Pristatyta iškilios dailininkės Evos Labutytės ekslibrisų paroda

Pristatyta iškilios dailininkės Evos Labutytės ekslibrisų paroda

Ex libris Jonas Strielkūnas

Diana Janušaitė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos vyresnioji tyrėja, www.voruta.lt

Dailininkė Eva Labutytė labai mėgo kurti ekslibrisus. Tam skirdavo nemažai laiko, gana ilgai brandindavo pagrindinę mintį, parengdavo ne vieną eskizo variantą, kruopščiai rinkdavo medžiagą apie tai, kam darbas būdavo skiriamas. Iš viso dailininkė yra sukūrusi daugiau nei 300 knygos ženklų. Dalį jų iki rugsėjo 29 d. dar galima išvysti Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje (ŠAVB) atidarytoje ekslibrisų parodoje.

Viską gerai apgalvodavo

Bibliotekoje vykusiame E. Labutytės ekslibrisų parodos atidaryme kalbėta, kad dailininkė pirmąjį mažosios grafikos kūrinį galėjo sukurti 1964 metais. Pristatyme dalyvavęs jos sūnus Kęstutis Vanagas sakė, kad greičiausiai pirmasis dailininkės ekslibrisas kurtas dar studijuojant tuometiniame Lietuvos valstybiniame dailės institute. Nuo to laiko turbūt nebuvo metų, kad ji nebūtų sukūrusi šio žanro darbų. Juos skirdavo bibliotekoms, draugijoms, muziejams, mokykloms ir, žinoma, asmenims.

Mokiniai aktyviai dalyvavo parodą lydėjusioje edukacijoje

„Gaudavusi prašymą ar užsakymą sukurti ekslibrisą, mama pakankamai ilgai nešiodavosi savyje ir brandindavo tą idėją. Domėjosi tuo žmogumi, jo pomėgiais ir po to bandydavo viską sutalpinti į vieną kompoziciją“, – pasakojo K. Vanagas.

Visi dailininkės ekslibrisai skirtingi, apgalvoti iki smulkmenų, juose skrupulingai sukomponuotos įvairios žmogų ar instituciją apibūdinančios detalės, istoriniai faktai, kontekstas, ypač daug dėmesio skiriama kultūriniam palikimui.

Skleidė kultūrinę šviesą

Tai, kad nemažai dailininkės darbų yra susiję su Mažąja Lietuva, pastebėjo ir bibliotekos parodų kuratorius Vaidotas Janulis: „E. Labutytė neretai spaudoje yra įvardijama archeologe, bet aš ją labiau matau kaip faktologę, kuri kalba ne tekstais, bet vaizdais.“

Ex libris Angelė Vyšniauskaitė

Gražių žodžių dailininkei negailėjo ir ekslibrisų kolekcininkas, teisininkas Jonas Nekrašius: „E. Labutytės darbai labai įspūdingi, svarbūs, skleidžiantys savitą kultūros šviesą. Ji dar 1985 m. rodė tokius dalykus, kurių kiti nebūtų galėję padaryti. Mokėjo simbolių kalba pasakyti daugiau nei  kiti.“

Eva Labutytė ne tik kūrė ekslibrisus, bet ir populiarino juos – aktyviai dalyvavo Ekslibrisininkų klubo veikloje, buvo viena ekslibrisų konkursų „Priekulei – 450“ (1990 m.), „Šilutei – 480“ (1991 m.), „Vydūnui – 125“ (1993 m.) organizatorių. Surengė devynias personalines ekslibrisų parodas, dalyvavo 105 grupinėse parodose (iš jų 40 užsienyje: Armėnijoje, Azerbaidžane, Baltarusijoje, Čekoslovakijoje, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje, Latvijoje, Nyderlanduose, Rusijoje, Turkijoje, Vokietijoje).

Įteikė ypatingą dovaną

Siekdamas, kad mamos palikimas nepražūtų, K. Vanagas ŠAVB Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondui padovanojo šešiasdešimt E. Labutytės kurtų darbų.

„Man labai malonu surasti vietą, kur žmonės supranta, kas yra ekslibriso menas, kokia yra jo vertė. Labai dėkoju, kad domitės ir labai džiaugiuosi, kad mamos palikimas toliau plinta po Šiaulius, Lietuvą“, – džiaugėsi dailininkės sūnus.

Ex libris Kęstutis Vanagas

Bibliotekos direktorius prof. dr. Bronius Maskuliūnas patikino, kad dailininkės ekslibrisais iš tiesų bus puikiai pasirūpinta: „Mums visada labai džiugu, kai menininkai, kūrėjai, kolekcininkai sutinka dalintis savo turtu, nes mes esame ta vieta, kuri šiuo turtu dalinasi su plačiąja visuomene.“

Vykusiame ekslibrisų parodos pristatyme kalbėta ne tik apie dailininkės kūrybą. Parodoje dalyvavę Šiaulių universitetinės gimnazijos mokiniai pakviesti dalyvauti įtraukioje veikloje. Parodą lydėjusios edukacijos metu dalyviams buvo siekiama padėti suprasti simboliais išreikštus ekslibrisus. Paaiškinta, kuo skiriasi sąvokos „ekslibriso autorius“ ir „ekslibriso savininkas“. Mokiniai taip pat buvo skatinami išskirti jiems reikšmingas E. Labutytės ekslibrisų kūrybos žymes, jas atkartoti specialiose plokštelėse kartu su žodžiu „ex libris“ ir parodos autorės vardu. Smagiu iššūkiu dalyviams tapo žodžių rašymas veidrodiniu būdu.

Trumpa biografija

Eva Labutytė gimė 1938 m. balandžio 15 d. Begėdžiuose, Klaipėdos apskrityje, mirė 2003 m. rugsėjo 18 d. Vilniuje. 1961–1967 m. studijavo dailės pedagogiką Lietuvos dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija). Sukūrė estampų, ekslibrisų, akvarelių, iliustravo knygų. Nuo 1969 m. pradėjo dalyvauti ekslibrisų konkursuose, bendrose parodose, o 1983 m. Vilniuje ir Šilutėje surengė pirmąsias asmenines ekslibrisų parodas.

Ex libris Ievos

Paroda yra projekto „Neeiliniai susitikimai ekslibrisų erdvėje“ dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

ŠAVB nuotr.

Naujienos iš interneto