksleiviams paaiškinta, kad visi 18 metų sulaukę jaunuoliai, kurie nesimoko bendrojo lavinimo, profesinėse mokyklose, nestudijuoja Lietuvos ar kitų Europos šalių aukštosiose mokyklose pagal nuolatinių studijų programas, turi kas mėnesį patys mokėti PSD įmokas, jei neįsidarbina ir nėra draudžiami valstybės lėšomis dėl kitų priežasčių. Tad jaunuoliai paskatinti būti atidūs, kai keičiasi gyvenimo situacija: baigiami ir pradedami mokslai, įsidarbinama, nutraukiama darbo sutartis ir pan.

Prasidedant atostogų sezonui, moksleiviams pristatyta ir ESDK – apdraustiesiems ligonių kasų nemokamai išduodama kortelė, kurią svarbu turėti viešint ES šalyse, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje ir Jungtinėje Karalystėje. ESDK turėtojams šiose šalyse suteikiama būtinoji medicinos pagalba, visiškai arba iš dalies apmokama valstybės lėšomis. Jos prireikus ESDK turėtojui tereikia kreiptis į nacionalinei sveikatos sistemai priklausančią gydymo įstaigą ir pateikti kortelę.

ESDK galima patogiai užsisakyti internetu, el. paštu arba atvykus į TLK, kurios atstovybė yra ir Ukmergėje (Vytauto g. 105). Elektroniniu būdu užsakyta kortelė gali būti atsiųsta registruotu paštu Lietuvoje, o užsakant TLK padalinyje ji iškart atspausdinama. Pamiršus į kelionę pasiimti ESDK, prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų sistemos galima susiformuoti ir atsisiųsti į mobilųjį telefoną sertifikatą, laikinai pakeičiantį ESDK.

Vilniaus TLK specialistai tikisi, kad šioje nuotolinėje pamokoje suteiktos žinios apie PSD ir ESDK abiturientams palengvins artimiausiu metu laukiančius pokyčius. O dar nebaigiantiems mokyklos jaunuoliams pravers ateityje ir visi po Europą keliaus pasirūpinę galimybe prireikus gauti medicinos pagalbą su ESDK.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija

(Piktochart nuotr.)