Pagrindinis puslapis Pasaulis Tremtis Prasideda lemiamas „Misija Sibiras’14” atrankos etapas

Prasideda lemiamas „Misija Sibiras’14” atrankos etapas

2014 m.  gegužės 31 dieną, daugiau nei septynios dešimtys jaunuolių, patrauks savojo tikslo link. Maršrutu, vingiuojančiu vaiskia žaluma pasidabinusiais Dzūkijos miškais, neaplenkiančiu laisvės kovas menančių vietovių ir čia tebegyvenančių gyvų tragiškų Lietuvos istorijos įvykių liudininkų.

Paskutiniąją pavasario dieną, šeštadienį, 8 val. ryto Vilniaus geležinkelio stotyje surinks pasiryžę drauge su „Misija Sibiras’14” ekspedicija vykti į tūkstančius kilometrų nuo Lietuvos nutolusias lietuvių tremties ir kalinimo vietas Sibire.

Žygio dalyviai privalės ne tik įveikti ne vieną dešimtį kilometrų pėsčiomis, tačiau taip pat aplankyti bei tinkamai pagerbti laisvės kovotojų žūties vietas, Pirmojo pasaulinio karo aukų kapinaites bei XIX a. mūšius menančias vietoves. Pretendentai į šios vasaros ekspediciją taip pat susitiks su gyvaisiais svarbių šalies istorijos įvykių liudininkais bei rezistencijos dalyviais.

„Iš 700 kandidatų anketų atrinkti 76 geriausius anaiptol nebuvo paprasta. Visi pildžiusieji anketas degė ryžtų patekti į antrąjį šio projekto atrankos etapą. O dabar organizatorių laukia pati sudėtingiausia užduotis – išrinkti tuos 16 jaunų žmonių, kurie sugebės įgyvendinti šių metų projekto „Misija Sibiras’14” ekspedicijai keliamus tikslus. Jų pavardes paskelbsime jau kitos savaitės pirmosiomis dienomis“, – tvirtina šį projektą organizuojančio labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ vadovas Arnas Marcinkus.

Kone kasmet lietuvių tremties ir kalinimo vietas Sibire lankantis bandomojo žygio vadovas Arnoldas Fokas šio išbandymo dalyviams žada ne tik turiningą ir įdomų maršrutą, tačiau taip pat ir galimybę įvertinti savo jėgas bei pasirengimą ypač atsakingam žygdarbiui. Visgi lankant tūkstančius kilometrų nuo Lietuvos nutolusias ir sparčiai nykstančias lietuvių tremties ir kalinimo vietas, nepasisekus ar nusivylus, bet kada pasukti namų link galimybės paprasčiausiai nėra.

„Tad šių metų bandomąjį žygį įveiks tie, kurie padėdami vieni kitiems taps tikra komandą, o tą komandą sudarys visi pradėję ir sėkmingai užbaigę žygį. Žygį pradėsime Naujųjų Valkininkų geležinkelio stotyje, kurioje pastatytas kryžius šimtams tremtinių, ištremtų iš šios stoties. Dzūkijoje nuėjus 10 km neįmanoma neužtikti vietų tiesiogiai susijusių su pokario rezistencija – ar tai būtų mūšių vietos, ar bunkerių liekanos, ar išlikę stribynų pastatai. Tik ne visi apie juos žino. Susitiksime su gyvais šių vietų liudininkais – rezistencijos dalyviais bei tremtiniais“, – teigia A. Fokas.

Į galutinę ekspedicijos komandą patekti siekiantys jaunuoliai tikina suvokiantys sėkmės atvejų jų laukiančią atsakomybę ir užtikrina esantys pasirengę ją prisiimti. „Negaliu sau leisti neįveikti šių kliūčių. Apie tai neleidžiu sau galvoti. Esu pedagogė, pavyzdys. Ir į šią Misiją einu ne dėl to, jog kitiems kažką įrodyčiau. Todėl, kad mano klasės vaikai turi matyti, jog mokytojas ne tik kalba, koks yra pilietiškas, o kad jis iš tikrųjų toks ir yra! Mano tikslas – parvežti gyvą patirtį ir ja pasidalinti su mažaisiais, kad istorija būtų gyva ne tik senelių širdyse.“, – sako mažeikiškė Reda Andriekutė.

„Misija Sibiras“ – jau devintus metus labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ organizuojamas jaunimo pilietiškumą bei patriotiškumą ugdantis projektas. Nuo jo vykdymo pradžios lietuvių tremties ir įkalinimo vietose Sibire jau apsilankė dvylika jaunimo ekspedicijų, sutvarkiusių apie 100 lietuviškų kapinių ir susitikusių su ten gyvenančiais lietuviais.

Bernardinai.lt