Pagrindinis puslapis Europa Prezidentas: Gegužės 3-iosios Konstitucijos principai gynė ir gina europinės civilizacijos laisvę

Prezidentas: Gegužės 3-iosios Konstitucijos principai gynė ir gina europinės civilizacijos laisvę

Prezidentas: Gegužės 3-iosios Konstitucijos principai gynė ir gina europinės civilizacijos laisvę

www.voruta.lt

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį, minint Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos 231-ąsias metines, lankėsi Lietuvos Respublikos Konstituciniame Teisme.

„Gegužės 3-iosios Konstitucija – pirmoji rašytinė Konstitucija Europoje – yra ne tik Lietuvos ir Lenkijos valstybių konstitucinės tradicijos kertinis akmuo, bet ir visam laisvajam pasauliui svarbus istorinis dokumentas. Šios Konstitucijos kūrėjai suformulavo pagrindinius, europinės civilizacijos laisvę įtvirtinančius principus. Asmenų lygybės, tautos laisvės, suvereniteto, teritorinio vientisumo, valdžių padalijimo, teisinės valstybės principai iki šiol yra ir visada bus principai, kuriais demokratijos remiasi, o autokratiniai režimai laužo“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas pabrėžė, jog labai svarbi Konstitucinio Teismo misija yra saugoti ir puoselėti Lietuvos teisinės sistemos šerdį – Lietuvos Respublikos Konstituciją, kad joje įtvirtintos vertybės, neliktų tik deklaracija.

Susitikęs su Konstitucinio Teismo teisėjais šalies vadovas aptarė šio teismo veiklos iššūkius Rusijos karo prieš Ukrainą ir kitų pasaulį ištikusių krizių kontekste, taip pat individualaus konstitucinio skundo reikšmę.

„Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinus individualaus konstitucinio skundo institutą, Konstitucinis Teismas turi galimybę būti dar aktyvesnis konstitucinių teisių ir laisvių gynėjas. Džiugu, kad šiuo įrankiu žmonės aktyviai naudojasi, kad pastaruoju metu Konstituciniame Teisme nagrinėjama vis daugiau konstitucinės justicijos bylų, pradėtų pagal asmenų prašymus. Nes pilietis, kreipdamasis į Konstitucinį Teismą, turi galimybę ne tik apginti savo konstitucines teises ar laisves, bet ir tobulinti visą šalies teisės sistemą,“ – sakė Prezidentas.

2022 m. paskelbti Konstitucijos metais, nes šiemet sukanka 100 metų, kai Steigiamasis Seimas parengė ir 1922 m. rugpjūčio 1 d. priėmė Lietuvos Valstybės Konstituciją – pirmąją modernią, nuolatinę, demokratinio turinio Lietuvos Respublikos Konstituciją, kurios nuostatos, principai, struktūra buvo perimti, patobulinti ir įtvirtinti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, Lietuvos Respublikos piliečių priimtoje 1992 m. spalio 25 d. referendume.

Prezidento komunikacijos grupė