Pagrindinis puslapis Europa Lietuva - Lenkija Prezidentė nevyks į Nepriklausomybės dienos minėjimą Lenkijoje

Prezidentė nevyks į Nepriklausomybės dienos minėjimą Lenkijoje

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį, 2012 m. lapkričio 11 d., nevyks į Varšuvą dalyvauti Lenkijos Nepriklausomybės dienos minėjime. Prezidentės atstovės spaudai teigimu, šalies vadovė iškilmėse nedalyvaus dėl neatidėliotinų su vidaus politika susijusių klausimų.

„Dėl neatidėliotinų su vidaus politika susijusių klausimų prezidentė šiemet lapkričio 11 dieną nenuvyks į Lenkiją. Perduodama sveikinimus Nepriklausomybės dienos proga, Lenkijos prezidentui Bronislavui Komorovskiui prezidentė pasiūlė susitikti darbinio pokalbio gruodžio pabaigoje ar kitu Lenkijos prezidentui patogiu metu ir aptarti Lietuvos ir Lenkijos žmonėms svarbius bendradarbiavimo klausimus“, – LRT.lt teigė Prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

„Apie tai Prezidentė Lenkijos vadovą informavo diplomatiniais kanalais perduotu laišku. Taip pat tame laiške Prezidentė nuoširdžiai padėkojo už malonų kvietimą apsilankyti Lenkijos Nepriklausomybės dienos minėjime Varšuvoje, tačiau pabrėžė, kad dėl neatidėliotinų su vidaus politika susijusių klausimų pasibaigus rinkimams į Seimą, šiuo metu būtų sudėtinga atvykti į Varšuvą“, – pridūrė ji.

Anot D. Ulbinaitės, tokie šventiniai vizitai vyksta nuo 2007 metų, o Lietuvos vadovai juose ligšiol dalyvaudavo kasmet. Lenkijos vadovai per tą laiką į Vasario 16-osios minėjimą buvo atvykę tris kartus – 2008, 2011 ir 2012 metais.

Paskutinis darbinis Lenkijos ir Lietuvos vadovų susitikimas vyko 2010 metais. „Tad Prezidentė ir siūlo Lenkijos prezidentui patogiu metu susitikti darbo pokalbio“, – kalbėjo šalies vadovės atstovė spaudai.

Balandį D. Grybauskaitė nutarė nevykti į Lenkijos vadovo B. Komorovskio Varšuvoje rengtą susitikimą su Baltijos šalių vadovais. Tuomet neoficialiai kalbėta, kad toks Prezidentės sprendimas galėtų būti susijęs su paaštrėjusiu Varšuvos tonu lenkų tautinės mažumos klausimu.

Politologas Raimundas Lopata pastebi, kad dvišaliuose santykiuose su kaimynais svarbūs visi susitikimai, net ir ceremoniniai.

„Galima sakyti, kad prezidentė nuosekliai vykdo tai, ką buvo pranešusi – neteikia reikšmės ceremoniniams susitikimams. Jeigu kalbėtume apie realią užsienio politiką, tai kiekvienas, net ceremoninis susitikimas yra svarbus, ypač kalbant apie santykius su savo kaimynais“, – LRT.lt sakė jis.

„Man atrodo, kad reikia nugalėti arogancijas, visų pirma – praryti kai kurių Lenkijos politikų arogancijas, ir žiūrėti savo nacionalinių interesų. O mūsų nacionaliniai interesai, be jokios abejonės, reikalauja partnerystės su Lenkija“, – pridūrė politologas.

 LRT.lt