Pagrindinis puslapis Lietuva Priimtas pareiškimas dėl neteisėtos migracijos prie Europos Sąjungos išorės sienos

Priimtas pareiškimas dėl neteisėtos migracijos prie Europos Sąjungos išorės sienos

Priimtas pareiškimas dėl neteisėtos migracijos prie Europos Sąjungos išorės sienos

www.voruta.lt

Spalio 20 d., trečiadienį, XXIV Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių asamblėjos sesijoje priimtas pareiškimas dėl nereguliuojamų migracijos srautų prie Europos Sąjungos išorės sienos.

Dokumente pažymima, kad „Rusijos remiamas Aliaksandro Lukašenkos režimas prieš Europos Sąjungą vykdo hibridinę ataką, kurios metu, pažeisdamas tarptautinės teisės normas ir tarptautinius įsipareigojimus, dalyvaujant Baltarusijos režimo valstybės institucijoms ir pasienio tarnyboms, organizuoja neteisėtą užsieniečių iš trečiųjų šalių judėjimą į Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos teritorijas, taip pat ir į Europos Sąjungos teritoriją“. Baltarusijos režimo siekis destabilizuoti padėtį Lietuvoje, Lenkijoje ir Latvijoje naudojant neteisėtą migraciją kaip priemonę politiniams tikslams įgyvendinti, griežtai smerkiamas.

Baltarusija pareiškime raginama atsisakyti išduoti vizas trečiųjų šalių piliečiams, kaip „tai neatitinka jų išvykimo iš savo šalies tikrųjų tikslų, prisiimti visą atsakomybę už jos teritorijoje esančius trečiųjų šalių piliečius, nutraukti kontrabandą šiais asmenimis ir neteisėtą, priverstinį šių asmenų stūmimą per Europos Sąjungos sieną“. Taip pat valstybė raginama „laikytis tarptautinių įsipareigojimų, be kita ko atnaujinti Baltarusijos režimo 2021 m. spalio 4 d. įšaldytą Europos Sąjungos ir Baltarusijos Respublikos susitarimą dėl be leidimo gyvenančių asmenų readmisijos“.

Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių asamblėja siekia didesnio tarptautinės bendruomenės dėmesio žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje faktams tiek dėl migrantų, tiek dėl Baltarusijos pilietinės visuomenės. Manoma, kad tarptautinėms organizacijoms būtina ištirti žmogaus teisių pažeidimus, susijusius su migrantais Baltarusijos Respublikos teritorijoje.

Europos Komisija ir Europos Sąjungos valstybės narės priimtame dvišalės Asamblėjos pareiškime raginamos kaip galima greičiau „pritaikyti Europos Sąjungos teisės aktus prie naujų realijų, kad būtų užtikrinta Europos Sąjungos išorės sienų apsauga, neteisėto sienos kirtimo prevencija ir užkardytas nedemokratinių režimų piktnaudžiavimas prieglobsčio sistema“. Dokumente taip pat raginama „didinti tarptautinį spaudimą Baltarusijos režimui, pasitelkiant politines, ekonomines ir individualias sankcijas visiems asmenims, atsakingiems už hibridinės atakos naudojimą prieš Europos Sąjungos valstybes nares, vykdant neteisėtų migrantų kontrabandą, siekiant Baltarusijos režimo politinių tikslų“.

Visas pareiškimas lietuvių kalba.

Spalio 20 d. įvykusi XXIV Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių asamblėjos sesija yra pirma tiesioginė sesija nuo 2019 m. rugsėjo mėn.

Sesijos metu Asamblėjos delegacijų nariai dalyvauja Gegužės 3-iosios Konstitucijos priėmimo ir Abiejų Tautų tarpusavio įžado 230 metinių minėjimo renginiuose, aptaria svarbiausius dvišalių santykių klausimus, daug dėmesio skiria Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimui sprendžiant nelegalių migrantų srautų, kuriuos sukėlė Baltarusijos režimas, klausimus.

Delegacijos Medininkuose pagerbė Medininkų žudynių aukas, trečiadienį lankomasi prie valstybės sienos su Baltarusijos Respublika: Pasieniečių mokykloje bus aptarta padėtis Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, neteisėti migracijos procesai.