Prezidentas: užaugo nauja mūsų šalies gyventojų karta, kuriai narystė NATO – ne tolima viltis, o kasdienybė

Prezidentas: užaugo nauja mūsų šalies gyventojų karta, kuriai narystė NATO – ne tolima viltis, o kasdienybė

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba Lietuvos narystės NATO 19-ųjų metinių proga

Lygiai 19 metų praėjo nuo Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją. Per tą laiką gimė ir užaugo nauja mūsų šalies gyventojų karta, kuriai narystė NATO – ne tolima viltis, o kasdienybė.

Visą šį laiką brendo ir tvirtėjo ne tik mūsų jaunimas. Plėtėsi ir stiprėjo visas Aljansas. Ilgą modernizacijos kelią įveikė ir Lietuvos kariuomenė. Šiandien jos kovinis pasirengimas, ginkluotė, amunicija, procedūros atitinka aukščiausius Aljanso standartus. Lietuvos kariuomenė yra pasirengusi veikti išvien su sąjungininkų pajėgomis kaip integrali jų dalis.

Šiandien mes turime būti pasirengę ginti ne tik save, bet ir, prireikus, padėti gintis savo sąjungininkams. Būtent tokia kolektyvinė atsakomybė ir solidarumas yra NATO esmė ir veiklos pagrindas.

Todėl nuoširdžiai džiaugiuosi, kad Lietuvos visuomenė tvirtai palaiko narystę NATO, o politikai demonstruoja valią toliau stiprinti šalies kariuomenę.

Tai yra gyvybiškai svarbu dabarties grėsmių ir iššūkių akivaizdoje. Puikiai matome, kiek daug kančios Rusijos pradėtas karas atneša Ukrainos žmonėms. Taip pat galime įsitikinti, kad tinkamas karinis pasirengimas, tvirta motyvacija ir tarptautinė parama leidžia ne tik pasipriešinti didesnius gyvosios jėgos ir technikos išteklius turinčiam agresoriui, bet ir siekti lemiamos pergalės.

Džiaugiuosi, kad NATO šalys palaiko Ukrainą šiame sunkiame kelyje, o pats Aljansas vis daugiau dėmesio skiria savo rytinio flango saugumui. Kad ir kas nutiktų, turime išlikti kartu ir drauge stiprinti savo pajėgumus kaip patikimiausią atgrasymo priemonę.

Būtent todėl dideles viltis sieju su artėjančiu NATO viršūnių susitikimu Vilniuje. Tai bus istorinis įvykis Lietuvai, laukiančiai narystės NATO dvidešimtmečio. Tikiu, kad tai bus istorinis įvykis ir visam Aljansui, kuriam reikalingi ilgalaikiai sprendimai dėl plėtros, pajėgumų stiprinimo, gynybos finansavimo.

Lietuvą jau šiandien dengia tvirtas kolektyvinės gynybos skydas. Mūsų šalyje dislokuotos NATO priešakinės ir JAV rotacinės pajėgos, Aljanso oro policijos misija, Lietuvai priskirtos Vokietijos brigados elementai. Ruošiamės priimti dar didesnes Vokietijos pajėgas, užtikrinti sandėliavimo, apgyvendinimo ir treniravimosi pajėgumus. Tikimės Suomijos ir Švedijos visateisės narystės NATO, kuri gerokai sustiprintų viso Baltijos jūros regiono saugumą.

Tai yra, ko gero, netgi daugiau, nei galėjome tikėtis prieš 19 metų. Tuo ir grážios svajonės, kad, nuoširdžiai ir sutelktai jų siekiant, jos iš tiesų išsipildo su kaupu.

Todėl šiandien noriu visus pasveikinti su vienos senos svajonės – narystės NATO – išsipildymu ir palinkėti gražių naujų svajonių, kurios atneštų Lietuvai dar daugiau saugumo, stabilumo ir taikos.

Taip pat norėčiau kreiptis į NATO sąjungininkių karius. Lietuvoje Jūsų tarnyba bus visada labai vertinama ir branginama. Ir toliau sutelkime dėmesį į pagrindinį tikslą – užtikrinti taiką ir saugumą visoje Europoje ir už jos ribų!

Prezidento komunikacijos grupė
LR Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ Robertas Dačkus

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.